Taitaa vasemmistossakin olla noita Väyrysen ideologian kannattajia... Saahnähä kuinka moni lähtee kelkkaan?
Väyrynyn nappaa kannattajat mukaan
uuspuolue
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Enempi jännittäisin kuinka paljon persut ja kepulit menettää.
Tuskinpa monikaan vasuri lähtee Väyrysen kelkkaan. Kyllä ne siirtyjät tulee olemaan pääsääntöisesti persujen ja kepulien kannattajia.
Nopea arvio potentiaalisista Väyrysen Kansalaispuolueen kannattajista:
Alkiolainen kolmannes Keskustasta: 5-10 %.
Ei-rasistinen kolmannes Perussuomalaisista: 3-6 %
SDP:n maaseututyöväestö: 1-2 %
Korpikommunistit 1 %
Itsenäisyyspuolueen jäämistö: 1 %
Nukkuvien puolue: 2-4 %
Väyrysen aloite on monessa mielessä tervetullut. Se lisää vaihtoehtoja ja on osa eurokurin ja vapaakaupan uudelleenarviointia. Tarjoaa oikeistoliberaalia Sipilää vasemmistolaisemman vaihtoehdon Keskustan äänestäjille. Rikkoo oikeistohallituksen yhtenäisyyttä. Hajottaa oikeistovoimia seuraavissa vaaleissa.
Niin Vasemmisto taitaa olla niin pienipuolue, mutta onhan vs:ssä sitä eu vastaisuutta, eli tällä voi olla jo haitallista seuraamusta puolueelle, ehkä voi olla se että paavo on saanut aikaan jotain... PS ja Kepu on Vahvoja Eu puolueita kannattajien kera €hkä?:) PS taitaa enempi kärsiä tuosta pakolaispolitiikasta... Väyrynen ei taida kattella puolue rajoja.