lisävelalla? Siinä kysymys joka jakaa eduskuntapuolueita. Sampo Terho on kenties oikeassa.
http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/keskusta_ovaska_maahanmuutto_menokehys-46705
http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/keskusta_ovaska_maahanmuutto_menokehys-46705
Vastaukset 8
Vanhimmat
Omilta ei ainakaan pitäisi leikata ja siirtää matuille.
PS Sampo Terho sanoi haastattelussa,että ei ole oikein että menoja säästettäisiin niin,että mummot ulos ja mamut sisään. Mieluimmin pieni velka,jos on pakko,mutta mummujen ja pappojen hoito ei saa kärsiä mamujen vuoksi,koska huippua se ei ole tähänkään saakka.
Maahanmuutto ei saa aiheuttaa mitään kuluja valtiolle. Tuleeko esim Ruotsille tai USA:lle kuluja jos muutan sinne?
Jos joku (työnantaja, suvakki tms) haluaa/tarvitsee maahanmuuttajia niin hänen pitää maksaa myös kulut.
Kokonaan toinen asia on sitten turvapaikan saaneiden aiheuttamat kulut. Ne meidän pitää tietysti maksaa kun olemme heidät tänne turvapaikansaajiksi hyväksyneet.
Geneven pakolaissopimus purkuun äkkiä.
Tähän asti ei ole ollut mitään ongelmaa ottaa sataa miljardia velkaa, mutta nyt ollaan niin säästeliäitä kun säästö ei ole pois itseltä. Persu-Suomi on kuin velkakierteessä elävä ökyjuppi joka on vakuuttunut että paras tapa saada talous kuriin on olla antamatta lanttia kerjäläiselle.
Suomi on nyt velkaisempi kuin koskaan. Voidaanhan tietysti ottaa kunnolla velkaa ja pelastaa koko maailma. Lapsemmehan/tulevat sukupolvet sen loppupelissä maksaa.
Eikös sen kerjäläisen pitäisi lanttinsa eteen jotain tehdäkkin? Vai lahjaksiko meinasit rahaa jakaa?
Toisaalta pitäähän sitä suvaitsevalle nuorelle sukupolvelle jättää velkaa jos ne haluaa matuja suomeen ottaa? Maksakoot sitten sen vela itse kun meitä vanhoja jotka ei matuja haluta, ei enää ole! Semmoinen diili kannattaa tehdä!