Alkoholin tuonti bussissa

Viinarallinaloittelija

Elikkä olis tarkoitus mennä viron laivalle ja käyä maista ostamassa sitten alkoholia. Kysymys on kuinka paljon alkoholia saa kuljettaa bussissa, joka jää siis Suomeen risteilyn ajaksi? Onko busseissa yleensä joku kg raja?

11

2707

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bbbtbt

      Buississa on yleensä 20kg/ henkilö , mutta yleensä on sanottu, että kolme 24pack laatikkoa vähän jotain muita vahvempia voi tuoda. Tämä ainakin viikonloppusin, mutta ainakin matkapojilla saa viikolla jos bussissa on tyhjää tuoda enemmänkin 5 laatikkoa.

      Bussi ainakin meillä tuli laivan mukana tallinnaan, mutta alkoholituoteet piti kantaa itse

      • bbbttbt

        Niin siis lisään vielä, että menomatkalla laukut sun muut menee busissa talinnaan ja bussiin voi talinnassa jättää kaikkea muuta, mutta ei alkoholia jotka pitää raahata laivan pitkiä käytäviä pitkin itse. Suoisttelen sellaisia kärryjä. Matkalaukku jossa on pyrät kannattaa olla varovainen,koska ne pyörät ei välttämättä kestä kovin suurta painoa.


    • Viinarallinaloittelija

      Kiitos tätä vastausta juuri hain!

      • En-roudaa-viinaa

        Vahvat nokkakärryt, maksaa 39 - 99 euron väliltä. Niillä on hyvä tuoda 8 - 12 laatikkoa ja ei petä. Pumppukärryjä ei voi vetää laivan kokolattiamatoilla. Mutta myös koottava rullakko on hyvä apuväline.
        Itse matkailen useinkin mutta raittiina ei tarvitse rasittaa itseään moisilla hankaluuksilla.
        Sitä paitsi nuo tullin kehittämät rajoitukset ja kiellot ovat laittomia. Jos suomesta löytyisi viisaita jotka nostaisivat joukko kanteen, tulli häviäisi koska niiden päähänpistot ei perustu mihinkään lakiin.


      • sepisusi

        Tullin määräykset ovat ristiriidassa yhdenvertaisuuslain kanssa. Miten esimerkiksi pyörätuolipotilas voi kuljetella olutlaatikoita pitkin laivan käytäviä? Ja heillä täytyy olla sama mahdollisuus matkustajatuontiin kuin tervejalkaisillakin.


      • samaaniinsamaamieltä

        Hyvä huomio.


      • Hieman_tolkkua
        En-roudaa-viinaa kirjoitti:

        Vahvat nokkakärryt, maksaa 39 - 99 euron väliltä. Niillä on hyvä tuoda 8 - 12 laatikkoa ja ei petä. Pumppukärryjä ei voi vetää laivan kokolattiamatoilla. Mutta myös koottava rullakko on hyvä apuväline.
        Itse matkailen useinkin mutta raittiina ei tarvitse rasittaa itseään moisilla hankaluuksilla.
        Sitä paitsi nuo tullin kehittämät rajoitukset ja kiellot ovat laittomia. Jos suomesta löytyisi viisaita jotka nostaisivat joukko kanteen, tulli häviäisi koska niiden päähänpistot ei perustu mihinkään lakiin.

        Kiellot ja rajoitukset eivät ole tullin antamia - tulli vain valvoo niitä. Avi ja Valvira vastaavat yhdessä eduskunnan kanssa laillisesta puolesta. Joukkokanteelle ei ole mitään tarvetta - voimassa olevaa lakia ja asetusta vain valvovat - joka EU on vahvistanut.


      • sepisusi

        Tulli on valtiovarainministeriön alainen laitos, jonka toiminnat ei välttämättä ole täysin laillisia. EU on joutunut puuttumaan suomen tullin toimintaan muutamia kertoja jo aiemmin autovero asioissa ja silloin kun tulli takavarikoi viinikauppa.com viinoja ja viinejä. Viinit kerkesi mennä pilalle takavarikon aikana ja tulli joutui korvaamaan n. 160000 € arvosta viinejä. Viinat säilyivät hyvänä. Portugalilainen viinakauppias sanoi, että EU:niin alueella ei ole mitään tullimaksuja hänen lähettämilleen viinoille. Elikkä: EU ei varmasti ole hyväksynyt näitä suomen tullin ylimääräisiä veroja ja rajoituksia. Ja vielä: tullilla ja valviralla oli ainakin vielä jokin aika sitten kummallakin omat lakipykälät alkoholin nettikaupasta. Valviran mukaan vain etäosto oli sallittu suomeen, ja etämyynti kielletty. Tullin mukaan sekä etäosto sekä etämyynti olivat sallittu. Oiskohan eduskunta ja EU hyväksynyt kaksi eri laintulkintaa? Epäilen tullin toimintaa todella paljon. Ja ne tullin säännöt astuu voimaan niin joutuin ettei niitä ehdi eduskunta ja EU millään hyväksyä. Kyllä siellä on tullin johtajat jotka niitä määräyksiä antaa.


      • Älä_mokaa_lisää

        2015 syksyllä todettiin EU:sta alkoholin valmisteverotukseen ei ole mitään tarvetta tehdä korjauksia - noudattaa EU ja Suomen valitsemaa linjaa. Oikeudenpäätös löytyy netistä jos asia oikeasti kiinnostaa. Eipä ole kukaan valittanut päätöksestä.


      • Hukka_putki
        Älä_mokaa_lisää kirjoitti:

        2015 syksyllä todettiin EU:sta alkoholin valmisteverotukseen ei ole mitään tarvetta tehdä korjauksia - noudattaa EU ja Suomen valitsemaa linjaa. Oikeudenpäätös löytyy netistä jos asia oikeasti kiinnostaa. Eipä ole kukaan valittanut päätöksestä.

        EUn päätös antaisi mahdollisuuden kieltää koko alkoholin etämyynti jos se katsotaan tarpeelliseksi. Samainen päätös.


    • Kauppa.Käy

      Minä tuon viina ja kaljaa kuorma-autolla hyvin menee!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      165
      1101
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      737
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      135
      707
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      703
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      669
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      625
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      592
    8. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      199
      591
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      580
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      580
    Aihe