Ei eläkeläisillä ole enää mitään intressiä äänestää näitä muita puolueita.
Kaikkien eläkeläisten kannattaa yhteiskuntaryhmästä riippumatta liittyä yhteen ja perustaa omia etujaan ajava eläkeläisten puolue.
Taitettu eläkeindeksi saatava palautettua palkkasidonnaisen eläkeindeksin vaikutuksen piiriin.
Nykyiset puolueet eivät kannata tätä ajatusta.
Itsehän me eläkeläiset olemme sen palkkasidonnaisen työeläkkeen omalla työllämme ansainneet.
Pitääkö nämäkin rahat heittää Merkelin pohjattoman suureen ja ahneeseen kitaan?
Toinen vaara on tietenkin se, että nämä eläkerahastot siroitellaan ulkomaisten liikemisten tileille erilaisina osinkoina yms.
Tarvitaan siis eläkeläisten puolue!
14
99
Vastaukset
- Eläkeläiset_herätkää
Sekin on selvää, että Suomi velkaantuu tänäpäivänä mm. siksi, että eläkerahastot kiinostavat ahneita poliittisia ryhmiä.
Velkaannutetaan Suomi ja otetaan isot määrät velkaa. Tämän jälkeen on sitten hyvä puolustella eläkevarojen käyttö Suomen auttamiseen.- MOT_paljastaa_asiat
MOT: ohjelmassa "Eläkläisyhteisö kyykkyy" ( 1-8?).02.2016
Kerrottiin hyvin tämä asia. Suomi on siis täysin poikkeava tässäkin asiassa verrattaessa muihin lähi-valtioihin!
Nähtävästi tämäkään ohjelma ei täytä nykyisen poliittisen ilmapiirin ehtoja Suomessa.
Ei ollut helppoa löytää sitä Yle-Areenastakaan.
En löytänyt.
Toivottavasti tulee uusintana kolmannen kerran. Täytyy tallentaa tietsikalle. - Eläkeläiset_herätkää
Suomen eläkerahaistoissa on tänäpäivänä käyttämätöntä rahaa 173 mrd. josta 70 % on ulkomaille tehdyissä sijoituksissa kiinni.
Ei ihme, että huijareilla ja liikemiehillä alkaa setelinkuvat vilkkumaan haaveunissaan.
Otetaan Suomelle niin paljon velkaa, että ei pystytä maksamaan sitä takaisin.
Onhan meillä nämä eäkerahastot. Jääkööt eläkeläiset nuolemaan näppejään. Pannaan vaan haisemaan ja elämä risaiseksi. Tuhlataan joka killinki.
Vedotaan kestävyysvajeeseen, joka on tarkoituksellisesti luotu, että saadaan tuhlattua eläkerahastot.
- näintämä
SDP petti eläkeläiset. Lipposen hallituksen keksintö taitettu eläkeindeksi. SDP toimin eläkeläisistä suurin osa valuu köyhyysrajan alapuolelle. SDP järjesteli tämän sähkösotkunkin etukäteisleikkaus meille pienituloisille ja se poikii vielä toisen leikkauksen tuloihimme, kun kunnallisverotkin nousee tämän vuoksi. Siis SDP järjestelee näitä. Demareita ei ainakaan kannata äänestää Ruotsalaisetkin joukkopakenee niistä.
- teucci
Se taitettu indeksi vaikuttaa aika lievästi eläkkeisiin..
- P.Alkio
On aika monta sellaista ryhmittymää,joka tarvitsisi sellaisen puolueen,joka keskittyisi heidän asinajamiseen,eläkeläisten lisäksi.Työttömien asiaa ei aja kukaan,vaikka he ovat suuri osa työväestöä ja työväestönkin asiat on tällähetkellä hyvin heikosti ajettu,sillä heille kaavailaan maksumiehen osaa pakkolakien myötä .Myös perhepolitiikan kautta mm. kolutus ja subjektiivinen päivähoito oikeus ja terveyden huolto (mm.lääkeomavstuu ),isketään suoraan työväestön kukkarolle.
Näin ollen kyllä kaivattaisiin sellaista puoluetta,joka puoltaisi työtätekevän väestön asioita. Työiästä eläkeikään ,työtilanteesta riippumatta ,perheolosuhteet huomioon ottaen. hajanaisia asioita ja pienien ryhmittymien etuja ajaen ei voimaa ole riittävästi saatavissa puolueen taakse ,jotta asioita olisi todellisuudessa kongreettisesti muutettavissa. Työtätekevän väestön pitäisi yhdistää voimansa ja ajaa asioitansa yhdessä kokonaisvaltaisesti,jotta tuo olisi mahdollista. - valtaaon
Lähtikö eläkeläisten sorto Hetemäen ison otsan alta? Nyt kaikipuolueet sortaa eläkeläisiä. Niitä on rangaistava vaalissa.
- dfsfaf
eläkeläisille oma puolue ehdottomasti sillä on voimaa Suomessa on reippaasti yli miljoona eläkkeen saajaa.
- Eläkeläiset_herätkää
Onhan se nähty jo.
Tämänhetkiset kaikki puolueet Suomessa käyttävät elkeläisten ääniä hyväkseen vain vaalipuheissaan. Eläkeläiset unohtuvatsitten heti, kun vain on päästy "norsunluutorniin" kusettamaan äänestäjiään ja nauttimaan kovaa palkkaa.
Oma etu paras etu. - Eläkeläiset_herätkää
Mikä maksaa? Rahat eläkekorotuksiin riittäisivät – tahto ei
http://www.vantaansanomat.fi/artikkeli/321887-mika-maksaa-rahat-elakekorotuksiin-riittaisivat-tahto-ei Suomi niitää mitä on tilannukin kun mentiin euhun ,lupasivat kaikkea hyvää mitä eusta saa suomeen.jostakin täytyy vääntää rahaa puututaan tavallisten ihmisten rahoihin.Suomi irti eusta vie pienen suomen kurjuuteen,ei uskalla ees pieraista joutuu varmaan ilmaston tuhoveron maksamaan.Kansa parrikaadeille .lisää mielen ilmaisuja soini petti ,en tarkoita väkivaltaa aina voi nakella maali ym pusseilla päätäjiä.
- sortostoppi
Nyt eläkeläiset ryhdistäydyttävä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522993Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981