NATO mieliset lietsoo Venäjää

OnkoSenVäärtti

NATOON keinolla millä hyvänsä, asia on mennyt jo vaarallisen pitkälle tuossa pyrkimyksessä saada kansamme NATON kannattajiksi.
Tällä menolla hyvinkin mahdollista, ettei kohta ole muuta vaihtoehtoa, kun kaivetaan Venäjälle kuoppaa ja ärsytetään aikamme kaikin keinoin.
Historia toistaa itseään ja meno on kuin ennen talvisotaa, NATON sijaan vaan oli Saksa Hitleri ja Natsit. Lukekaa Juhani Suomen kirja TALVISODAN TAUSTA.
Talvisotaa edelsi Venäjän aiheellinen Saksaa kohtaan tunteva pelko, joka myös osoittautui oikeaksi. Silloin oikeistolainen lehdistö ja äärioikeisto panetteli ja herjasi Venäjää kovin sanoin. Ruotsissakin oltiin huolustuneita Suomen veljeilystä Saksan kanssa. Uskoisin ja toivoisin palstalaisten olevan selvillä NATSEISTA ja heidän hirmuteoistaan keskitysleireineen ja silloisista päämääristä valloittaa lähes koko Eurooppa ja Venäjä, sekä sen miten lähellä se jo oli onnistua.

4

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • talvisotaa

      ”Talvisotaa edelsi Venäjän aiheellinen Saksaa kohtaan tunteva pelko, joka myös osoittautui oikeaksi.” Siksi ulrainalaiset sotilaat aloittivat sodan Suomea vastaan 30.11.1939 ilman sitä edeltävää sodanjulistusta. Venäläisten tuntemalla pelolla ei ollut mitään merkitystä talvisodassa.
      Miksi aloittajalla ei ole edes alkeellisimpia tietoja sodan syistä ja osapulista. Suomen ja Venäjän välillä ei ole koskaan ollut talvisotaa!

      • HuhHuhTota

        He he ho ho! Tohon ei voi kommentoida koska sinulle on aivan turhaa selitellä ja puhua kun olet pihalla.


    • hirmuteoista

      Georgialaisen (ei venäläisen) väkivaltaisen suutarin poika ”Soso” pakotti ukrainalaiset hyökkäämään Suomeen. Talvisotaan johtanut pelko oli siis sitä, että ukrainalaiset pelkäsivät hirmuvaltias Stalinia ja siksi tottelivat.
      Vanhempien väkivaltainen käyttäytyminen loi pohjaa pojan julmuudelle hänen myöhemmässä elämässään. Iremašvili: ”Ansaitsemattomat ja pelottavat selkäsaunat tekivät pojasta yhtä julman ja sydämettömän kuin isänsä.
      Stalin turvautui valtioterroriin, pani toimeen vähemmistökansallisuuksien pakkosiirtoja, lähetti poliittisiksi vangeiksi tuomittuja ihmisiä pakkotyöhön ja perusti gulag-järjestelmän. Kokonaisia kansoja saatettiin siirtää perinteisiltä asuinseuduiltaan Siperiaan tai muille asumattomille seuduille. Ihmisiä menehtyi sekä pakkotyöhön, nälänhätiin että teloituksiin. Arviot kuolleiden määrästä vaihtelevat, mutta ne liikkuvat eri lähteiden mukaan useissa kymmenissä miljoonissa.
      Sodan jälkeen Stalin pakkosiirsi ukrainalaiset asuttamaan Karjalaa.

    • RTYUIYYY

      Minimerkki Hirmuteoista! Osasin odottaa Stalinin hirmutekojen tuomista tässä yhteydessä esiin. Stalinin teot olivat kieltämättä julmia ja meillä on maailman historia täynnä näitä vallassaolleita hirmuhallitsijoita, mutta harva heistä uhkasi kuitenkaan Hitlerin tavoin koko maailmanrauhaa. Tutkitusti valtaan päässeissä on huomattavan paljon psykopaatteja.

      Se miten Suomessa muusta Eurooppalaisesta enemmistöstä poiketen veljeilimme Hitlerin kanssa on huomattavasti saatavissa aineistoa. Hitleri oli jo valoittanut Puolan, Ranskan, Itävallan, ja Tsekit, ja maailmalla levisi aiheellinen pelko Saksan aikeista valloittaa lisää.
      VAI ONKO JOKU TÄÄLLÄ ASIASTA ERI MIELTÄ?

      Hitleri oli peluri ja tiesi Suomen maantieteellisen aseman ja ymmärsi tuolloin taktikoida, tiesi ettei Suomeen olisi ollut helppo hyökätä ja jos olisi niin Venäjä olisi todennäköisesti ollut vastassa. Mutta veljeilemällä maamme kanssa, tiesi helpottavansa mahdollisuuttaan hyökätä myöhemmin venäjälle. Hitlerin valloitusta ajatellen parasta oli saada Suomi Venäjän vastaiseksi ja vielä parempi heille aiheuttaa tavaallaan Suomen ja Venäjän sota, joka myös Hitlerin riemuksi toteutui. NÄIN Venäjän puolustautuminen Saksaa vastaan heikkeni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3067
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      80
      2861
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      189
      2465
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      36
      2185
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      20
      1493
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      23
      1403
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1396
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1284
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1269
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1241
    Aihe