Huoltoilmaisin?

ei20000km

Tulipa nyt huollot kalliiksi. 40 thkm ajettu ja kolme täysvuosiholtoa ilmaisinen mukaan.

7

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tättärää.pippijuuu

      Mitähän tuollaiset tonnihehtokilometrit oikein ovat? Olisiko 40 tuhattasataakilometriä, siis 4000000 kilometriä?
      No, omassani noissa "välihuolloissa" vaihdetaan moottoriöljy ja öljynsuodatin.

      • Eienää20000km

        Missä vitun välihuolloissa?Huoltoilmaisin näkyy vaativan n.13000 km. Välein huoltoa. Öljynvaihto ja mitä tunnistimet muuta haistelee. Itse voi nollata huoltoilmaisin, mutta tiedot jää muistiin.


      • opetelkaakäyttämään

        Hondalla ei ole 13tkm välein huoltoväli huoltoilmaisimen mukaan. Huoltoväli on 1v tai 20tkm riippuen kumpi tulee ensin täyteen. Suurin ongelma näkyy ihmisillä olevan se, että huolloissa tehdään mitä sattuu tai osa huolloista jätetään kuittaamatta. Sen jälkeen huoltoilmaisin näyttää noita vaillinaisia kilometrimääriä.

        Itse olen ajanut Hondalla reilut 200tkm nyt ja aina on huoltoilmaisin pyytänyt huoltoon joko 1v tai 20tkm välein.


    • kylläse20tkmon

      Eihän se huolto ole silloin 20tkm välein jos ehtii tulla 1v täyteen edellisestä. Se on aina kumpi tulee ensin täyteen.

    • tiheetäon

      Kyllä se uusissa Hondissa pelaa huoltoilmasimella. Tulee vähän yli tonnin kohdalla ja vähenee päivittäin matka huoltoon. Ilmeisesti öljyt kestää ton 13000 km. Samalla katsovat mitä tietokone haistaa lähitulevaisuudessa. Eli vuosihuollot tullut n.13000km. välein. Viimehuollossa sanottiin, että kestää vuoden.. Meni vain 8kk ja 13000 km.

    • niinpäniinnn

      itellä sama juttu 55000km ajettu en oo välittäny tulis kalliksi oon käynyt öljyt vaihtamassa 10000km välein ja nollannu.. laitoin vaparin ei tarvi vaihtaa.. raitisilmasuodin motonetista huollon aatelin teettää tuossa 70000 jarrunesteet ja 120000 tulpat vaihteistoöljyt ja jarrupalat tarpeen mukaan... kolmas civic menossa 200000km ajoin molemmilla 2 edellisellä .. viaton en aio ylihuollattaa nytkään..

      eipä nuo auto liikkeessä paljon noteraa miten huolto tehty kun jotain leimoja onpi.ja luulenpä että hondassa öljyt ovat tärkein vaihdattaa ajoissa..

      • takuukorjaukset

        Noin voi takuuajan jälkeen. Jarruputsaus vaikka joka toinenvuosi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1662
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1488
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      911
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      859
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      811
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      796
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      738
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      730
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      728
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      700
    Aihe