Nykyisen hallituksen on erottava ja tilalle on valittava toimintakykyinen hallitus.
Uuden hallituksen ryhdyttävä välittömästi toimiin kansalaisten turvallisuuden lisäämiseksi. Suomalaisilta on välittömästi kielettävä matkustaminen ulkomaille tai vähintään tehtävä matkustaminen luvanvaraiseksi. Jos matkustusluvan saa, täytyy olla vähintään yksi hallituksen nimeämä virkamies mukana takaamassa kansalaisen turvallisuus. Lisäksi jokaiseen maahan, joihin suomen kansalaiset saavat matkustaa, on saatava riittävä miehitys suurlähetystöihin jotka valvovat mukana matkustavien virkamiesten toimintaa. Lisäksi on perustettava erityinen suurlähetystöjä valvova elin jonka nimi voisi olla vaikka Kansalaisten Globaali Pelastaminen (KGP). Uskon, että näillä toimilla voidaan huomattavasti vähentää suomalaisia uhreja erillaisissa luonnonkatasrofeissa ja terrori-iskuissa.
Toivon asiallisia kommenteja ja lisää rakentavia ehdotuksia.
Hallituksen erottava
7
738
Vastaukset
- tulip
Yksi virkamies per turisti ei riitä. Sen lisäksi jokaiselle ulkomaille matkustavalle on asennettava siru, jonka avulla hänet voidaan paikallistaa kaikkialla maailmassa.
- hjördis
Eivätkä perheet saa matkustaa yhdessä, jos on pakko lähteä matkalle, niin vain yksi kerrallaan ja tiukassa valvonnassa, kuten jo tulikin mainittua. Alle 17-vuotiaiden matkoja ei tule sallia edes poikkeustapauksissa.
Matkojen pituus ja kesto tulisi lainsäädännöllä rajoittaa mahdollisimman pieneksi. Esim. kaikki ylöi 50 km matkat olisivat luvanvaraisia. - Todellakin
[lainaus]Yksi virkamies per turisti ei riitä. Sen lisäksi jokaiselle ulkomaille matkustavalle on asennettava siru, jonka avulla hänet voidaan paikallistaa kaikkialla maailmassa.[/lainaus]
Tosiaankin tavallisen rivituristin matkaa valvomaan tarvitaan vähintään kaksi virkamiestä. Rajoilla pidetään tarkkaa kirjaa maasta poistuneiden kansalaisten lukumäärästä ja henkilötiedoista. Tuo esitetty viivakoodien tatuoiminen kannikoihin helpottaa käsittelyä, Helsinki-Vantaalla (joka olisi jatkossa ainoa lentokenttä jolta suuntautuu liikenne ulkomaille) turvatarkastajien olisi näin helppoa lukea tietokantaan maasta poistuneiden kansalaisten tiedot. Myös maasta poistuvien kansalaisten määrä olisi rajallinen, esimerkiksi maksimissaan 15 000 kerrallaan. Myös yhteen matkaan käytettävää aikaa tulee rajata, esimerkiksi viikkoon tai kahteen kerrallaan. Tällöin tarvittaisiin vain kohtuullinen määrä matkustusvirkamiehiä, rivikansalaista kohden kaksi ja tärkeämmille kansalaisille esim. joukkueellinen. Virkamiesten tehtävänä on pitää kansalaisia jatkuvasti silmällä että kriisin sattuessa apu on pikaisesti perillä. Jokaiseen kansalaiseen tulee saada yhteys mihin tahansa kellonaikaan, tästä pidetään huolta päivystävien virkamiesten varusteisiin kuuluvien satelliittipuhelimien avulla.
Myös mannerlaattojen vartioimiseen tulee kiinnittää huomiota, kuten olemme havainneet. Mannerlaattojen liikkumisen seurauksena hallitusta on vaadittu eroamaan, tämän vuoksi laattojen liikkumista estämään perustetaan virkamieslautakunta joka on jatkuvassa valmiudessa mahdollisilla kriisialueilla. Näiden virkamiesten tehtävänä on siten estää mannerlaattojen liikkuminen, ja täten turvattava kansalaisten (maks. 15 000 kpl kerrallaan) matkustelu sekä lomailu maamme rajojen ulkopuolella.
Lisäksi konsulaateissa päivystää komppanian suuruinen virkamiesyksikkö, valmiina toimintaan erikoistilanteiden tullen.
Lisäksi tulisi tatuoida molempiin perskannikoihin viivakoodi, josta selviää Hetu, verirymä ja mahdolliset sairaudet ja puutostaudit
- Minä
Ensinnäkin hallituksen ei tulisi erota!!
Toiseksi, jokainen matkustakoot omalla vastuulla kuten tähänkin asti!!
Kolmanneksi, elämä jatkuu, joten lopettakaa nuo rikki-viisaat juttunne!!- kaikkea
Yritämme vain esittää ajatuksia asioiden parantamiseksi.
Lisäksi esitän, että matkalaisten ryhmässä olisi osa sellaisia kansalaisia jotka nauttivat valtaapitävien luottamusta ja ne raportoisivat matkakokemuksensa paikallisille viranomaisille matkan jälkeen.
- bobble
itsenäinen ajattelu tulisi rangaista! äänestykset pois. yksi Oikea Suomalainen tulisi olla kaikkien muiden yllä! jokaiseen "kansalaiseen" tulisi asentaa räjähde jotta kumouksellisia voisi rangaista! hermopäihin tulisi lisätä sähkösokkilaite! kaikki omistusmuotu pitäisi julistaa laittomaksi! kaikkien pitäisi asua samanlaisissa 2x2m kopperoissa. lisääntymistä tulisi rajoittaa! ihmisten tulisi olla vaaleita sinisilmäisiä noin 170-180cm pitkiä, kengän koko saisi olla 39-44 luokkaa. rajat tulisi sulkea molempiin suuntiin. kaikenlainen kansainvälinen kanssakäynti tulisi lopettaa! kerron kun keksin lisää. kyllä suomesta saadaan kaunis maa vielä joskus!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
- 125886
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa110881"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten278675- 76648
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait73603Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64572Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54546Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist38510- 72483