Mertaranta ja legendat

Mertaranta ja legendat.

Mikä on tuollaisen hömppäohjelman tarkoitus?

Onko tarkoitus kiillottaa vaikkapa dopingista kiinni jääneiden urheilijoiden minäkuvaa tai imagoa vai miksi tuollaista skeidaa tehdään?

Toivoisin näkeväni ruudusta enemmän todellisia elämän sankareita, vaikkapa heitä jotka jakavat leipää köyhille Hurstin johdolla tai ihmisiä, jotka muuten auttavat lähimmäisiä ilman itsensä korottamista.

Ketä kiinnostaa Lahden MM-kilpailuiden hiihtäjien mielipiteet ja varsinkaan sellaisten joiden ansiosta Suomen hiihtäjien rehellinen maine katosi kuin savuna ilmaan?
14212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Pitäähän niitä urheilijoitakin itkettää telkussa, kun kerran iskelmätähtöset ja muut B-luokan julkkiksetkin avautuvat ja nyyhkivät. Jos on urasta jäänyt traumoja, niin eikö ne olisi viisaampaa purkaa yhdessä asiantuntijan kanssa. Mertaranta ei sellainen ole.

Äänestä
  • Minäkin ajattelin, että kyse on ex-urheilutähtien "Vain elämää-"formaatista.

    "Sarjan urheilijatähdet ovat Timo Jutila, Marja-Liisa Kirvesniemi, Hanna-Maria Seppälä, Jari Isometsä, Jani Sievinen, Toni Nieminen, Tommi Evilä ja Minna Kauppi. Kenellekään heistä menestys ei ole tullut helpolla, vaan jokaisella voitolla on ollut kova hintansa."

    "Kansa pääsee elämään nämä hienot urheiluhistorian hetket uudestaan yhdessä urheilijoiden kanssa ja kuulemaan, mitä tähdet itse niistä ajattelivat silloin ja nyt. Kerrankin luvassa on aitoa, tunteellista keskustelua oikeasta elämästä, Antero Mertaranta lupaa."

    Lähde: http://tv5.fi/mertaranta-ja-legendat

    Kattaus lähinnä v*tuttaa, mutta aion katsoa. Erityisesti inhokkini Sievinen, Evilä ja Isometsä kannustavat katsomaan.

    Äänestä

Lopettakaa se pianon pimputus kun ei saa puheesta mitään selvää

Äänestä

Joutilaan näköistä porukkaa noi entiset urheilijat, ei taida oikeat työt hartioita halkaista.

Äänestä

Vain elämää kopio.

Jos minulta kysytään, niin älkää tehkö ohjelmaa sellaisista urheilijoista, jotka ovat pilanneet Suomen urheilun maineen vuosiksi, käyttämällä dopingia. Nämä urheilijat eivät ole legendoja eivätkä ansaitse urheilun saralla arvostusta millään mittarilla.
Siviilissä jokainen "huijari" olisi joutunut linnaan.

Äänestä

Ohjelman nimi on erheellinen. Sen pitäisi olla Mertaranta ja Doping-Dillet.

Äänestä
  • ja valtavat egot.

    Äänestä

  • Itse asiassa urheilijoilla on huono itsetunto ja halunneet nousta kansan idoleiksi hinnalla millä hyvänsä. En usko, että kukaan ajattelee että teen kaiken isänmaan hyväksi, ei kukaan voi siten ajatella, vaan pontimena urheilla ja rääkätä itseään on päästä kunnian ja maineen kukkulalle kaikin tavoin. Jopa dopingin.

    Äänestä

Joo. Yhden jakson katsoin,sen ekan, huono, en katso enää.

Äänestä
  • En ihmettele, itsekin kuuntelin Marja-Liisaa puolella korvalla ja totesin ennakko-odotuksieni täyttyneen: minä-minä-minä-minä. Odotan erityisesti Isometsän, Evilän ja Sievisen vinguntoja.

    Joku "legendoista" ehti kääriä hyvät rahat urallaan. Siksi v*tutti kuunnella tuota itkua. Lahden tapahtumien jälkeen en ole hiihtoa katsonut enkä katso.
    Talvilajeissa on onneksi tarjolla luistelua, alppilajeja, lumilautailua, alamäkiluistelua yms. kiinnostavampia lajeja.

    Äänestä

Surkea on tuo ohjelma, mutta onneksi kunnon staroja ja hyvä maineisia tähtiä saadaan ruutuun kun alkaa toiselta kanavalta ohjelma jossa on mm. Nieminen, Selänne, Häkkinen. He ovat legendoja. Samaa ei voi sanoa dopatuista.

Äänestä
  • Täyttä shittiä koko ohjelma, niin väkisin väännetty kuten monet muutkin.

    Äänestä

  • Häkkinen on kiertopalkinto, Selänne narsisti, toni Nieminen uus uran jälkeinen Nykänen.ehkä tennis-Nieminen on ainoa normaali kunnon ihminen.

    Äänestä

Sinänsä sarja on luontevaa jatkoa sille yhdelle, jossa narsistiset muusikot taantuvat rippileiritasolle ja itkeskelevät omien biisiensä tahdissa. Nyt ovat pääosassa itsekeskeiset kilpaurheilijat, jotka kyllä taatusti jaksavat puhua itsestään loputtomasti.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Lahdessa2001 kirjoitti:

Mertaranta ja legendat.

Mikä on tuollaisen hömppäohjelman tarkoitus?

Onko tarkoitus kiillottaa vaikkapa dopingista kiinni jääneiden urheilijoiden minäkuvaa tai imagoa vai miksi tuollaista skeidaa tehdään?

Toivoisin näkeväni ruudusta enemmän todellisia elämän sankareita, vaikkapa heitä jotka jakavat leipää köyhille Hurstin johdolla tai ihmisiä, jotka muuten auttavat lähimmäisiä ilman itsensä korottamista.

Ketä kiinnostaa Lahden MM-kilpailuiden hiihtäjien mielipiteet ja varsinkaan sellaisten joiden ansiosta Suomen hiihtäjien rehellinen maine katosi kuin savuna ilmaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu