Kirkkoon voimakkaasti nojautuvalta porukalta kuulee kokoajan että miten olisi pitänyt toimia.........no miksi ette sitten toiminut jos olette yhdistyksenjäseniä. Toisaalta,nyt enää on turhaa kertoa miten olis pitänyt tehdä, tai että palataan entiseen, ei ehkä ole enää paluuta, sensijaan ehdotellaan yhdessä mieluummin miten tästä saadaan tehtyä semmoinen kompromissi joka kelpaa molemmille puolille ja lopetetaan tämä syyttely, panettelu ja ilkeät puheet......molemmat.
Miten olis pitänyt toimia.
Karjalammies
9180
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Avoimesti puhuen kaikki asiat ja neuvotella seurakunnan kanssa,ei pienissä ryhmissä,eikä saarnaajat keskenään.
Ennenkin oli seurakunnan ymmärtäväiset koolla,jotka kristityt olivat valtuuttaneet.
Eikä näin suurta muutosta voi tehdä koko yhdistyksen puolesta vaan muutamat,mikä koskee jokaista henkilönä.Uskokin on henkilökohtainen ja omakohtainen.
Ei muuta, kuin peruutusvaihde päälle ja peruutus niin pitkälle,että asiat ovat entisellään.
Jos ei osaa peruutta,niin pitää opetella,niin sitä autokoulusskin tehtiin.Ei tule muuten bilettiä käteen.Näin meitä on opetettu ja tämä koskee myös saarnaajia.
"Nöyryyttä hiljaisuutta Jumala rakastaa,ei kärsi kopeutta,ylpeitä vastustaa"
Suuri osaa kirkkoon "nojautuvista" on juuri tehnyt näin eli toiminut kotiseurakunnan seurakuntaneuvostossa etc. Vastapaino on sitten se että ainakin Helsingin seuroissa on jo vuosia haukuttu kirkkoa kuolleeksi ja kehotettu erottautumaan väärästä hengellisyydestä. Tällä tavalla on hankalampi vaikuttaa.
en ole suinkaan kirkkoon nojautuva mutta minut on kasvatettu kunnioittamaan kirkkoa ja kirkon palvelijoita, ottamaan osaa Jumalanpalveluksiin ja rukoilemaan kirkon puolesta koska se on siionin muurin ulkoinen suojamuuri. Sieluni hoito on ollut aina tämän esles seurakunnan työntekijöiden hoidossa.
Tällainen suuri muutos olisi pitänyt tapahtua suomen saarnaajien päätöksestä ainoastaan vahvistettuna seurakunnan päätöksellä ja yhdistyksen sääntöjen muutoksella, ei ulkopuolisten väärininformoitujen neuvoilla joka sanoo että ne otetaan omiin käsiin! Mikä neuvo? Käsky!
Luulex sää, että suamalainen ymmärtää muuta kuin selviä käskyjä. Neuvottelijoiksi niistä ei ole; se on nähty!
Vaikea on silloin neuvotella,kun sanotaan me ja pyhähenki olemme päättäneet,kun päätös on jo tehty siinä vaiheessa ,kun se seurakunnalle ilmoitetaan,kovin on yksipuolista.
Siul oli 15v aikaa neuvotella miks et käyttänyt hyväkseksi
Minä kyllä kuulin tämän ilmoitusasian 1.5 vuotta sitten.
Nojaa kirkkoon tai Kristukseen, se on oma päätös. Kyllähän maailma tarjoaa mitä vaan. Jokainen voi ihan itse valita. Itse en nojaa kirkkoon mitenkään. Se on mielestäni hylännyt Raamatun monella tapaa (piispat- tuomiokapitulit-papittaret).
Kirkkokin on tehnyt omia valintojaan. Suomessa on uskonvapaus ja vapaus nojata mihin haluaa, kun ei vahingoita muita tai vaadi muita omiin menoihinsa. Jokainen vastaa Jeesukselle viimeisenä päivänä.
Niinpä ei ole pakkolaitos