http://www.iltalehti.fi/asuminen/2016020921091639_an.shtml
Kalleimmasta alaspäin n.110 sähköyhtiön listalla PKS komeilee sijalla 15.
On vähän tiedetty tosiasia, että isoja yrityksiä ei kiinnosta toimintojen tuominen maakuntaamme johtuen korkeasta sähkönhinnasta. Näin myös teollisten työpaikkojen on turha odottaa lisääntyvän.
Paradoksaalista asiassa on se, että suuren osan PKS -konsernista omistavat kunnat. Toki osinkotuloja saadaan, mutta työpaikat vähenevät. Maalaisjärjellä ajatellen kuntien kannattaisi osakkeenomistajina vaatia PKS:aa kohtuullistamaan hintojaan edes hieman. Näin saataisiin osaltaan käännettyä nykyinen P-K:n väestönkehitys. Nykyisellä tahdilla voidaan olettaa väestöstä katoavan töiden perässä muualle seuraavan 10 vuoden aikana lähes 20%, n.30 000 veronmaksajaa.
PKS:n sähkönsiirto kalleimpia
3
207
Vastaukset
- ja.höpö.höpö
Kuvitteletko, että teollisuus maksaa sähköstä samaa hintaa kuin kuluttajat?! :D
- booonustapevkele1
Sähkönsiirto täysin keksitty veruke rahastaa. Köyhät kyykkyyn se on laki.
- Vertailun_vuoksi
PKS:n sähkönsiirtohintaa voi ikään kuin alentaa muuttamalla sähkönmyyjän toiseksi ja niitähän löytyy! Kannattaa varmasti tehdä, sillä ko.yhtiö perii huomattavasti korkeampaa hintaa sähköstä kuin monet muut. Lisäksi on otettava huomioon kuukausittainen perusmaksu
Tuostapa ne sitten selviää sähkön kuin siirtomaksujen hinta:
http://www.sahkonhinta.fi/
Itse vaihdoin sähkönmyyjäksi pari kuukautta sitten Jyväskylän Energian jonka kanssa tein 2-vuotisen sopimuksen 4,25 snt/kWh. Kuukausittaista perusmaksua ei ole.
Toistaiseksi voimassa olevana olisi luonnollisesti löytynyt vielä "huomattavasti" halvempiakin sähkönmyyjiä, mutta tuskin tulen keskihinnassa häviämään, sillä kaikella todennäköisyydellä siinä tapahtuu muutoksia ylöspäin ajankuluessa.
Otetaanpa vielä esimerkki vuosikulutuksella 2500 kWh jolla yksi ihminen varmasti selviää kerros ja rivitalossa. Oma kulutukseni on vain puolet tuosta..jos sitäkään.
Finkraft Oy Kraft Markkina - 100 %:sti vihreää sähköä.
Vuoteen 80,00 € ja keskihinta 3,20 snt.
Ei perusmaksua.
Pohjois-Karjalan Sähkö Oy PKS Optimi perushinnaston maaliskuun hinta.
Vuoteen 141,99€ ja keskihinta 5,68 snt.
Perusmaksu 3,52 eur/kk
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt464954Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.622787Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2351132Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391094Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711074Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611055- 1271026
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72994- 137905
- 49884