Olkiluoto voimala

Jos se räjähtää niin kuoleeko Raumalaiset heti vai viikon sisällä?
Onko mitään mahdollisuutta pysyä hengissä?
171358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Ei se räjähdä.

Äänestä
  • 9-12 mrd pelkät Olkiluoto 3:n rakennuskustannukset. Piti maksaa 3,2 miljardia euroa! Kuvitteleeko joku että Areva tekee Olkiluoto 3 ydinvoimalan ilmaiseksi Suomelle maksamalla erotuksen? Tuulivoima maksaa miljoona euroa MW (nimellisteho), josta todellinen sähköteho 25-30%. Jokainen voi laskea minkä verran nimellistehoa OL3:n (1600 MW:n sähköteho) hinnalla 9-12 mrd eurolla oltaisiin rakennettu tuulivoimaa, ja kuinka paljon todellista sähkötehoa saataisiin (25-30% nimellitehosta). Osasta jo pian 2005 lähtien, kun OL3:n rakentaminen alkoi, osasta 2009 alkaen kun OL3:n piti olla valmis, siis vuosikausia saasteetonta päästötöntä tuulisähköä ja vielä kauan, ennen kuin OL3 joskus 2018-2020 edes käynnistyy. Päälle vielä OL3:n massiiviset alasajokulut ja 100 000 vuoden loppusijoituskulut. Tässä ei ole huomioitu edes ydinturmariskejä käytön, alasajon tai 100 000 vuoden loppusijoituksen aikana terrorismin, vahingon tai luonnonkatastrofin seurauksena. Mikä on halpaa?

    Ydinvoimalan possahtaminen voi saastuttaa koko eteläisen Suomen tuhansiksi vuosiksi (Tsernobyl ja Fukushima) ja lopettaa ruuantuotannon Suomesta lähes kokonaan. Jää veronmaksajien ja yhteiskunnan maksettavaksi, koska vakuutukset ja vastuut ovat täysin alimitoitetut. Valtio ja kansa ottaa vastuun.

    Äänestä

Toivottavasti heti.

Äänestä

mahdollisuuksia. Hiroshimassa ja Nagasakissa elää tänäkin päivänä ihmisiä, jotka olivat näissä kaupungeissa silloin kun sinne pudotettiin ydinpommeja.

Äänestä

Jos olkiluoto pamahtaa raumlaise kuolee heti,mutta tuhkasta syntyy uusirotu raumlaisten pää ja rotan jalat. Ja lukosta tulee rauman rotat.

Äänestä

Et taida ymmärtää mitään ydinvoimaloista tai siitä miten ne toimivat... Todenäköisyys, että ydinreaktori räjähtäisi Suomessa on säälittävän pieni. Maailmassa on räjähtänyt vain 2 ydinreaktoria. Ensimmäinen Tsernobyl räjähti, koska ei tiedetty ydinvoiman voimakkuudesta tai uraanin radioaktiivisuudesta, jonka takia ns. räjähti ja päästi radioaktiivisuutta valtavat määrät maailmaan. Toinen räjähtänyt ydinreaktori Fukushima I räjähti tsunamin vaikutuksesta. Onko Suomessa tsunameja ja suuria maanjäristyksiä? En usko. Ydinvoimassa on energian tulevaisuus siihen asti kunnes kehitetään toimiva fuusioreaktori. Kaikki mitä ydinvoimasta tiedetään nykyään melkein takaa sen ettei se voi räjähtää. Ilman ydinvoimaa tulevaisuudessa ei ole sähköä.

Äänestä
  • "Harrisburgissa täytyy ikkunat sulkea" lauloi eput. Eikös sielläkin reaktori käynyt vähän kuumana.

    Äänestä

  • Aivan varmaan tiedettiin uraa in radioaktiivisuudesta, siihenhän ydinvoima perustuu pahvi.

    Äänestä

Olen ollut ko. työmaalla töissä. On ihme jos ei tule mitään ongelmia kun laitetaan käyntiin, sen verran puolanpojat säätäneet voimalaa tehdessä. Ei ehkä ihan räjähdä mutta kuitenkin...

Äänestä

Thernobylin kaltaista pamausta ei voi Olkiluodossa tapahtua. Reaktori on täysin erityyppinen, eikä moninkertaisia suojauksia pysty sulkemaa tai ohittamaan.
Fukushimassa tapahtui sekä maanjäristys, että tsunami. Kumpaakaan ei Suomen lähialueillakaan voi tapahtua.
Ei, vaikka viherpiipertäjät näin yrittävät pelotella.

Mutta hypotettisena kysymyksenä asiassa: Paikalla olevat saattavat kuolla heti räjähdyksessä saamiinsa vammoihin, mm. lentävistä esineistä. Osa lähi alueella oleskelevista saa säteilyannoksen, joka saattaa olla tappava. Tämä riippuu hyvin monesta asiasta.

Äänestä

Ööö.... mites edellinen liittyy aiheeseen ?

Äänestä

Raumalaiset on sen verran kovakalloista sakkia etteivät ne hätkähdä yhden ydinvoimalan räjähdyksestä.Porilaisista en olekkaan niin varma!

Äänestä

Olkiluoto "startataan" sellaisena päivänä, kun tuulee sopivasti Porin suuntaan.

Äänestä
  • Olkiluodossa on kaksi ydinvoimalaa.
    Se kolmas ei ikinä valmistu.

    Äänestä

  • Älä hulluttele,raumallehan on tullut ammatti ihmisiä ja lähettävät nämä nykyiset rakentajat koteihinsa ja palkkaavat nämä nyt tulleet niin eiköhän ala ydinvoimalassa tapahtua.

    Äänestä

Ydinvoiman aiheuttamat kuolemat:
-Tsernobyl tappoi lähes välittömästi 31 ihmistä
-Fukushima ei ole todettu surmanneet yhtään ihmistä.

Puhun siis ydinsäteilyyn kuolleista.

Mutta kuinka monta menehtyi vesivoimaan? Banqiaon padon murtuminen Kiinassa 1971 surmasi 171 000 ihmistä! Silti vesivoimaa pidetään kansan syvissä riveissä puhtaampana ja turvallisempana energiamuotona.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


raumraum kirjoitti:

Jos se räjähtää niin kuoleeko Raumalaiset heti vai viikon sisällä?
Onko mitään mahdollisuutta pysyä hengissä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu