Montako purkkaria on esillä messuilla?

Päivän Hesari uutisoi näin...

''Merellä isosti näkyvä purjehdusharrastus ei yleensä venemessuilla ole aivan yhtä näkyvää. Varsinkaan matkapursia ei Suomessa nykyään juuri myydä uusina, joten niitä ei ole paljon messuillakaan.''

Suomaa alkaa olla paketissa?
11228
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Suomia on viroksi silmaripse

Äänestä

Neljä purkkaria sieltä löyty.

Äänestä

Hiha-arviona köliveveen messuttelu Pasilassa maksaa 15-25 tuhatta euroa, kun huomioidaan messuosaston hinta, henkilöstökulut messujen ajalta ja veneen kuljetus mahdollisesti ulkomailta Messukeskukseen. Yhden veneen myynnin katteet menee äkkiä messuihin.

Toisaalta miksi tuoda veneitä muutaman oikeasti potentiaalisen ostajan ihmeteltäväksi, kun parilla satasella sen potentiaalisen ostajan lennättää Keski-Eurooppaan messuamaan. Ei kai kukaan parin sadan tuhannen purjevenettä osta kuin metrilakua, heräteostoksena?

Äänestä
  • Asia on juuri niinkuin kirjoita mutta eiväthän "journalistit" sitä hoksaa.

    Olkaamme iloisia että venemessut ylipäätään järjestetään.

    Äänestä

  • budjettiseilori kirjoitti:

    Asia on juuri niinkuin kirjoita mutta eiväthän "journalistit" sitä hoksaa.

    Olkaamme iloisia että venemessut ylipäätään järjestetään.

    Puhut kun pienen kehitysmaan kansalaisen kuuluukin.

    Äänestä

oliko se vuonna 2011 maahantuotu Moody 41 jälleen messuilla.
rupee olee aika katsottu vene tässä vaiheessa.

Äänestä

Jos köliveneen ostosta on kiinnostunut niin Vene16 oli kyllä aika pohjanoteeraus. Onneksi on Helsingin Uiva ja ulkomaan messut. Larun tarvikekaupat oli hyvin esillä, mutta esillä ne on Lauttasaaressakin. Moottoriveneitä oli puolestaan kyllä häkellyttävän paljon. Onneksi on uusi vene alla ja messuliput oli ilmaisliput. Muuten olisi saattanut harmittaakkin.

Äänestä

Puolueeton raportti tulossa huomenna ehtoommalla kunhan kunhan käyn messuilla ite...

Äänestä

Eiköhän tässä maassa ole rajallinen määrä ostajia,etenkin kun messuveneet maksoivat kaikki minimissään 100 000 €!!!!

Äänestä
  • Niinhän se uusi aina maksaa ja kun vanhan myyminen ei ole niin helppoa kuin autokaupassa ml. rahoitus niin eihän se markkina pyöri.

    Toki se tällaista homeskandilla purjehtijaa harmittaa, että edes parempi väki ei enää osta uutta niinkuin ennen.

    Äänestä

Joutuiko jonottamaan sisäänpääsyä noihin neljään purkkariin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PMKäteinenkiitos kirjoitti:

Päivän Hesari uutisoi näin...

''Merellä isosti näkyvä purjehdusharrastus ei yleensä venemessuilla ole aivan yhtä näkyvää. Varsinkaan matkapursia ei Suomessa nykyään juuri myydä uusina, joten niitä ei ole paljon messuillakaan.''

Suomaa alkaa olla paketissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu