Ketä uskoa?

Omituistapuuhaa

Olen mies. Kävin lääkärissä kyselemässä voisiko minulla olla Herpes, koska luin että se voi tarttua suuseksistäkin. Lääkäri kysyi onko minulla oireita, sanoin ettei ole, mutta 'herpeshän voi olla oireetonkin. Hän sanoi että mikäli minulla olisi Herpes, olisi minulla korkea kuume ja rakkuloita, näppyjä sun muuta...

Aika huolettoman oloinen lääkäei oli...ja joka paikassa toitotetaan, että Herpes voi olla oireeton...

5

360

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TäysinMahdollista

      Se on voinu olla sulla jo lapsuudesta asti

    • shamk

      Ensioireet ovat tosi pahat. Ihan älytön kipu ja muutama rakkula. Menet varmasti sellaisen tuskan kanssa lääkäriin. Tärkeä hoitaa ensioireet hyvin, niin tauti ei uusiudu tai seuraavat kerrat on paljon lievemmät. Seuraavalla kerralla tulehduspaikkaa alkaa kuumottamaan ja löydät suurinpiirtein samasta kohti rakkulat kuin eka kerralla. Hyvin harvoin kai on ihan oireeton.

      Ja käyttäkää hyvät ihmiset kondomia!!

      • yyyyyy

        Ei välttämättä tule kaikille rakkulat, kuume ym., voi myös olla joko hyvin pieniä oireita, joita ei osaa edes yhdistää herpekseen tai oireeton. Vuosien päästä voi rakkulat puhjeta vasta esim. stressin vuoksi.
        Eikä kondomikaan täysin suojaa, koska voi olla sellaisessa kohtaa, jota ei kondomi peitä.


    • realismia

      Tauteja on niin paljon ja oireita niin paljon, ettei keskinkertainen lääkäri hallitse niistä kuin miniosan, ja senkin eri tavalla kuin toinen lääkäri.

      Kuitenkin lääkärin rooliin kuuluu edelleen olla vakuuttava ja itsevarma, niin kuin on kuulunut jo vuosituhansia.

      Piilevä herpes on täysin mahdollinen, mutta se on myös niin vaaraton, ettei sen kanssa tule tehdä mitään. Jos jonnekin nousisi herpesrakkuloita, niitä voi voidella asikloviirivoiteella, esim. Zovirax, joka estää erään herpesviruksille tarpeellisen valkuaisaineen synteesin.

      Tartuttamista toiseenkaan ei kannata ajatella, sillä toinen on saanut tartunnan, jos on saadakseen. Suurin osa elää normaalia elämää aivan välittämättä siitä, onko herpes vai ei. Ja monella on.

      • jotaintietooetsi

        Siis oikeesti. On sekä herpes 1 että herpes 2. Herpes 1 yleensä suussa , ja genitaaliherpes genittaaleissa, mutta voivat tarttua suuseksissä myös ristiin.

        Ei nyt ihan noin kevyesti kannata suhtautua. Menisin testiin jotta tietäisin. Herpes 1 on tosi tavallinen, noin 80-90 % en nyt tässä ihan tarkkaan muista ja genitaaliherpestä noin 20 % todetuista, mutta kun kaikki ei testiin mene eivätkä välitä, niin voivat tartuttaa ketä vaan ja oikeaa prosenttia vaikea tietää. Toisilla ei oireita, toisilla pahojakin oireita ja käyttävät estolääkitystä yms. eli ihan yksiselitteinen juttu ei ole. naisista tarttuu miehiin yleensä kai huonommin, mutta miehestä naiseen paremmin. Vaikka väestöliiton sivuilta tai terveyskirjastosta löytyy tietoa, lisäksi on ihan herpestä sairastaville omat sivut.

        mutta totta myös että voi olla herpes ja ensi oireiden jälkeen ei vaivaa kuin ihan joskus pari näppyä, joten ei tosiaankaan mikään hirvitys vättämättä, flunssa on pahempi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5851
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4585
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4352
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4131
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      91
      3735
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      61
      3255
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2443
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2339
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2079
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1209
    Aihe