Olen huomannut että jopa 90% puhelinmyyjistä väittää virheellisesti että ovat uusimassa sopimusta (jota ei tietenkään ole ollut olemassa).
Myös nuo sadut siirtymisestä "pääkonttoriin" ja annetaan lahjakortti/jokin lahja läksiäislahjana.
Uusille yrittäjille ja miksei kokenemmillekkin.
Mitään ei saa luvata puhelimessa ennenkuin on tarkistanut tiedot.
Myyjien ulkoaopeteltu myyntipuhe pitää keskeyttää heti alkuunsa ja ilmoittaa ettei osta mitää eikä maksa mistään.
Heitä ei missään nimessa saa antaa jatkaa puhettansa loppuun saakka.
Faktaa huijarimyyjistä
4
136
Vastaukset
- Ellunkamala
Luuri kiinni vaan.
- Pitkän_linjan_yrittäjä
Mulle tuli kerran ihan oikea puhelu jossa kartoitettiin tietoja.
Siis kysely oli toimittajalta jolta en ollut pitkään aikaan ostanut mitään.
He pävittivät rekisterin ja tarkistivat että poistavatko yrityksemme rekisteritään.
Mutta tässäkin katksisin heti alkuun soittajan puhumisen ja otin itse komennon ja kyselin niitä asioita joita itse halusin.
Tällä kertaa puhelu oli ihan oikealla asialla.
Näillä huijarimyyjillä menee pasmat sekaisin kun puhelu ei menekkää käsikirjoituksen mukaan.
Siis päättäkää kuka johtaa puhelua, huijari vai te.
- hjfdlkfje
"Ennen kuin on tarkistanut tiedot"? Siis mitä hittoa höpiset? Miksi hitossa sä annan firmasi tiedot ties kenelle, joka vaan löytää puhelinnumerosi? Tuo on se koukku, millä ihmiset saa puhumaan. Ei sen puhelun saa antaa mennä tuohon asti! Luuria korvaan ja heti.
PS. Myin ennen noita rekistereitä eli olin siellä langan toisessa päässä. Päivässä soitetaan yli 80 puhelua. Ei siinä tahdissa hätkähdä siitä "ettei puhelu menekään niin kuin oli harjoiteltu". Yksikään puhelu ei mene niin kuin on harjoiteltu. Mutta kun esittää vähän häkeltynyttä niin moni ei enää olekaan niin kovana ja loppuu se ein huutaminen. Kuulin siinä duunissa nii paljon haukkumista ja paskaa että ei siinä asiakas pääse enää niskan päälle vaikka olis mikä Saarikoski. Niin, ja sen haukkumisen takia alko tosiaan vihaamaan asiakkaitaan, joten ei tuntunut missään kusettaa niitä kerta toisensa jälkeen.
Ei tarvi olla mulkku, helpointa on vaan sanoa "Ei kiitos" ja sulkea luuri.- pitkän_linjan_yrittäjä
Niin no sinä olet ollut vihattu puhelinmyyjä, oletko ollut myös yrittäjä?
Yrittäjän tulee tehdä bisnestä myös puhelimella.
Yrittäjän täytyy kuunnella sen verran että saa käsityksen mitä puhelussa on tarkoitus.
Valitettavasi jotkut asiakkaat aloittavat puhelun vähän samaan tapaan kuin puhelinmyyjät, lyönkö heillekkin heti luurin korvaan?
Tässä tuleekin se pointti, ota itse selvää mikä on soittajan asia, ei saa jäädä vain kuuntelemaan.
Jos on epävarma onko soittaja asiakas ja kysytään esim. nimeä niin voi sanoa että puhelimessa.
Itse toimin rakennusalalla ja puheluja tulee vaikka minkänimisistä yrityksistä.
Puhelinmyyjät eivät ole kusettaneet minua mutta kauppoja olen tehnyt puhelimella paljon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 743022
- 712901
- 681842
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä171709- 241667
- 261642
- 201620
- 481307
- 381283
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91279