Hyvät ihmiset,
kun seuraavan kerran lähdette shoppailemaan, kiinnittäkää huomionne mihin te omat rahanne viette. Pysähtykää hetkeksi ja miettikää.
Jos esim. aiotte ostaa puhelimen niin käyttäkää ison, pörssinoteeratun yrityksen sijaan vaihtoehtoisesti pienimpiä kauppoja. Näin ollen Te kannustatte pienimpiä yrittäjiä, vähennätte työttömyyttä, vältätte kapitalismin kannustamista ja osakesijoittajien tuottoa sekä saatte hyvän mielen.
Kapitalismi näyttää saavuttaneen kiehumispisteensä. Kaikki näytti olevan hyvin kun tuotanto oli huipussaan, ostovoima vahva ja osakkeenomistajat tyytyväisiä.
Ei ole mikään yllätys että esim. Verkkokauppa.com tekee ennätystuloksia vuoden 2016 alkupuolella ja pienemmät kaupat potkivat työntekijöitä ulos tai sulkevat luukut. Eikä ole mikään ihme. Verkkokaupalla.com on vahva brändi ja keskeinen paikka.
Eli kun teette jonkun ostopäätöksen, niin muistakaa tämä, ja yrittäkää muokata teidän kulutustottumiksianne. Tässä saattaa olla kysymys teidän työpaikoistanne! Yrittäkää laajentaa teidän ajatusmaailmanne. Pienille yrittäjille jokainen asiakas on elintärkeä.
Tiedoksi, että en ole yrittäjä, enkä omista mitään kauppaa. Nämä ovat vain minun ajatuksiani. Tässä saattaa olla ristiriitaisia ajatuksia jos tätä ruvetaan pohtimaan syvällisemmin, mutta tämä on vain pintaraapaisu, joten älkää kritisoikaa tekstiäni.
Shoppailu ja tasa-arvo
Mietiskelijä1
0
55
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3638113Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1592452Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta60843- 71836
- 25806
- 55793
- 64792
- 46756
- 11746
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss68683