MAAILMA TÄYNNÄ HUOMIOHUORIA

ValiVitunVali

1. Kun lukee näitä tekstejä, suurin osa on "viiltelen" "kuinka tappaa itseni" "Elämäni on pilalla yhyy" "anorexia" joo, ymmärrän, joillain on rankkaa mut se ei auta yhtää jos tänne ruikuttaa.
2. Hyötyykö siitä jotai et tuut tänne valittamaa? Mietihä, hyödytkös? Paljonki? Millä tavalla? Vinkki: hanki vaikka netin kautta ystäviä, joille voit purkaa huolesi. (kokemusta on)
3. Jos haluat tappaa itsesi, miksi huutelet siitä? Se, miksi kirjoitat sen tänne, kaksi vaihtoehtoa.
a) Haluat apua. Haluat tappaa itsesi, muttet kuitenkaan. Koitat ilmaista avun huutosi täällä. No, kukaan ei sinua voi täällä auttaa.
b) Huomiohuora/angstinen päivä.
4. "Työnsin puukon perseeseeni" tekstejä on paljon kivempi lukea kuin angst tekstejä.
5. MML lastensuojelu liiton sivuilla on Nuorten chat, mene sinne valittamaan.
Kiitos, ja tulkaa ihmeessä valittamaan. Kommentteihin voidaan järjestää vaikka ketju, jossa haukutaan minua. Pystyn kuvittelemaan jo "ei se ole niin yksinkertaista" viestit, joita tuohon alkaa ilmestyä. Mutta tiiättekö mitä: EI VITTU KIINNOSTA.

4

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nyyrikki123

      Asia puhetta

    • mainiota.työtä

      Hienoa! Kerrankin joku sanoo sen suoraan!

    • nainonnappylat

      Mäkään en ymmärrä niitä yhtään. Kertokaa asioista vanhemmillenne, älkää netissä ihmisille, joita ette ole koskaan tavanneet. Puoliakaan täällä tuskin edes kiinnostaa, miltä tuntemattomasta ihmisestä edes tuntuu, niin kamalalta kuin se tuntuukin.

    • IDONTAGREE

      Mä en nää siinä mitään vikaa, jos joku kirjoittaa ja kertoo omista elämän ongelmista tänne.
      Tää on mua ainakin auttanut, kun oon saanu lukee muiden kokemuksia ja fiiliksiä eri aiheista. Esimerkiksi monen nuoren on varmasti vaikeaa mennä puhumaan omille kavereille tai vanhemmille tietyistä murheista. Moni ei kehtaa kysyä vanhemmilta joitakin asioita, eikä kaverit vastaisi rehellisesti. Olen siinä tottakai samaa mieltä, että on paljon parempi mennä esimerkiksi psykologille tai hakea muuten apua, mutta täällä oman ongelman ilmaiseminen parempi, kuin ei mikään.

      Enkä ymmärrä mikä tässä on edes niin huomion kerjäämistä? koska eihän lähes kukaan laita nimimerkiksi omaa nimeä, jolloin tekstin kirjoittaja saisi itselleen huomiota, koska kukaan ei edes tiedä minkä niminen henkilö tekstin on kirjoittanut. Eri asia on, jos joku tekee omissa nimissään vaikka Facebook päivityksen, joku jossa kertoo omista ongelmista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      162
      3281
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3032
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      112
      1565
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      155
      1304
    5. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      77
      1187
    6. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1097
    7. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1077
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      989
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      47
      983
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      24
      955
    Aihe