imagollinen vahinko

proo pyhäjärvi.
näin valtuustonpj. Sarkkinen kirjoittaa selänne lehdessä. Hän on järkyttynyt omien sanojensa mukaan, kysynkin onko Sarkkisen toiminta rakentavaa...?
Miten tuo nyt törkeydeksi muuttui Tikkasta kohtaan, jos vaatii oikeutta...oikeanlaista
asioiden käsittelyä....kuka tykkää tikkasesta, kuka ei. Se tuo lähi-historia
näyttää Sarkkiselta unohtuneen tyystin, viittaan Rinnevaaran kohteluun ...
Eikö Sarkkinen ymmärrä, ei äänestäjät myöskään valinnut hänen kaltaisiaan
tekemään kuntalaisille mittaamatonta rahallista/imagollista vahinkoa.

Itse Sarkkinen lähti porukoineen laillisia päätöksiä muuttamaan vuoden 2013 alussa...
Sarkkinen tuokoon asiat rehellisesti julki, käyttäytyköön puheenjohtajan lailla,
suuri joukko äänestäjiä äänesti proo ryhmää antakoon hän arvon
kaikille......" Pitää muistaa lähi-historia" valtuustonpj. sarkkiselta odottaisin asiallisia rakentavia/rehtiä kannanottoa.
Kaurasen karkulaisen kirjoitus :(
62303
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 62

Vanhimmat

Mikäs imagollinen vahinko on "tarttua härkää sarvista" eli tarttua tällaiseen laittomaan menoon enemmistön voimalla! Hyvä Pro Pyhäjärvi!!

Mielestäni todellakin kaupunginjohtaja Tita Rinnevaaran ajojahti oli "noitavainoihin" verrattava asia. Miehet, vanhat ja vielä vanhemmat, erään leidin ja vasureiden tukemana jahtasivat syyttömän virastaan. Ja tuli vielä maksamaan 1 miljoona euroa. Jos se nähdään aiheeksi, että imago Pyhäjärvellä ulospäin on hyvä-, niin sitten olette menettäneet järkenne, hyvät kaupungin asukkaat. Oletteko Sarkkisen kanssa samaa mieltä?

Asummehan täällä periferiassa (Tikkasen toteamus paikkakunnasta) niin meidän toimintamme on tällaista.
Se imagosta, arvoisa valtuuston puheenjohtaja Kimmo Sarkkinen.

Tässä näette, että on pokkaa puhua "tuulia ja taivaita". Pro ryhmä puhuu ja kirjoittaa asiaa......... Moraali,oikeus ja totuus on kadonnut jäljettömiin Pyhäjärven enemmistöpäättäjillä.

Äänestä
  • Tuas tiällä taemiloenen kirijottaa ja kehhuu proota HIC no antaa hänen höperrellä iänestäjät kyllä näkkee toesella laella proolaesten touhhuilut eiku saunotaan HE HEE

    Äänestä

  • Miksi ihmeessä asioita EI VOI hoitaa laillisesti. Pitäkää vallankahvassa olevat herrat huoli siitä, että valitusmahdollisuutta ei tule. Jäikö päälle tämä uhmakas inttäminen, kun vuositolkulla ajettiin kaupunginjohtajaa pois virastaan.

    Äänestä

  • Romunkantanen kirjoitti:

    Tuas tiällä taemiloenen kirijottaa ja kehhuu proota HIC no antaa hänen höperrellä iänestäjät kyllä näkkee toesella laella proolaesten touhhuilut eiku saunotaan HE HEE

    Taisitpa haksahtaa pahasti kuka kirjoitti ja mitä Nimim. "romunkantanen".
    Älä äimistele kirjoittajaksi ihmistä nimeltä, silloin kun et voi tietää totuutta.
    Mitä ymmärtänet vääntömurteellasi sanoa muuta kuin yrittää typerää
    tekstiä ruutuun. Tuollaisella jorinalla ei merkitystä. Vain jonkun halveeraamista. Imagollisen vahingon luoja on Sarkkinen itse.
    Tosiasia joka ei pala tulessakaan.
    Olen tuleva äänestäjä proolle.
    Siksi otin kantaa tähän osioon.

    Äänestä

  • Romukantanen, vähän avutonta matkia noin suoraan Komunrantasen tyyliä.. Yritätkö jotenkin sekottaa asioita, omalla höpötykselläsi ?
    Huomasit varmasti, että oli nasevaa jutustelua nykyisistä valtaa pitävistä.
    Sinulla ei ole luovuutta vaan juttusi tulevat kyllä pintaa syvemmältä.

    Äänestä

Googletin Selänne lehden kp-sivuilta.

Voi, onko tuo Kimmo raukka tullut höperöksi.
Mainetta ja kunniaa Pro Pyhäjärvi saa toiminnallaan kunnalliselämän piireissä. Tätä kähmintää on muuallakin, mutta Pyhäjärvellä se on kärjistynyt, Hyvä, että otitte asian julkisuuteen.

En missään kohdassa ole havainnut, että kannaotoissa käydään Veikko Tikkasen persoonaan. Laillisesti asiaa käsitellen ja esittäen ovat toimineet.
HEI KIMMO MISSÄ ON SINUN, PITÄJÄNEUVOS, IMAGOKÄSITYKSESI JA TIEDÄTKÖ, MITÄ IMAGO-SANALLA TARKOITETAAN.
Hupsuja kirjoittelet. SINÄ OLET KÄYTTÄYTYNYT RÖYHKEÄSTI JOHTAESSASI VALTUUSTON KOKOUSTA. KATSO PEILIIN, LUE KUNTA-NETISTÄ, MITEN VALTUUSTON PUHEENJOHTAJAN TULEE KÄYTTÄYTYÄ JOHTAESSAAN KOKOUSTA.

Äänestä
  • kimmopoeka on taennu ottaa liikaa poekien kannssa löylylöesiä PUL PUL HIC HIC ja HE HEH. eihä veikkoloesella oo edes virkaakaan tuota HIC

    Äänestä

  • Pysy sinä kans vielä konneen iäressä niin käyn tuas panna sujahuttamassa eukkoosi HIC sekun tahtoo valittaa että puutteessa joutuu kärvistelemään HIC kun ukko vaan höpertää suoli24llä ja saunoo HE HEE

    Äänestä

  • Sarkkisella ei ole koskaan ollut käytöstapoja. Könkkö, mikä könkkö!
    Valtuuston johdossa täysi pölvästi.

    Äänestä

Kimmo poika huomaa nyt törkeän hyökkäyksen johtajaa vastaan mutta ei varmaan muista miten itse käyttäytyi Rinnevaaraa kohtaan.voi helevata tätä meininkiä

Äänestä

Miksi työjärjestystä käsiteltäessä lähdettiin äänestämään tuosta Proon esityksestä? Eihän se liittynyt työjärjestyksen käsittelyyn mitenkään! Sarkkinen voisi pitää parempaa kuria valtuustosalissa, eikä antaa yhtään puheenvuoroa joka ei liity käsiteltävään asiaan!

Äänestä

Todella onneton kirjoitus Kimmo Sarkkisella. Tähän juttuun ei näytä Veikko Tikkanen kuuluvan muutoin kuin, että hän on antanut suostumuksensa tehtävään.Täällä nämä tollerot Kiviniemensäs kansa ovat päätöksen rustanneet. ilman valtuuston lupaa.
Että Kimmo, elä tätä päivää, eläkä muistele menneitä. Tai jos muistelet, muista läheisiä aikoja kun syyttömän kaupunginjohtajan ajojahdissa toimit päänä päsmärinä. Siinä sinun imagosi ja siinä sinun Veikkosi.
Veikko Tikkasella ei ole tässä asiassa muuta sanottavaa kuin pahotella, että hallitus on mokannut hänen valintapäätöksensä. Ja aiheuttavat hänelle syyttömästi tämän tilanteen, että esittelijänoikeutta ei näytä olevan. Nuoleksihan se Kimmo Veikko Tikkasen Pyhäjärven Sanomissa lomille ja nyt nuoleskelu jatkuu. No, odotetaan, jospa aika kaiken muuttaa ja vastuunpäivät tulevat ihmisjahdista ja sen eri koukeroista.
Hurraa..... niin se vain on.

Äänestä

Mitenkähän Proo aikoo asiassa toimia! Kokouksen laillisuus todettiin yksimielisesti, eli siitä ei voi enää valittaa! Meinaako Proo tehdä valituksen jokaisesta kokouksen päätöksestä erikseen! Olette te melko mestareita! Onko joku Proolainen jo keksinyt mitä te tällä PELLEILYLLÄ voitatte?

Äänestä

Kahsokaapa peiliin etenkin Sarkkinen. Miksi valtuustosalissa ei pysy asiallisuus. Pro ryhmä esitti asiansa ihan oikein, mutta puheenjohtaja ei hallitse tehtäväänsä.

Ihme liturgiaa Selänteessä. Miten Sarkkinen koittaa kääntää asioita muuksi. Hallitus on töpeksinyt ja sillä sipuli. Ei Tikkanen oo tehnä muuta kuin suostunut pyyntöön. Hänen tehtävä ei ole selvitellä onko hänet nyt hallitus laillisesti pestannut. Onhan siellä Kiviniemi ollut asialla valinnan aikana valmistelemassa. Huh, huh, miksi vaellatte pimeässä laaksossa ettekö voi jo uskoa että valoon tulee kaikki asiat saattaa.

Äänestä

Sarkkinen uhoaa, että kohta alkaa paikkakunnan lähtölaskenta. Missä se mies on ollut viime vuosikymmenet, se lähtölaskenta on ollut käynnissä jo kauan, itse ovat sitä vaan vauhdittaneet.

Äänestä

Nyt ei ole kysymys proosta eikä uuskepusta, vaan FAKTA järkyttävästä junttaustyylin loppusaldosta, mihin Pyhäjärvi päättäjä-ja virkamiestollukoineen on ajanut kunnan.

Kansaa naurattavaa farssia kuvaa seuraava alkuhyökkäys sekä puolustusota; Kokenutkin kun on vallasta sokea, kuuro ja ylimielinen ja vieläpä tyhmä , niin ampuu umpimähkään ensin omiaan ja lopuksi itseään jalkaan.

Äänestä

Jos saa toivoa???
Niin toivon, että kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Kimmo Sarkkinen ottaa tehtävänsä vastuullisesti eikä alennu tällaiseen valtuutettujen nimittelyyn ja panetteluun. Se ei ole valtuuston puheenjohtajan imagolle soveliasta.
Luepa Kuntanetistä, mikä tehtävä valtuuston puheenjohtajalla on. Lue sekin, miten hänen tulee ilman puoluepolitikointia hoitaa vaativaa julkista ykkösmiehen paikkaa.
Jos kirjoittelisit lehdessä, olisi fiksua, jos et laittaisi allekirjoituksena
Pyhäjärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja. En ole milloinkaan aikaisemmin nähnyt tällaista käytöstä omaavaa valtuuston puheenjohtajaa.

Äänestä
  • Hämmästyin valtuuston puheenjohtaja Kimmo Sarkkinen ottaa asiakseen todeta, että Pro valtuustoryhmä arvostelee Veikko Tikkasta.
    Kyllä Sarkkisen laatusanat riittävät Tikkasen puolesta puhumaan, mutta valtuuston on tämä asia käsiteltävä. Päätökset eivät ole laillisia. Tietysti se ei ole Tikkasen vika. Esittelijänä oli vt. hallintojohtaja. Hänen olisi tullut tehdä esitys kaupunginvaltuustolle ja näin.... Ammattilaisena voi kyllä sanoa, että toista kuukautta oli Tikkasellakin mahdollisuus perehtyä asiaan.

    Äänestä

  • Sarkkinen ei pysty, eikä ole koko aikana osannut hoitaa tehtäväänsä.
    Pelkällä röyhkeydellä ja kepun äänienemmistöllä pysynyt puupöydän takana. Tyyli jota hän takeltaa, ei ole soveliasta valtuuston puh.johtajalle.
    Ei kuule, ei näe, ei ymmärrä, missä mennään. Hävettää paikallaolijoita.

    Äänestä

Isoperseet ei ajattele tuollaisia,ne ajattelee vain eriävää mielipidettä.

Äänestä
  • Mitäpä ne perseet taas tähän asiaan kuuluu ? Onko kepuloilla perseenmittamieskin pestattuna, kun asia tulee tuon tuostakin esille.
    Ettekö muuta osaa vastata, ei ole luovuutta porukalla.

    Äänestä

  • MittamiesVaanii kirjoitti:

    Mitäpä ne perseet taas tähän asiaan kuuluu ? Onko kepuloilla perseenmittamieskin pestattuna, kun asia tulee tuon tuostakin esille.
    Ettekö muuta osaa vastata, ei ole luovuutta porukalla.

    Kepulla on omat leveät....missä heidän mittamiehensä.......
    no ne jotka palstalla urputtaa...katsokaapa peiliin......

    Äänestä

  • Tämä takapuolen mittari on jämähtänyt sanoituksissaan alkukantaiselle asteelle eli, sille mistä aikoinaan ilmestynyt.
    Asian vierestä totean, että tyypillinen homon mielipide asioista ja naisista.
    Miksi näitä homon köllyköitä on täällä joka talossa?
    Myönnän, että oksettaa......

    Äänestä

Kansa nauraa vehkeilijöille-sarkkisen, kaurasen ja tikkasen - farssia voi kuvata siten että on olemassa alkuhyökkäys sekä puolustusota; näin käy kun on kokenut vallasta sokea, kuuro ja ylimielinen ja vieläpä tyhmä konkari , niin ampuu umpimähkään ensin omiaan ja lopuksi itseään jalkaan.

Äänestä
  • Proolla ei ole mitään muuta kuin estää kaikki kehitys suunnitelmat paikkakunnalla.

    Äänestä

  • osahorskoja kirjoitti:

    Proolla ei ole mitään muuta kuin estää kaikki kehitys suunnitelmat paikkakunnalla.

    No eipä sitä kehitystä ole tullut niiden vuosikymmenienkään aikana kun prota ei ollut olemassakaan, koko ajan ollut vaan samaa alasajoa ja harvain etujen tavoittelua.

    Äänestä

sättii toinen tyhmä toista, on rumaa sanaa aikamoista.
pahapata kiehuu enää, äänestäjilleen näyttävät pitkää nenää.
johtotroikka antaa palaa, soppareita tehdään salaa
valtuusto nyt tuhontiellä, näin virheitä ei saa niellä.

Äänestä
  • Totta ,nyt on alettu tonkiin,eikö eräskin kavaltanut vanhusten rahoja aikanaan.

    Äänestä

  • Aivan niin toivottavasti asiat selvii,elämä on niin raadollista.

    Äänestä

  • Ei ehkä kannatteis kovin kukkoilla,voi tulla mahalasku noissa tehtävissä.

    Äänestä

Nyt valtuuston puheenjohtaja Kimmo Sarkkinen lausui lehteen todistetut sanat: Pro Pyhäjärvi- imagollinen vahinko!!
Kaupunkilainen, kun äänestit Pro Pyhäjärven ehdokkaita Pyhäjärven päätöksentekijäksi, olet sinäkin "imagollinen vahinko" Pyhäjärven kaupungissa!

Aika kovaa tekstiä herra valtuuston puheenjohtaja ja pitäjäneuvos. Mikä asema sillä pitäjäneuvoksella on. Siihenkin titteliin on verovaroja tuhlattu.En kannata lainkaan tällaisten kuvien kumartamista.
Hei me kaikki "imagolliset vahingot" Pyhäjärvellä. En ole yhdistyksen jäsen, mutta lukijani tiedustellaanpa, kuka jäsenasioita hoitaa, että voimme liittyä yhteen.

En ole kummempaa valtuuston puheenjohtajaa tavannut!! Vaihtakaa miestä, hän ei ole tehtäviensä tasalla. Hän politikoi kepuja ja vasuridemareita kannattaen pöydän takaa puheenjohtajana.

Äänestä
  • Minäkin haluan pron jäseneksi!!Vaalit tulevat! Muutosta kuntapäätösten tekoon.

    Äänestä

  • minäkinjäseneksi kirjoitti:

    Minäkin haluan pron jäseneksi!!Vaalit tulevat! Muutosta kuntapäätösten tekoon.

    ""hinkusisäänjaulos
    5.11.2013 14:29
    Kesäyöhön pyrähtäjät team- valtuutetut

    Pyhäjärven kaupunginhallitus on kokouksessaan 7. heinäkuuta 2011 § 188 päättänyt pyytää kymmeneltä Pyhäjärven kaupunginvaltuuston kokouksesta 27. kesäkuuta 2011 poistuneelta valtuutetulta (Tiina Ahola, Jari Aittokoski, Heikki Hankila, Seppo Kangasharju, Juho Karsikas, Asko Kauranen, Taimi Piippo, Marja-Leena Våg, Markku Fält ja Erkki Ryynänen) kirjallista vastausta perusteluineen syistä kokouksesta poistumiseen.

    Vastaukset pyydettiin 29. heinäkuuta 2011 klo 12 mennessä. Määräajan puitteissa liitteenä nro 1 olevat vastaukset antoi yhdeksän valtuutettua (Jari Aittokoski, Heikki Hankila, Seppo Kangasharju, Juho Karsikas, Asko Kauranen, Taimi Piippo, Marja-Leena Våg, Markku Fält ja Erkki Ryynänen)."

    Äänestä

  • Kerro vielä, mistä tämä johtui.Mikä oli se asia, että kännykkäviestein (pj:n toimesta) asia hoidettiin.

    Äänestä

  • tärkeäätietää kirjoitti:

    Kerro vielä, mistä tämä johtui.Mikä oli se asia, että kännykkäviestein (pj:n toimesta) asia hoidettiin.

    minäpä vastaan...
    tuo mainittu ryhmä oli perustamassa tilapäistä valiokuntaa silloisen
    johtajan ja hallituksen erottamiseksi, asian ollessa esillä huomasivat että äänestys tulos on heille tappiollinen.....eikun karkuun kaurasta myöten. mistä lie heränny.

    Äänestä

  • keskustalainen kirjoitti:

    minäpä vastaan...
    tuo mainittu ryhmä oli perustamassa tilapäistä valiokuntaa silloisen
    johtajan ja hallituksen erottamiseksi, asian ollessa esillä huomasivat että äänestys tulos on heille tappiollinen.....eikun karkuun kaurasta myöten. mistä lie heränny.

    voi taivahan talikynttilät. Tässä sitä ollaan. Eiköhän tuo imago ja tita rinnevaaran ajojahti ole melkoista imagoa Pyhäjärven kaupungille. Että, ei ku tervetuloa Pyhäjärvelle.

    Äänestä

Jostakinhan se kesäyöhön juoksu kertoi. Jääväsivät itsensä oman asian tullessa käsittelyyn?

Äänestä
  • Niin, että "pata kattilaa soimaa musta kylki kumpaistakin".
    Hallintosääntö ja Kuntalaki puntarissa Pyhäjärvellä. .

    Äänestä

Minä toivon, että,prooliikkeen äänestäjät ,huomaavat olevansa väärässä. Etteivävät äänestä, enäää tulevissavaaleissa , nykyisiäehdokkaita ."Riitelijöitä/valittajia". Pyhäjärven etsikkoaika on enää lyhyt. Kaivosloppuu. Turha on vallasta taistella. KEHITYSVISIOITA TOIVOO KANSA. Tällämenolla meistä tulee HPJ: n sivukylä. Nimeltä. P-salmi/P-järvi. SIINÄ TAISTELUN TULOS!!!

Äänestä
  • "näinmeneeproot" toiveesi tuskin toteutuu. Aktiivi seuraajana voin kertoa
    proo pyhäjärven suurin "synti" on vaatia rehellisyyttä ja avoimuutta päätösten tueksi.
    ""Riitelijöitä/valittajia". " tämä ryhmä on valjastettu kepuilla,sossuilla ja vassuilla.
    tietyllä eläkeläisryhmällä. Muutama nimi edelliseltä v.kaudelta, Sarkkinen, Leskinen180, Ristinen, Rapo ja Ovaskainen Pappila löivät kiilaa ja riitaa edellisellä
    valtuustokaudella. Valtakunnan lehdet pullisteli juttuja,TUULTA PASKAA.
    Kuinka ollakkaan nyt ollaan vallassa entistä surkeampi meno jatkuu....
    vpj. aliarvio äänestäjät lehtien palstoilla, kauranen mukaan lukien.
    Ovaskainen, Ristinen, Pappila ovat toimineet kiilapoikina ja onpa
    siellä ollut tiettyjä ikänestoreita muitakin.
    Kyllä ne lait ja asetukset on sitä varten, niitä noudattamalla rauha säilyy.
    Mielestäni PROO antaa asiallista selkeetä tietoa haukkumatta lehdissä ...
    Namo auki kansa näkee asioiden oikean laidan, kirjekyyhkyjen ei
    tarvitse syöttää omaa muunneltua totuutta.

    Äänestä

  • Voi sinua poloista uhoilijaa. Eihän tällä kylällä ole enää ketään joita äänestäisi. Kaikki nuoret, hiemankin älynystyröitä omaavit, ovat jo paenneet. Jäljellä enää vanhusväestö, joka kyllä tajuaa tämän takkulan.
    Kiinnostus puuttuu jo pelkkään äänestämiseen, joka mitä suurimmassa
    määrin on humpuukia.

    Äänestä

Paikkakunnan kehittäminen loistaa poissaolollaan Pyhäjärven päättäjien ajatuksissa ja teoissa. Maailma muuttuu koko ajan mutta mitä positiivista on Pyhäjärven elinkeinoelämässä tapahtunut viime vuosina?

Tuleeko mieleen jotain? Lagunasta on höpisty jo vuosikausia. Imago ei tuo pyhäjärvisille töitä eikä toimeentuloa. Paikkakunnan kehitys menee koko ajan huimaa vauhtia alaspäin. Jotain tarttis varmaan tehdä myös päättäjien asian kääntämiseksi toiseen suuntaan, mutta mitä?

Äänestä
  • Pyhäjärven imago on kärsinyt totaalisen flopin. Noitavaino on tosiasia,
    kuten joku totesi tuolla aiemmin. Lukenet!
    PYHÄJÄRVELLÄ ON MYYNNISSÄ:)
    -HOTELLI
    -MATKAHUOLTO
    -R-KISKA
    -VALINTATALO LOPETTI
    -DALGA VETI VIIMEISEN HENGENVEDON
    -KAIVOS LOPETTAA 2019 HEINÄKUUSSA
    Henkitoreissaan kaikki muukin. Missä vika?
    Kepu-politiikassa joka veti taskuunsa kaiken, mitä sai.
    Kunta jäi kehitysasteelle, tässä on tulos.
    Jäljelle jäi eläkeläiset ja rapajuopot!

    Äänestä

  • PÖitäisi jo Herätä. Olihan tuolla Selänne lehdessä Tikanmäki kypärä päässä. Joko pitää varustautua kypärällä, ettei paska lennä tai vähän kovemmat ihan tuon aivokapasiteettia kohti. Suosittelen, että elä viitsi olla kuvissa. Olet hömppä hemmo, olet huijannut Pyhäjärven kaupunkilaisia ja vieläkin näyttää menevän kuin Häkä päähän.

    Äänestä

Proot kiusaa paikallisia yrittäjiä kaikin keinoin.

Äänestä
  • Olet hölmö "että-tällaista" nimimerkki. Nuo poistuvat yrittäjät, joista
    mainitsin, ovat tosiasia. Jollakin Prolla ei ole mielipiteeni kanssa mitä tekemistä. Miksi vääristelet tahallasi asioita.
    Taidat olla todella jotenkin "niksahtanut" yksilö.
    Pienyritysten kuolemat ovat tosiasia tässä kunnassa ja jos osaat
    edes hieman raottaa kovakallosi pohjaa niin ymmärtäisit,
    mitä lukemat ovat jatkossa.

    Äänestä

  • Proot jarruttaa kaikkea mikä on heidän tavoite,tehdä kiusaa päätöksentekijöille viimeiseen hengenvetoon.

    Äänestä

  • Niinpä. Takerrutaan lillukanvarsiin merkityksettömissä asioissa, tehtaillaan silmittömästi eriäviä mielipiteitä ja valituksia. Valituksia jotka eivät hyödytä ketään. Aiheutetaan siten ylimääräistä työtä ja kuluja oikeiden asioiden kustannuksella. Muutamat prootkin jo hieman ovat ottaneet etäisyyttä pahimmista valittajista. Nämä muutamat päävalittajat ovat jo aikaa sitten menettäneet kykynsä hoitaa yhteisiä asioita, he keskittyvät vain ja ainoastaan valittamiseen.

    Äänestä

kiitos proon nimeä mainostaville, jess sataa laariin;)

Äänestä

Minun hameeni repesi. Kai olen lihonut liikaa.

Äänestä
  • Isomahainen mies alkanut käyttämään hametta? Jo oli aikakin!

    Äänestä

Imagollinen vahinko!!! sanoo Kimmo Sarkkinen

Kääntäisin syyttävän sormen Ihan Itse Kimmoon päin.
Että näinkin, herra kaupunginvaltuuston puheenjohtaja..

Äänestä

Ompa henkinen minä mennyt alas Pyhäjärvellä?? Toisten syyttelyn voisi lopettaa ja turha valitus.Ei eläkeiässä olevasta entisestä kunnanjohtajasta kannata tapella ja kirjoitella.Samat sairaat kieroutuneet tyypit kirjoittelee lehtiin viime vuosien aikana.
Ehkä heidänkin olisi aika jäädä eläkkeelle ja käyttää aika oman hyvivoinnin edistämiseen

Äänestä
  • Pyhäjärven "imago " on kohillaan. Nyt hiihtomalla , kun ajoin kylän läpi 2 kertaa ja se kesti noin 3 minuuttia. Viimeksi kävin täällä 7 vuotta sitten. Aivan surkuhupaisaa oli tuo kylän imago. Valintatalo lopun alla. Pari rakennustyömaata , tietenkin plussaa. Kaikki näytti niin aneemiselta kuin vain voi. Luin vanhempien luona " Selänne" lehden. Artikkeli oikein irvikuva kunnan kehittämisestä kaivoksen loputtua. Valokuva henkilöstä kertoo paljon Pyhäjärven kylän tulevaisuudesta. Oliko se , että Luovasti pintaa syvemmältä.
    Ennen oli Grillejä , ravintoloita , pienyrittäjäkauppoja , pankkeja , sekä sivukylä Ruotanen hyvine palveluineen. Kouluja niin paljon , ettei kaikkia muista. Ei kait noita päättäjien tekemiä linjauksia voi enää huonommin hoitaa. Eikös samat päättäjät näköjään ole ruorissa vieläkin epäili samainen kansimies.

    Äänestä

  • On ne, samat on herrat ohjaksissa, kun 30-vuotta sitten.

    Äänestä

  • Jos Proo olisi ollut vallassa 30 vuotta niin kaikki vanhat koulut olis pystyssä ja uusiakin olis joka väliin rakennettu! Samoin kylän läpi ajaminen kestäisi ainakin 6 min.! Meillä olis kaikki mailman erikoisliikkeet ja kaikilla menis hyvin! Laguuna olis sivuuttanut kaivostoiminnan ja Valintatalo olis 3-kerroksinen liukuportaineen! Kaikki ajais kylän läpi aina tänne tullessaan 6 kertaa ja Selänne lehdessä olis pitkä juttu jossa Proolaiset kertois kuinka paljon he inhoa kaikkea jarruttamista ja valittamista!

    Äänestä

  • ihana.uneksia.sitä.iloa kirjoitti:

    Jos Proo olisi ollut vallassa 30 vuotta niin kaikki vanhat koulut olis pystyssä ja uusiakin olis joka väliin rakennettu! Samoin kylän läpi ajaminen kestäisi ainakin 6 min.! Meillä olis kaikki mailman erikoisliikkeet ja kaikilla menis hyvin! Laguuna olis sivuuttanut kaivostoiminnan ja Valintatalo olis 3-kerroksinen liukuportaineen! Kaikki ajais kylän läpi aina tänne tullessaan 6 kertaa ja Selänne lehdessä olis pitkä juttu jossa Proolaiset kertois kuinka paljon he inhoa kaikkea jarruttamista ja valittamista!

    Pahiten on näivettynyt tuo lentoasema. Siitä ei valitettavasti tullutkaan kansainvälilstä lentoasemaa, vaikka kaikki saumat oli. Tätä nykyä se on mummojen veroeuroilla ylläpidetty harrastekenttä, ei muuta.

    Äänestä

  • eturivin.kehittäjät kirjoitti:

    Pahiten on näivettynyt tuo lentoasema. Siitä ei valitettavasti tullutkaan kansainvälilstä lentoasemaa, vaikka kaikki saumat oli. Tätä nykyä se on mummojen veroeuroilla ylläpidetty harrastekenttä, ei muuta.

    Mikä hitsin lentokenttä? En ole koskaan nähnyt sinne tulevaa, en sieltä lähtevää. Miksi kaupungin pitää kuitenkin tyhjää kenttää ylläpitää, siis
    maksaa turhasta? Meillä on kunnassa huonosti hoidettu vanhusten ja
    vammaisten asiat. Täällä tulee eteen järkyttäviä kohtaloita.
    Oman onnensa nojaan jääneitä ihmisiä. Rahaa suolletaan kuitenkin
    tyhjänpäiväisyyteen. Kotipalvelun taso on todella ala-arvoinen.
    Vierestä nähty . Tässä asiassa kaupunki kyllä osaa rahastaa.
    Itse toiminta ei tuota tulosta ja palvelua sitä tarvitsevalle.

    Äänestä

  • Einaurata kirjoitti:

    Mikä hitsin lentokenttä? En ole koskaan nähnyt sinne tulevaa, en sieltä lähtevää. Miksi kaupungin pitää kuitenkin tyhjää kenttää ylläpitää, siis
    maksaa turhasta? Meillä on kunnassa huonosti hoidettu vanhusten ja
    vammaisten asiat. Täällä tulee eteen järkyttäviä kohtaloita.
    Oman onnensa nojaan jääneitä ihmisiä. Rahaa suolletaan kuitenkin
    tyhjänpäiväisyyteen. Kotipalvelun taso on todella ala-arvoinen.
    Vierestä nähty . Tässä asiassa kaupunki kyllä osaa rahastaa.
    Itse toiminta ei tuota tulosta ja palvelua sitä tarvitsevalle.

    Mistäkäköhän se reittiliikenneloesen avvoominen kiikastaa karkasko se hiukkanen johonki vae mikä siinä hiertelöö HEHE onko ollu liikoo saonomisloesta HE jooh kyllä senkin tuen voes suunnata tähellisempään ku joutavvaa tumustelluun kele HIC HIC ja HE

    Äänestä

Tosiasiat, ja tilastot osoittaa "näivettymisen" todeksi. Vuonna 1963 Pyhäjärvellä asui n. 10800 asukasta. Mitenkä??? nyt. asukkaita n.5800 . Suurinosa eläkeläisiä ei "ostovoimaa/tarvetta" .Palvelut voi pysyä ENNALLAAN.

Äänestä

Tämän kylän näivettyminen nähdään kun kaivos lopettaa.Onhan noita kaikenmaailman huuhaata nähty entisillä kaivos paikkakunnilla ja kaikki aivan turhaa.Taitaa ainut toimiva kaivoksen jälkeinen olla Turulan konepaja Outokummussa.

Äänestä

Näivetystauti on nyt nimellinen Keskusta -vasemmisto akseli. Ei muuta eikä muuksi muutu. Nyt se tiijetään koko pitäjässä ja maakunnassa.
Sarkkinen loistaa valtuustonpuheenjohtajana nyt juhlavuosien kunniaksi ja historian lehtien havinassa. Eiks oo hienoo joskin............. omituista. Vallanhimo sittä se on, vaikka viimeset potut kattilasta

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


keskustalainen kirjoitti:

proo pyhäjärvi.
näin valtuustonpj. Sarkkinen kirjoittaa selänne lehdessä. Hän on järkyttynyt omien sanojensa mukaan, kysynkin onko Sarkkisen toiminta rakentavaa...?
Miten tuo nyt törkeydeksi muuttui Tikkasta kohtaan, jos vaatii oikeutta...oikeanlaista
asioiden käsittelyä....kuka tykkää tikkasesta, kuka ei. Se tuo lähi-historia
näyttää Sarkkiselta unohtuneen tyystin, viittaan Rinnevaaran kohteluun ...
Eikö Sarkkinen ymmärrä, ei äänestäjät myöskään valinnut hänen kaltaisiaan
tekemään kuntalaisille mittaamatonta rahallista/imagollista vahinkoa.

Itse Sarkkinen lähti porukoineen laillisia päätöksiä muuttamaan vuoden 2013 alussa...
Sarkkinen tuokoon asiat rehellisesti julki, käyttäytyköön puheenjohtajan lailla,
suuri joukko äänestäjiä äänesti proo ryhmää antakoon hän arvon
kaikille......" Pitää muistaa lähi-historia" valtuustonpj. sarkkiselta odottaisin asiallisia rakentavia/rehtiä kannanottoa.
Kaurasen karkulaisen kirjoitus :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu