Kolmivaihe kysymys

Miksi sulake ei pala vaikka moottorin käämin päät on yhdessä esim tähti tai kolmio? Eikö silloin eri vaiheet ole oikosulussa?
985
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Se johtuu siitä että kaikki kuusi käämin päätä ei ole yhdessä nipussa. Ne käämit ovat vaiheiden välissä.

Äänestä
  • Laivoissa käytetään laivarautaa joka kelluu, vastaavasti moottorisulakkeissa käytetään palamatonta sulakelankaa

    Äänestä

  • Ollaanpas täällä nokkelia. Katotaas vaihteeksi vähemmän kieli poskessa:

    Jos oikosulkumoottoria yrittäisi käyttää vaihtovirran (AC) sijaan tasavirralla (DC), olisi ainoa käämien läpi menevää virtaa rajoittava tekijä käämilankojen resistanssi joka jää kuitenkin senverran pieneksi että esim. tyypillisellä 400V jännitteellä sulake palaisi välittömästi.

    Kuitenkin vaihtovirtaan vaikuttaa tasavirrasta poiketen pelkän resistanssin lisäksi myös induktanssi ja kapasitanssi. Yhdessä nämä kolme muodostavat impedanssin jota myös vaihtovirtavastukseksi kutsutaan. Moottorin käämi on nimensä mukaisesti induktiivinen komponentti ja sen induktanssi rajoittaa käämin läpi kulkevaa virtaa. Tästä syystä moottorin ottamaa virtaa (ja siten akselille välittyvää momenttia) voidaan hallita mm. käämin mitoituksella jolloin virrat eivät karkaa lapasesta, sulake ei pala ja moottori lämpenee käytössä normaalisti.

    Äänestä

Kysyjä ei ymmärrä että kolmivaihe järjestelmässä eri vaihe siis virtajohtojen amplitudi ei ole vakio verrattuna generssttorin nolla pisteeseen. Voiko yksinkertaisemmin selittää.

Äänestä
  • Jollain itsekeksityllä "virtajohtojen amplitudilla" ei ole kyllä tämän kysymyksen kanssa mitään tekemistä

    Äänestä

Vaiheiden summa on nolla. Vektorihommia. Symmetrisessä moottorisyötössä ei nollaa edes kytketä.

Äänestä
  • Eikä ole kolme yhtä kuin nolla. Älä puppua selitä.

    Äänestä

  • Ja taas hienoilla sanoilla ryyditetty pätemisyritys jolla ei ole mitään tekemistä kysytyn asian kanssa. Epäluuloisen kirjoitus on asiaa

    Äänestä

Ei pala koska vaiheiden välissä on resistanssia ja induktanssia eli impedanssia jota voisi kutsua vaihtovirtavastukseksi sen verran että virta ei nouse yli oikein mitoitettujen sulakkeiden keston.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juhpio kirjoitti:

Miksi sulake ei pala vaikka moottorin käämin päät on yhdessä esim tähti tai kolmio? Eikö silloin eri vaiheet ole oikosulussa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu