Onko yhdelläkään hiirellä ikinä ollut sellaista ongelmaa, ettei saisi syötyä Altromin pellettejä....?
Kaikki aina puhuu vaan että syöttää niitä hiirilleen, ja ongelmat tuntuu olevan lähinnä sitä ettei pelletti kiinnosta.
Päätin sitten itekin kokeilla kahdelle uroshiirelleni. Molemmat kyllä kiinnostuivat pelletistä, ja yritti ruveta syömään... mutta ei saanut siitä mitään irti? Hampaat vaan luisti pelletin pinnassa, mutta ei ne saanut siitä ikäänkuin otetta. Kuuluuko pelletin olla noin julmetun kovaa?
Tunnen itteni nyt ihan typeräksi kun kellään muulla ei tunnu olevan vastaavaa ongelmaa. Onko mun hiiret vaan jotenkin heikkohampaisempia/-leukaisempia kun muitten, pitäiskö siitä huolestua? Ei ne kyllä jyrsi oikeastaan mitään muutakaan, esim. puiset kalusteet yms saa olla ihan rauhassa eikä hampaan jälkeäkään näy ikinä. Sanotaan että kovaa jyrsittävää pitäis aika ajoin antaa, esim kovaa näkkileipää. Sitäkin oon yrittäny antaa, mutta ei ne sitä syö. Normaalisti siis syövät vaan siemensekotuksia ja välillä jotain tuoreruokaa.
Siis, ne ei vaan jyrsi? Onko se haitallista?
Altromin pellettien syömisongelmia?
Jyrsijä-vai-ei
1
133
Vastaukset
- Sedä
Todennäköisesti ne ei vaan ole tottuneet siihen niin ei maistu. Mäkin syötän hiirilleni siemenseosta (Rapunzel). Tykkään kun se on virikkeellisempää ruokaa. Heitän siemenet aina puruihin josta hiiret saa sitten kaivella ne esiin. Altrominiakin oon antanut välillä kun sitä on rotilla, ja sekin kelpasi ihan hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23498Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a983331"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin542826IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-572632Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.922455Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭411691Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä221289- 961248
Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä
On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten3421114Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!
Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll161013