Elikkä olis tarkoitus mennä viron laivalle ja käyä maista ostamassa sitten alkoholia. Kysymys on kuinka paljon alkoholia saa kuljettaa bussissa, joka jää siis Suomeen risteilyn ajaksi? Onko busseissa yleensä joku kg raja?
Alkoholin tuonti bussissa
11
2334
Vastaukset
- bbbtbt
Buississa on yleensä 20kg/ henkilö , mutta yleensä on sanottu, että kolme 24pack laatikkoa vähän jotain muita vahvempia voi tuoda. Tämä ainakin viikonloppusin, mutta ainakin matkapojilla saa viikolla jos bussissa on tyhjää tuoda enemmänkin 5 laatikkoa.
Bussi ainakin meillä tuli laivan mukana tallinnaan, mutta alkoholituoteet piti kantaa itse- bbbttbt
Niin siis lisään vielä, että menomatkalla laukut sun muut menee busissa talinnaan ja bussiin voi talinnassa jättää kaikkea muuta, mutta ei alkoholia jotka pitää raahata laivan pitkiä käytäviä pitkin itse. Suoisttelen sellaisia kärryjä. Matkalaukku jossa on pyrät kannattaa olla varovainen,koska ne pyörät ei välttämättä kestä kovin suurta painoa.
- Viinarallinaloittelija
Kiitos tätä vastausta juuri hain!
- En-roudaa-viinaa
Vahvat nokkakärryt, maksaa 39 - 99 euron väliltä. Niillä on hyvä tuoda 8 - 12 laatikkoa ja ei petä. Pumppukärryjä ei voi vetää laivan kokolattiamatoilla. Mutta myös koottava rullakko on hyvä apuväline.
Itse matkailen useinkin mutta raittiina ei tarvitse rasittaa itseään moisilla hankaluuksilla.
Sitä paitsi nuo tullin kehittämät rajoitukset ja kiellot ovat laittomia. Jos suomesta löytyisi viisaita jotka nostaisivat joukko kanteen, tulli häviäisi koska niiden päähänpistot ei perustu mihinkään lakiin. - sepisusi
Tullin määräykset ovat ristiriidassa yhdenvertaisuuslain kanssa. Miten esimerkiksi pyörätuolipotilas voi kuljetella olutlaatikoita pitkin laivan käytäviä? Ja heillä täytyy olla sama mahdollisuus matkustajatuontiin kuin tervejalkaisillakin.
- samaaniinsamaamieltä
Hyvä huomio.
- Hieman_tolkkua
En-roudaa-viinaa kirjoitti:
Vahvat nokkakärryt, maksaa 39 - 99 euron väliltä. Niillä on hyvä tuoda 8 - 12 laatikkoa ja ei petä. Pumppukärryjä ei voi vetää laivan kokolattiamatoilla. Mutta myös koottava rullakko on hyvä apuväline.
Itse matkailen useinkin mutta raittiina ei tarvitse rasittaa itseään moisilla hankaluuksilla.
Sitä paitsi nuo tullin kehittämät rajoitukset ja kiellot ovat laittomia. Jos suomesta löytyisi viisaita jotka nostaisivat joukko kanteen, tulli häviäisi koska niiden päähänpistot ei perustu mihinkään lakiin.Kiellot ja rajoitukset eivät ole tullin antamia - tulli vain valvoo niitä. Avi ja Valvira vastaavat yhdessä eduskunnan kanssa laillisesta puolesta. Joukkokanteelle ei ole mitään tarvetta - voimassa olevaa lakia ja asetusta vain valvovat - joka EU on vahvistanut.
- sepisusi
Tulli on valtiovarainministeriön alainen laitos, jonka toiminnat ei välttämättä ole täysin laillisia. EU on joutunut puuttumaan suomen tullin toimintaan muutamia kertoja jo aiemmin autovero asioissa ja silloin kun tulli takavarikoi viinikauppa.com viinoja ja viinejä. Viinit kerkesi mennä pilalle takavarikon aikana ja tulli joutui korvaamaan n. 160000 € arvosta viinejä. Viinat säilyivät hyvänä. Portugalilainen viinakauppias sanoi, että EU:niin alueella ei ole mitään tullimaksuja hänen lähettämilleen viinoille. Elikkä: EU ei varmasti ole hyväksynyt näitä suomen tullin ylimääräisiä veroja ja rajoituksia. Ja vielä: tullilla ja valviralla oli ainakin vielä jokin aika sitten kummallakin omat lakipykälät alkoholin nettikaupasta. Valviran mukaan vain etäosto oli sallittu suomeen, ja etämyynti kielletty. Tullin mukaan sekä etäosto sekä etämyynti olivat sallittu. Oiskohan eduskunta ja EU hyväksynyt kaksi eri laintulkintaa? Epäilen tullin toimintaa todella paljon. Ja ne tullin säännöt astuu voimaan niin joutuin ettei niitä ehdi eduskunta ja EU millään hyväksyä. Kyllä siellä on tullin johtajat jotka niitä määräyksiä antaa.
- Älä_mokaa_lisää
2015 syksyllä todettiin EU:sta alkoholin valmisteverotukseen ei ole mitään tarvetta tehdä korjauksia - noudattaa EU ja Suomen valitsemaa linjaa. Oikeudenpäätös löytyy netistä jos asia oikeasti kiinnostaa. Eipä ole kukaan valittanut päätöksestä.
- Hukka_putki
Älä_mokaa_lisää kirjoitti:
2015 syksyllä todettiin EU:sta alkoholin valmisteverotukseen ei ole mitään tarvetta tehdä korjauksia - noudattaa EU ja Suomen valitsemaa linjaa. Oikeudenpäätös löytyy netistä jos asia oikeasti kiinnostaa. Eipä ole kukaan valittanut päätöksestä.
EUn päätös antaisi mahdollisuuden kieltää koko alkoholin etämyynti jos se katsotaan tarpeelliseksi. Samainen päätös.
- Kauppa.Käy
Minä tuon viina ja kaljaa kuorma-autolla hyvin menee!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2154178Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692685Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932401- 472333
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321561Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5321350Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951316- 571300
- 751273
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251176