Altromin pellettien syömisongelmia?

Jyrsijä-vai-ei

Onko yhdelläkään hiirellä ikinä ollut sellaista ongelmaa, ettei saisi syötyä Altromin pellettejä....?
Kaikki aina puhuu vaan että syöttää niitä hiirilleen, ja ongelmat tuntuu olevan lähinnä sitä ettei pelletti kiinnosta.
Päätin sitten itekin kokeilla kahdelle uroshiirelleni. Molemmat kyllä kiinnostuivat pelletistä, ja yritti ruveta syömään... mutta ei saanut siitä mitään irti? Hampaat vaan luisti pelletin pinnassa, mutta ei ne saanut siitä ikäänkuin otetta. Kuuluuko pelletin olla noin julmetun kovaa?

Tunnen itteni nyt ihan typeräksi kun kellään muulla ei tunnu olevan vastaavaa ongelmaa. Onko mun hiiret vaan jotenkin heikkohampaisempia/-leukaisempia kun muitten, pitäiskö siitä huolestua? Ei ne kyllä jyrsi oikeastaan mitään muutakaan, esim. puiset kalusteet yms saa olla ihan rauhassa eikä hampaan jälkeäkään näy ikinä. Sanotaan että kovaa jyrsittävää pitäis aika ajoin antaa, esim kovaa näkkileipää. Sitäkin oon yrittäny antaa, mutta ei ne sitä syö. Normaalisti siis syövät vaan siemensekotuksia ja välillä jotain tuoreruokaa.

Siis, ne ei vaan jyrsi? Onko se haitallista?

1

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sedä

      Todennäköisesti ne ei vaan ole tottuneet siihen niin ei maistu. Mäkin syötän hiirilleni siemenseosta (Rapunzel). Tykkään kun se on virikkeellisempää ruokaa. Heitän siemenet aina puruihin josta hiiret saa sitten kaivella ne esiin. Altrominiakin oon antanut välillä kun sitä on rotilla, ja sekin kelpasi ihan hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      211
      6445
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      84
      4850
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      113
      4665
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      20
      3122
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      100
      2827
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2245
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1747
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      61
      1682
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1654
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      57
      1487
    Aihe