Alkoholin tuonti bussissa

Viinarallinaloittelija

Elikkä olis tarkoitus mennä viron laivalle ja käyä maista ostamassa sitten alkoholia. Kysymys on kuinka paljon alkoholia saa kuljettaa bussissa, joka jää siis Suomeen risteilyn ajaksi? Onko busseissa yleensä joku kg raja?

11

2572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bbbtbt

      Buississa on yleensä 20kg/ henkilö , mutta yleensä on sanottu, että kolme 24pack laatikkoa vähän jotain muita vahvempia voi tuoda. Tämä ainakin viikonloppusin, mutta ainakin matkapojilla saa viikolla jos bussissa on tyhjää tuoda enemmänkin 5 laatikkoa.

      Bussi ainakin meillä tuli laivan mukana tallinnaan, mutta alkoholituoteet piti kantaa itse

      • bbbttbt

        Niin siis lisään vielä, että menomatkalla laukut sun muut menee busissa talinnaan ja bussiin voi talinnassa jättää kaikkea muuta, mutta ei alkoholia jotka pitää raahata laivan pitkiä käytäviä pitkin itse. Suoisttelen sellaisia kärryjä. Matkalaukku jossa on pyrät kannattaa olla varovainen,koska ne pyörät ei välttämättä kestä kovin suurta painoa.


    • Viinarallinaloittelija

      Kiitos tätä vastausta juuri hain!

      • En-roudaa-viinaa

        Vahvat nokkakärryt, maksaa 39 - 99 euron väliltä. Niillä on hyvä tuoda 8 - 12 laatikkoa ja ei petä. Pumppukärryjä ei voi vetää laivan kokolattiamatoilla. Mutta myös koottava rullakko on hyvä apuväline.
        Itse matkailen useinkin mutta raittiina ei tarvitse rasittaa itseään moisilla hankaluuksilla.
        Sitä paitsi nuo tullin kehittämät rajoitukset ja kiellot ovat laittomia. Jos suomesta löytyisi viisaita jotka nostaisivat joukko kanteen, tulli häviäisi koska niiden päähänpistot ei perustu mihinkään lakiin.


      • sepisusi

        Tullin määräykset ovat ristiriidassa yhdenvertaisuuslain kanssa. Miten esimerkiksi pyörätuolipotilas voi kuljetella olutlaatikoita pitkin laivan käytäviä? Ja heillä täytyy olla sama mahdollisuus matkustajatuontiin kuin tervejalkaisillakin.


      • samaaniinsamaamieltä

        Hyvä huomio.


      • Hieman_tolkkua
        En-roudaa-viinaa kirjoitti:

        Vahvat nokkakärryt, maksaa 39 - 99 euron väliltä. Niillä on hyvä tuoda 8 - 12 laatikkoa ja ei petä. Pumppukärryjä ei voi vetää laivan kokolattiamatoilla. Mutta myös koottava rullakko on hyvä apuväline.
        Itse matkailen useinkin mutta raittiina ei tarvitse rasittaa itseään moisilla hankaluuksilla.
        Sitä paitsi nuo tullin kehittämät rajoitukset ja kiellot ovat laittomia. Jos suomesta löytyisi viisaita jotka nostaisivat joukko kanteen, tulli häviäisi koska niiden päähänpistot ei perustu mihinkään lakiin.

        Kiellot ja rajoitukset eivät ole tullin antamia - tulli vain valvoo niitä. Avi ja Valvira vastaavat yhdessä eduskunnan kanssa laillisesta puolesta. Joukkokanteelle ei ole mitään tarvetta - voimassa olevaa lakia ja asetusta vain valvovat - joka EU on vahvistanut.


      • sepisusi

        Tulli on valtiovarainministeriön alainen laitos, jonka toiminnat ei välttämättä ole täysin laillisia. EU on joutunut puuttumaan suomen tullin toimintaan muutamia kertoja jo aiemmin autovero asioissa ja silloin kun tulli takavarikoi viinikauppa.com viinoja ja viinejä. Viinit kerkesi mennä pilalle takavarikon aikana ja tulli joutui korvaamaan n. 160000 € arvosta viinejä. Viinat säilyivät hyvänä. Portugalilainen viinakauppias sanoi, että EU:niin alueella ei ole mitään tullimaksuja hänen lähettämilleen viinoille. Elikkä: EU ei varmasti ole hyväksynyt näitä suomen tullin ylimääräisiä veroja ja rajoituksia. Ja vielä: tullilla ja valviralla oli ainakin vielä jokin aika sitten kummallakin omat lakipykälät alkoholin nettikaupasta. Valviran mukaan vain etäosto oli sallittu suomeen, ja etämyynti kielletty. Tullin mukaan sekä etäosto sekä etämyynti olivat sallittu. Oiskohan eduskunta ja EU hyväksynyt kaksi eri laintulkintaa? Epäilen tullin toimintaa todella paljon. Ja ne tullin säännöt astuu voimaan niin joutuin ettei niitä ehdi eduskunta ja EU millään hyväksyä. Kyllä siellä on tullin johtajat jotka niitä määräyksiä antaa.


      • Älä_mokaa_lisää

        2015 syksyllä todettiin EU:sta alkoholin valmisteverotukseen ei ole mitään tarvetta tehdä korjauksia - noudattaa EU ja Suomen valitsemaa linjaa. Oikeudenpäätös löytyy netistä jos asia oikeasti kiinnostaa. Eipä ole kukaan valittanut päätöksestä.


      • Hukka_putki
        Älä_mokaa_lisää kirjoitti:

        2015 syksyllä todettiin EU:sta alkoholin valmisteverotukseen ei ole mitään tarvetta tehdä korjauksia - noudattaa EU ja Suomen valitsemaa linjaa. Oikeudenpäätös löytyy netistä jos asia oikeasti kiinnostaa. Eipä ole kukaan valittanut päätöksestä.

        EUn päätös antaisi mahdollisuuden kieltää koko alkoholin etämyynti jos se katsotaan tarpeelliseksi. Samainen päätös.


    • Kauppa.Käy

      Minä tuon viina ja kaljaa kuorma-autolla hyvin menee!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      111
      6916
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      388
      6577
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3317
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      128
      2869
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2460
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      35
      1940
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe