heip
kumpi ois parempi merelle siis avomerelle...uki - tukholma ym
ja kaikki kommentit tervetulleita.
kummatkin hitaita ei väliä, vaan tukevuus ja asuttavuus.
kumpi ois parempi merelle siis avomerelle...uki - tukholma ym
ja kaikki kommentit tervetulleita.
kummatkin hitaita ei väliä, vaan tukevuus ja asuttavuus.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Vegasta ei ole kokemusta. Ohlson 29 enemmän. Sisärakenteiden tukevuus ja paremmuus riippuu rakentajasta, kun ainakin osa on Arteknon muovikuoresta itse tehtyjä. Rakenne kesti hyvin ainakin yhden 6 solmun täystopin karille ajossa.
Ei ollut aikanaan mitenkään erityisen hidas. Todellinen kryssikulma, kun aallokko ei haitannut, oli 2x 37 astetta. Lys oli silloin uutta ja joitain pyttyjä sillä sai suht helposti. Itämerellä aina Skagerakkiin asti oli ihan sopiva muutaman hengen reissuveneeksi. Onhan se Vegaa modernimpi esim pohjadesigniltaan ja ilmeisesti tilavampi. Vegassa taisi olla kattopalkkiongelma. Minun valinta olisi näistä kahdesta ilman muuta Ohlson 29. Saman aikakauden hämmästyttävän identtinen luomus oli Ruotsissa Ohlson 8.8. Kannattaisi ehkä tarkstaa sekin.
Ohlson 29, se on asuttava vene.
Ook sä joku venetestaaja kun ajelet karille???Osta teräsvene!
Silläkö sitten kannattaa kiville ajaa, vai?
Kari on ystäväni ja visiteeraan hänen luonaan vaikken ole testeri
Ohlson 29:llä on suomalainen porukka purjehtinut madeiralle saakka ja Vegalla on menty ainakin Atlantin yli, kenties pallon ympärikin. Joten kummankin merikelpoisuus riittänee itämerelle.
http://www.practical-sailor.com/issues/37_19/features/extreme_ocean_gear_testing_10831-1.html
tällä Vegalla on kierretty myös Ameriikan mantereet. Vegahan ei ole mitenkään jäkkä vene vaan melko kiikkerä, koska syväysja kölipaino ovat on pieniä. Vegan maston saa painettua veteen ihan purjehtimalla sanotaan tässä artikkelissa:
http://www.ankan.nl/download/vega-se-002.pdf
Kyse on purjehtijasta ja hänen kyvyistään arvioida riskejä ja olla vaarantamatta "matkaansa". Veneellä ei noissa retkissä juurikaan ole kuin statistin rooli, eikä noiden pohjalta kannata hankkia kumpaakaan venettä !
mielenkiintoista... Mielestäni veneellä on ihan kulkuvälineen rooli...
Puolueellinen mielipiteeni suosii Ohlsonia.
Yksi mainitsenaton plussa on sisäkorkeus, noin 190 cm .
Ohlson 29 on sisältä tilavampi, pidempi, leveämpi, pidempi vesilinja, eväköli ja suurempi syväys, peräsimessä skegi, peräsinteho parempi jne. Vaikea keksiä mitkä ominaisuudet olisivat Vegassa paremmat.
29:n mahdollisia heikkouksia ( rakentajasta riippuen) voi olla vähäiset tankkitilavuudet, vaihteleva sisustuksen työn laatu ja avomeriä ajatellen suureen istuinlaatikon tilavuuteen verrattuna pienet ulosviennit.
Lissää mielipiteitä molemmista löytyy sivustolta sailguide.com.( på svenska.)
Minkälainen on Ohlsson 28 verrattuna 29:ään, niitä ilmeisesti valmistettu vieläpä samanaikaisesti?
Matalammat sisätilat 29 verrattuna. 8:8 parempi vaihtoehto 29:lle. Vanhemmissa 29:eissä peräsinakselin yläosa yltää vain nipin napin sitloodan istuintason yläpuolelle => vie tilaa ja tehollinen vipuvarsi jää lyhyeksi (pinnan pää on ylempänä kuin tyvi. Vaihtamalla ohjauspinnan tyveen kulmakappaleen saa tilaa lisää niin vesille kuin laiturissa oloonkin!
Mitä tarkoitit, mikä on parempi vaihtoehto 29:lle ja miksi?
Siis 28 on matalampi sisältä, kuin 8:8 tai 29, jotka ovat lähellä toisiaan mitoiltaan - 8:8 tosin ei taida olla tehty IOR-sääntöä silmällä pitäen.
Palstoilla myydään aina Ohlsson 29:ää vaikka on monia muitakin Ohlssoneita
Vegan suosiota matkaveneenä selittänee paljolti veneen suuret valmistusmäärät. Kyseessähän oli oman aikansa Bavaria, joka muutti ratkaisevasti venemarkkinoita. Varsinkin Ruotsissa. Kohtullisesti purhehtiva ja asuttava edullinen pursi, jossa oli kunnon sisäkone. Kölirakenne kesti hyvin aloittelevan seiorin kivillä käynnit.
Rakenteessahan oli joitakin puutteita: tehoton ja tilaa vievä peräsinkonstruktio, yksinkertainen takila ja vanhemmiten vahvistusta kaipaava maston tuenta.
Ohlson 29 on purtena yhtä aikaa sekä modernimpi että klassisempi. Mikä ei tarkoita sitä, etteikö Vegakin olisi ihan käypänen, jos tietyt ominaisuudet hyväksyy.
Semisti off-topic, mutta ruotsalaiset ovat kiertäneet Vegalla koko maapallon: http://www.runtjorden.com/proj_baten.php