kilpalisenssit

Kilpalisenssien määrä pudonnut vuoden takaisesta 386 kpl,lajin suosio ja arvostus pohjalukemissa.
3147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

FILA:n mokia tässä sulatellaan edelleen. Paini pois olympialaisista on edelleen ihmisten mielessä.

Noh, ainakin SM -mitali tulee helposti. Toista se oli silloin kun 86 kiloisissakin oli vielä parikymmentä ottelijaa. 96:ssakin kymmenkunta.

Nyt ottelijoita on lähinnä pienimissä sarjoissa. Nykyinen SM -mitalisti vastaa 80-90-luvun kymmenenneksi tullutta.

No, ajat muuttuu. Uusi nousu tullee pian, kunhan UWW saa hommat kuntoon, ja Suomen painiliitto alkaa tsempata touhujaan.

Meilläkin on salilla parikymmentä uutta toivoa. Kyllä se tästä.

Äänestä

2000-ja ennen syntyneitä kilpalisenssin omaavia painijoita Suomessa 280,joista veteraani-ikäisiä 18,nuo urheilijat kun vielä aetaan vapaan ja krekon harrastajiin a naispainijoihin,kadetteihin,junioreihin ja aikuisiin,ja vielä moneen sarjaan,niin kyllä harrastajamäärä on todella pieni per sarja.Ennen oli kilpailua joka sarjassa oikein kunnolla,nyt on pojat,juniorit ja miehet samoissa kisoissa,ei paljon kisat kiinnosta.

Äänestä

Ei muuta kun 0-lisenssejä ja H-lisenssejä vaan lisää.

Kaikki Pelaa ja liittoon vaan lisää palkallisia

Summa summarum sanoo pj

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lajinihailija kirjoitti:

Kilpalisenssien määrä pudonnut vuoden takaisesta 386 kpl,lajin suosio ja arvostus pohjalukemissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu