Ystäväni väittää kiven kovaan että nykyisin ei ole mahdollista vaihtaa välilevyä.
Pitääkö paikkansa? En oikein usko sillä nykytekniikalla voidaan tehdä kulumattomia moottoreita (tojotalla voi ajaa nykyisin puoli miljoonaa ja skaanialla kaksi miljoonaa), lisäksi tehdään tekoniveliä ja tehdäämpä tekolinssejä silmiinkin. Tyräleikkauskin on nykyisin pelkkä vitsi. Miksi ei olisi mahdollista tehdä synteettistä välilevyä, esimerkiksi välilevyrappeuman hoitamiseksi?
Synteettiset Välilevyt ja Rytkyvät Tyrät
5
252
Vastaukset
- ystäväoikeassa
Ystäväsi on oikeassa.
Kehitys kehittyy, mutta välilevyjä ei toistaiseksi ole mahdollisuus vaihtaa terveisiin. - ProlapsusOrErectus
Tahdon heti onnitella hyvän ja viisaan ystävän johdosta. Teitä on todellakin kohdannut onni elämässänne. Osaattehan arvostaa sitä.
Välilevytyräleikkaus ei todellakaan ole vitsi vaan se on leikkaus(siinä leikataan ihmistä). Vieläpä vaativa sellainen. Näiltäkin palstoilta löytyy tarinoita epäonnistuneista välilevyleikkauksista joiden seuraus on ollut pyörätuoli ja päivittäinen katetrointi.
Aikoinaan eräs lääketieteeseen perehtynyt henkilö piti netissä hyvin asiapitoista palstaa. Hän ei nojautunut pelkästään koululääketieteeseen vaan hallitsi myös homeopatian ja luontaishoidot. Hänen viestinsä oli: Pitää hoitaa sairautta, ei oireita. Koululääketiede keskittyy enemmän oireiden hoitoon, valitettavasti. Annetaan yhteen oireeseen pillereitä, toiseen toisia pillereitä. Molemmilla pillereillä on haittavaikutuksia ja niihin tulee taas kahdet tai kolmet pillerit lisää. Niilläkin on tietysti haittavaikutuksia ja yhteisvaikutuksia jne. Kohta pilleripurkkeja on jo kolmekymmentä ja elämä ihan sekaisin. Asioihin löytyy usein ratkaisu ja hoito ilman apteekin tyhjennystä. Mutta lääketehtaiden mahti(ja rahan voima) on liian voimakas, siksi ihmiset lääkitään sairaaksi. voi vaihtaa. minulle leikattiin n. 8 vuotta sitten välilevyproteesi ja kivut jäivät leikkauspöydälle. välilevy oli rikki ja pursusi hapanta massaa hermoon, josta aiheutu pirulliset kivut. jostain oon nyttemmin kuullut, ettei niitä leikkauksia enää tehdä, en tiedä miksi :)
- gdfgdfgdfgdf
Ihmisiin ei päde ihan sama kuin koneisiin. Etenkin nivel- ja luuleikkaukset ovat hyvin steriilejä. Kyseessä on alueet, jonne ei saa päästää taudinaiheuttajia. Muuten seuraukset ovat ikäviä, tulehduksia ja kuolioita. Materiaalista ei saa irrota myrkyllisiä kemikaaleja. Proteesin pitää pysyä muodossaan, vaikka siihen kohdistuu jatkuva rasitus ja kaikki elimistön omat nesteet voivat reagoida sen kanssa. Välilevyä ei ole yhtä vaivatonta vaihtaa ja uusia säännöllisesti kuin auton kuluneita mitä lie tulppia. Esim. jotkin lonkkaproteesimateriaalit ovatkin osoittautuneet huonoiksi. Jokainen on varmasti myös kuullut ikäviä kokemuksia silikonirintaproteeseista.
Selän nikamat voidaan luuduttaa yhteen. Monesti aika myös tekee saman, jollei leikkausta tehdä. Eli nikamat luutuvat yhteen naapurinikaman kanssa. Itse ottaisin mieluummin luudutuksen kuin laittattaisin huonosti tunnettua vierasta materiaalia niin oleelliseen paikkaan kehossa (kyseessä ei ole "vain" selkä, vaan oleellinen osa keskushermostoa). - Anonyymi
Onkohan porukkaa täällä joille asennettu välilevyproteesi eli sellainen joka säilyttää nikamavälin liikkeen, olisi kiva kuulla kokemuksia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271974
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571360Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?771334Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51933Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 109863
- 73856