Paras add lääke. Concerta hikoiluttaa.

HikoilijaNainen

Mikä on paras add lääke, tai mikä sopii teille?
Onko kenelläkään muulla samaa vaivaa, mulla concerta hikoiluttaa ihan vitusti! Siis kainalot on hetkessä märät, vähän väliä saa käydä peseen kainalot ja vaihtaa paitaa. Pahin kun menen johonkin kylään, eipä siellä vaatteita vaihdella ja paita likomärkänä. Kädet ei hikoile vaan ainoastaan tosiaan kainalot. Mikä neuvoksi, ei jaksais tätä enään! Luojan kiitos en ole TÖISSÄ! Minusta olis kun pimeään varastoon. :D Ei paljon kehtaa käsiä nostella kainalot märkinä. :(
Mikä hitto consuissa tuon hikoilun tekee? Vaatetuksesta ei ole kiinni, käytän ilmavia vaatteita. Vittumainen vaiva ja HÄVETTÄÄ!

5

6692

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Addnainen

      Kaikki stimulantit hikoiluttaa, eikä siihen oikein auta mikään. Pitää vaan muistaa juoda enemmän, sillä elimistöstä poistuu enemmän nestettä kun hikoilee paljon.
      Mulle Concerta on ollut ihan hyvä lääke. On siinä sivuvaikutuksia, mutta enemmän siitä on hyötyä kuin haittaa.
      Kannattaa syödä stimujen kanssa magnesiumsitraattia, niin lihasjäykkyydet vähän helpottaa.

      Jos Concertan ainoa haitta sulle on hikoilu, niin ole iloinen. Monelle muulle haittoja tulee paljon enemmän.

      Jos kuitenkin tuntuu, ettei ole hyvä, niin voit koittaa kysyä lääkäriltä jotain muuta. Nykyään deksamfetamiini on valitettavan kiven alla, eikä sitä oikein tykätä määrätä, vaikka se on turvallisempi ja paremmin siedetty lääkeaine kuin metyylifenidaatti. Kokeilemalla kuitenkin selviää, mikä on kenellekin paras. Mitään universaaleja totuuksia ei ole olemassa, kun jokaisen keho on vähän erilainen ja reagoi yksilöllisesti niin lääkkeisiin kuin muihinkin juttuihin.

    • HikoilijaNainen

      Voisikohan medikinet vai mikä onkaan olla parempi? Tai mikä yleensäkin on paras lääke.
      Tätä lukiessa tajusin etten edes juo vettä juuri ollenkaan, oon kohta rutikuiva koko nainen ton hikoilun takia. Pakko alkaa juomaan vettä kunnolla, kiitos siis vinkistä.
      Toinen haittavaikutus on vitun paha ahistus, semmonen et hermostuttaa ja siihen pitää ottaa diapamia mikä ei tietenkään ole hyvä asia.

      Saan kyllä enemmän aikaan asioita tehdyksi kun otan lääkkeen, muuten oon sohvaperuna laiska paska. Mut tosin en siltikään saa kaikkea tehtyä mitä pitäisi, jää enempi ajattelutasolle.

      Liikunnasta ois kuulema kans hyötyä ja hyvä ruokavalio, mut ajatuksen tasolle jää aina nekin. Eli hyötyä ja haittaa on.

    • Addnainen

      Metyylifenidaattivalmisteidenkin välillä on kyllä eroja. Joillekin Concerta ei käy, mutta Medikinet, Medikinet CR tai Equasym sopiikin paljon paremmin.
      Concertan laskut on kieltämättä jyrkät ja aiheuttavat ahdistusta. Tähän auttaa (ainakin omasta kokemuksesta) vähän ainakin se, että syö riittävästi ennen kuin laskut alkaa. Myös laskujen aikana syöminen helpottaa pahinta ahdistusta ja kiukkuisuutta.
      Ylipäätään kannattaa huolehtia tasaisesta ja riittävästä syömisestö stimujen kanssa. Se auttaa pitämään lääkkeen vaikutuksen tasaisena.
      Liikunta ja hyvä ruokavalio on hiton hyvä kaikille. Kannattaa yrittää lisätä niiden määrää edes vähäsen. Ruokapuolelta adhd-henkilön kannattaa suosia ainakin rasvaista kalaa, kananmunaa ja avokadoa. Niissä on aivoille hyviä aineita. Sen lisäksi kannattaa tosiaan syödä sitä magnesiumsitraattia purkista, ellei syö ihan älyttömästi seesaminsiemeniä ja pähkinöitä. B-vitamiinia kans, jos ei syö paljon lihaa. Ja D-vitamiinia, jos viettää koko talven Suomessa.

    • Anonyymi

      Minulla myös Concerta kokeilussa annoksella 27 mg 18 mg jälkeen. Tulee aivan järkyttävät hiet ja olen koko ajan ihmisten kanssa tekemisissä. Selkä ja hiukset mm. aivan litimärkiä. Muut kollegat eivät koe samoin. Lääkkeen noston jälkeen tuo tapahtui. Myöskään lääke ei ole vienyt ongelmaani pois, joka ei ole ADD tai ADHD, vaan ihan muu. Lopetan lääkkeen. Puhelu lääkärille tulossa.
      Harmi. Tsemppiä teille muille kokeiluihin.

    • Anonyymi

      On myös ihmisiä, jotka käyttävät tällaisia lääkkeitä väärin. Tunnistakaa nämä ihmiset!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1369
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      46
      738
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      52
      660
    4. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      659
    5. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      82
      650
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      582
    9. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      133
      577
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      557
    Aihe