Mitä jos menetän läheisen ihmisen?

Pelollapilattu

Pelkään aivan suunnattomasti läheisen ihmisen menetystä. Välillä ahdistun ja joskus illalla itken, kun pelkään niin paljon, että joku rakkaistani kuolee.
Olen kokeunut jo yhden valtavan menetyksen. En tiedä miten selviän, jos niin tapahtuu taas.
Rakastan läheisiäni sanoin kuvaamattoman paljon. Se on kaikkein vahvin tunne ikinä ja sitä ei poista mikään. Mutta rinnalla kulkee aivan hirveä pelko menetyksestä.
Jos jotain tapahtuu, niin luoja yksin tietää mitä minulle tapahtuu. Jos jollekin rakkaalle ihmiselle tapahtuu jotain, niin minut revitään samaan aikaan pieniksi palasiksi, suorastaan raadellaan elävältä, sisältä päin. Tai en tunne enää mitään, olen täysin jossain muualla.
Pelottaa, en vain voi menettää ketään!
EN VOI!
Rakastan niin paljon.

3

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lifeisliving

      Elämään kuuluu myös sen päättyminen, se on yhtä luonnollista kuin syntyminenkin. Miksi me sitten ripustaudumme vain elämään ja taistelemme kaikin keinoin kuolemaa vastaan, sitä kannattaisi joskus miettiä. Miksi panna toinen ihminen vastuuseen omastakin elämästä ajatuksella, että jos sinä kuolet, kuolen minäkin. Eihän kukaan voi kantaa sellaista vastuuta toisen hengestä, se taakkaa voi olla jollekulle liikaa, jos hän tulee siitä tietoiseksi.
      Koska elämä on niin tärkeä, eikö silloin kannattaisi nauttia ja iloita elämästään, elää sitä vapautuneena kaikista ahdistuksista, elää täysillä ja rakastaa aidosti, ei takertuen, omistavasti. Jos pelkää (esim. toisten ihmisen menettämistä) niin paljon, että se pelko halvaannuttaa omankin elämän, ei sellainen ole elämisen arvoista elämää ensinkään.
      Toisiin ihmisiin ripustautuminen on tunteellista avuttomuutta, josta tulisi pyrkiä pois, ja siitä pääsee pois kun ottaa järjen avuksi hiljentämään villiintyneet tunteet.
      Jos olet jo kokenut menetyksen ja elät elämääsi edelleen, sinä tiedät, että selviät jopa musertavasta surustakin. Tiedät sen, joten miksi pelkäisit sitä?! Surukin kestää vain oman aikansa ja muuttuu hiljalleen siedettävämmäksi - ellei siihen jää ehdointahdoin piehtaroimaan. Elämä menee eteenpäin. Elämä on yhtä kuin liike.

    • lopulta_yksinkertaista

      Toisen puolesta ei voi elää eikä kuolla.

    • Elluhalloooo

      Et voi vaikuttaa kaikkeen. Joku voi kuolla, mutta sinä jatkat elämää. Mutta , voit vaikuttaa, läheistesi elämään, elämällä kunnolla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      214
      7354
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4722
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      43
      4674
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3398
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1995
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1799
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1786
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1647
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      36
      1547
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1307
    Aihe