Tasoitteet saumanauhojen päälle?

MaalariAloittelija

Hei. Olen maalari. Työkokemusta löytyy 3 vuotta. Yksi asia, mitä en ole ikinä oppinut tekemään on saumanauhojen täydellinen "piilottaminen". Välillä olen ollut jopa sitä mieltä, että niitä ei edes pysty piilottamaan kokonaan.

Siis osaan kiinnittää saumanauhat saumanauhatasoitteella. Mutta seuraavassa vaiheessa sitten alkaa ongelmat. Koulussa opetettiin, että saumanauhojen päälle riittää yksi kerros ylitasoitusta. Mutta yhden tasoitekerroksen jälkeen, kun katsoo seinää valoa vasten, niin saumojen kohdat selvästi ns. paistaa läpi. (siis seinä on pohjamaalattu) Näkyy se kohta, missä saumat on. Sivuvalo erityisesti paljastaa kaikki seinän virheet! Pintamaalilla maalaminen vielä korostaa saumoja.

Kerran yksi vanhempi maalari sanoi mulle, että aina pitää laittaa kaksi kerrosta tasoitetta saumanauhojen päälle, ei ne muuten täyty. Ja kuulemma ensimmäinen kerros kannattaa tehdä pohja-pinta tasoitteella ja toinen kerros pintatasoitteella.

Usein katson cyproc-seiniä kaikissa paikoissa missä nyt yleensä liikunkin, niin todella usein näkee väärin tehtyjä saumanauhoituksia. Siis ne paistaa rumasti läpi, tasoitetta on liikaa, nauhat repsottaa ym. Siis tuntuu, että ihan yleisestikin nauhoja ei osata laittaa!

Youtubesta katsoin jotain opetusvideoita, niin kovin helpoltahan se näyttää videolla. Joissakin videoissa laitetaan vain yksi kerros tasoitetta, mutta toisella neuvottiin laittamaan useita kerroksia?

Muita asioita, jotka mietityttää:
- Tarvitseeko saumanauhaa kastella vedellä?
-Pitääkö ylä ja alareunaan jättää elämisvara saumanauhalle?
- Minkälaiset lastat parhaat?

Harmittaa, kun ei osaa, vaikka haluaisi. Jopa alan vaihto mielessä, kun en haluaisi enää pistää pilalle seiniä. Vaan haluaisin tehdä täydellistä seinää!

5

984

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enmaalari

      tasote kutistuu kuivuessaan senverran että tarvii laittaa kaks kertaa nauhan päälle tai ennakoida kutistumista ja laittaa kumpare jota tarvii hioa turhan paljon

    • BauHerr

      Ei siihen ole mitään "oikeaa" menetelmää. Jotkut kastelevat paperin, jotkut eivät.

      Varmin tapa on nauhoitus, ylitasoitus ja hionta "kirahvilla". Se kyllä sitten vaatii kunnon pumpun joko integroidulla kompuralla tai erillisellä (mieluiten lamellikompura) sekä tietty sen kirahvin.

      Pienen pinnan tekee myös yläsuppiloruiskulla. Isomalle katolle ruikkiessa menee sen verran aikaa, ettei ainakaan punttisalille ehdi eikä edes tarvitse mennä. Habaa tulee kipsikanuuna nostelusta.

      Jos tekee itselle (tai varakkaalle asiakkaalle tuontityönä), voi ylitasoittaa käsipelilläkin. Ei montakaan kattoa tarvitse tehdä, kun pääsee eläkkeelle. Sen verran on hidasta.

      • BauHerr

        UPS. kyselit seinien nauhoituksesta. Sitä varten on olemassa näppäriä koneita, joka levittävät kipsiä juuri sopivan määrän nauhan kummallekin puolelle. Sitten on niitä, jotka vain kiinnittävät nauhan.

        Osto vaikka tuollainen: Homax 6500 Drywall Banjo Sheetrock Tape & Mud Applicator Tool

        Ei paljon maksa ja toimii.


    • Rakennus.mies

      Mulla on tapana ollut kostuttaa nauhaa kastamalla se nopeasti vedessä ja antaa hieman kuivahtaa ennen kuin asentaa, täysin märkä nauha repeää helposti.
      Nauhan kostuttamissessa on se etu, että nauha tarttuu paremmin nauhoitustasoitteeseen eikä sen taakse jää niin helposti kohtia missä nauha on irti.

      Nauhaa ei tarvi päihin mitään elämisvaroja, kunhan päät jää listojen alle peittoon niin mitta on riittävä.

      Nauhatasoitteena kannattaa käyttää esim. J tasoitetta ja pintatasoitukseen LH tai LF,
      2 kertaan tarvittaessa osittain jopa 3 kertaa, riippuen hieman minkä valmistajan tuote on kyseessä toiset kuivuu enemmän kasaan.

      Työvalon, kun laittaa lähelle seinää ja valon seinän suuntaisesti näkee hyvin varjoista onko sauman kohta riittävän sileä.

      Itse käytän puuvartisia tasoitelastoja, mutta se on varmaan makuasia minkälainen lasta on, kunhan ei ole halvin mahdollinen.

    • kantsiikoklaa

      En osaa ihan näkemättä sanoa, mutta ehkä vedät lastalla liian sileäksi etkä jätä mitään hiottavaa. Lastan pitäisi olla sellaisessa asennossa että se vähän joustaa ja massaa jää siten enemmän sauman päälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10984
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2463
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2153
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1721
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1574
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1260
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1196
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      902
    Aihe