Miksi A.Thors ei osaa kunnolla Suomea?

Eikä muuten ole ainoa RKP:nen poliitikko, joka ei osaa.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Huvudsaken att ASTRID ändå kan svenska (och andra språk,viktiga språk som behövs när man jobbar utanför Finlands gränser ).

Äänestä
  • Hän osaa paitsi ruotsia, niin myös suomea ja muita kieliä sujuvasti.
    Mitä kieliä sinä ap. puhut sujuvasti?

    Äänestä

  • palsaa kirjoitti:

    Hän osaa paitsi ruotsia, niin myös suomea ja muita kieliä sujuvasti.
    Mitä kieliä sinä ap. puhut sujuvasti?

    Ei osaa.

    Äänestä

Minusta olisi hyvä, jos Astrid Thors ja kaikki muutkin RKP:n edustajat puhuisivat vain ruotsia julkisuudessa. Miksi he siintyvät suomeksi, kun väittävät, että Suomi on kaksikielinen maa. Antakoot haastatteluja pelkästään ruotsiksi, eikä niitä tarvitsisi
kääntää ollenkaan suomeksi.

Äänestä
  • Så att ni skulle få ny orsak att gnälla ?

    Äänestä

  • niärhopplösa kirjoitti:

    Så att ni skulle få ny orsak att gnälla ?

    Nimenomaan, sitä nyt neffe hakee taas, että saisi uuden valituksen aiheen. Neffehän on kohta jäämässä työttömäksi jos pakkoruotsikin poistuu...

    Äänestä

Olisiko syytä itse opetella suomea, ennen kuin vaatii virheetöntä suomea muilta?

Ketjussa on vaihteeksi todella sekavaa mongerrusta ja ketjun aloittajakin teki kielioppivirheitä, vaikka ei kirjoittanut yhdeksää sanaa enempää. Suomenkieli ykköskielenä syövyttää näköjään aivojen kielikeskuksen käyttökelvottomaksi.

Jatkossa olisi tämän perusteella syytä, opettaa Suomen kansalle ensin ruotsia ja sen jälkeen muita kieliä. Huimapäät voisivat sitten vapaaehtoisesti valita vaarallisen suomen, jos joku suostuu sitä vielä opettamaan. Palvelusta on maksettava omasta pussista vaarallisen työn lisää. Siihen tuskin tukia liikenee.

Äänestä

Osaston hurrisankarit ovat ilmeisesti karanneet suljetusta ja unohtaneet ottaa lääkkeensä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


tyhmäkö.se kirjoitti:

Eikä muuten ole ainoa RKP:nen poliitikko, joka ei osaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu