Tampere: liikennesuunnittelu täysin rappiolla

topakkatäti

Tampereen liikennesuunnittelu on ollut jo kymmeniä vuosia täysin rappiolla. Yhtänäkään kesänä ei edes kaistaviivoja ole saatu vedettyä kaikille väylille eikä vieläkään Tampereen liikennessuunnitelijat ole tajunneet, että pyörätien ja jalkakäytävän väliin voi vetää valkoisen kaistaviivan.

Tampereella henkilöautoilijoita yritetään opettaa tavoille tekemällä heidän ajostaan mahdollisimman hankalaa: vihreitä aaltoja ei tunneta lainkaan ja bussit pysähtyvät keskelle katua, kun pysäkkilevityksiä ei ole tehty. Se on suorastaan tarkoituksellista ilkeilyä yksityisautoilijoita kohtaan.

Tampere on täynnä toinen toistaan kamalampia liikennesumppuja. Yhsi kauheimmista on Pispalan valtatiellä Nokian moottoritieltä käännyttäessä Pispalaan päin. Kukaan ei tiedä, kuinka siinä pitää ajaa, jotta bussit eivät törmäisi kylkeen.

2

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nääs

      Kirjoitat asiasta mitä ei ole eli Tampereen liikennesuunnittelua . Tuntuu että ainoat asia mitä sillä sektorilla suunnitellaan on bussireitit.

    • mualla

      Tulkaahan maalle kokeilemaan ?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      15
      2121
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1445
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      106
      1419
    4. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1255
    5. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1251
    6. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      387
      1096
    7. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1037
    8. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      1036
    9. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1026
    10. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      1011
    Aihe