Tietäisikö joku tälläisestä figuurista.
Valkoinen missä koira ja tyttö. Teksti,"etkö osaa puhua".
Löysin vanhojen tavaroiden joukosta.
Teksti on kohokirjaimin ja figuuri lasitettu.
Tekstistä päätellen kotimainen. Hiukan samantyylisen löysin Gustafsbergin valmistamana.
Figuuri tyttö ja koira tekstillä, etkö osaa puhua
9
1985
Vastaukset
- koirapappa
Figuuri on lasitettu. N.15cm leveä ja tyttö sekä koira katsovat toisiaan.
- katsotaansit
Pistä kuva tä'nne jonkun kuvapalvelimen kautta. esim. aijaa on yksi sellainen. Niin helppoa se on.
- koirapappa
Valitettavasti en kuvaa osaa tai pysty lataamaan. Jos kiinnostaa voin myydä figuurin ja laittaa kuvan sähköpostiin. Harvinainen, löytynyt kiinteistön oston yhteydessä missä paljon vanhaa tavaraa. Tuskin tehty muualla kuin Suomessa. Teksti kohokirjaimin sekä laatu hyvä. En arvaile valmistajaa mutta tuskin montaa vaihtoehtoa.
- koirapappa
Figuuri on Gustavsbergin ja samanlaisia löytyy tekstillä, "kan du inte tala". Kallein tuolla tekstillä yli 400e. Suomalaisella tekstillä ei löydy myynnissä yhtään. Jos kiinnostaa jotain ,voin laittaa kuvia ja sopivalla hinnalla myydä. Tulee ehkä myyntiin huutokauppaan mutta harvinainen, etten sanoisi ,erittäin harvinainen. Ebayssa on myytävänä ja kipsisiä mutta tämä posliinia.
- Patsas
Möitkö jo patsaan? Ihan mielenkiinnosta kysyisin paljon sait sillä? Mulla samanlainen ja just posliinia oleva :-)
- Vippex
Minuakin kiinnostaa kuinka tämän kanssa kävi? Möitkö? Minulla ja samanlainen todella hyväkuntoinen.
- gretheheh
Kipsinen isompi on se arvokas versio, lasitettu pienempi ilmeisesti uudempaa tuotantoa. En tiedä onko isoa suomalaisena, mutta ruotsalaisena sellaisen arvo voi olla lähes 500e hyväkuntoisena (ei tietoa onko toteutuneita kauppoja vai vain myyjien toiveita). Ison kipsisen ensimmäinen tuotanto on jostakin 20-50-lukujen väliltä. Näin olen kuullut, varmistusta vailla. Oman suomalaisen posliinisen sain kirpparilta 2 eurolla.
- Leijonaemo
Minulla on tämä kipsimalli hyväkuntoinen.
- gretheheh
Eli pienen lasitetun arvo ei ole paljoakaan, ainakaan vielä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061