Windows 7 päivitysten asennustiedostot

Windowsx2

Löytyvätkö Windows Updatesta ladattujen päivitysten asennustiedostot jostain päin Windows 7:n järjestelmäkansioita? Jos, niin voiko ne kopioida toiseelle Windows 7 -koneelle ja asentaa sille?

10

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teoriassa ehkä mutta käytännössä ei.

      Lähinnä isommat päivitykset voi ladata Microsoftilta asennustiedostoina jos laittaa muutamaan koneeseen niitä ja lataa loput Microsoft Updatella.

      Esimerkkejä tällaisista isommista päivityksistä olisi service pack 1, .NET 4.6 ja Internet Explorer 11.

    • SoftaKansiosta

      Omassa koneessa ne menee yleensä C:\windows\Softwaredistribution\Download kansioon. Ja siellä jokainen päivitys tallentuu omaan kansioon, jonka nimi on sellainen pitkä merkkisarja kirjaimia, ja numeroista. esim:f28afcdcae2e82bc291a043

      "voiko ne kopioida toiseelle Windows 7 -koneelle ja asentaa sille?"
      Voi, jos koneiden win 7 versioissa sama bittisyys eli 32 tai 64.

      MS download centeristä voi ladata kaikki aiemmat win 7 päivitykset:
      https://www.microsoft.com/fi-fi/search/DownloadsDrillInResults.aspx?q=windows 7&cateorder=1_5_2_15_16_11&sortby=-availabledate&ftapplicableproducts=Windows

      • erggora

        C:\windows\Softwaredistribution kansiosta löytyy "ReportingEvents.log" -tiedosto joka kertoo mikä C:\windows\Softwaredistribution\Download -kansion alakansioista vastaa mitäkin KB-päivitystä. Kansioilla on itsellään 1ab68285213aebce746fcab591896b9b tyyliset nimet. *.cab päätteiset tiedostot pitää ensin purkaa ja purettu tiedosto ajaa päivityksen asentamiseksi.

        En tiedä onko kansion nimet vakioitu KB-päivityksiin, vai luodaanko jokaiseen koneeseen satunnainen kansiotunniste? Näin epäilen, koska MS ei tee mitään liian helpoksi, muutenhan netistä varmasti löytyisi sivustoja joissa kansiot ja KB-päivitykset olisi lueteltu ja löydettävissä helposti.


      • oikotietä

        "MS download centeristä voi ladata kaikki aiemmat win 7 päivitykset:"

        Onko ohjelmaa jolla Ohjauspaneeli -> Windows Update -> Näytä päivityshistoria kohdasta saisi listattua kaikki päivitykset johonkin lokitiedostoon? Tuolla voi kopioida vain yhden rivin kerrallaan ja kun päivityksiä on arvatenkin ainakin sata niin siinä on kova työ yksitellen kopioida rivi talteen.

        Yhden rivin kopiointi:

        Update for Microsoft Project 2013 (KB3114739) 32-Bit Edition
        Asennuspäivämäärä: ‎15.‎2.‎2016 8:34
        Asennustila: Onnistui
        Päivitystyyppi: Tärkeä
        Microsoft has released an update for Microsoft Project 2013 32-Bit Edition. This update provides the latest fixes to Microsoft Project 2013 32-Bit Edition. Additionally, this update contains stability and performance improvements.
        Lisätietoja:
        http://support.microsoft.com/kb/3114739
        Ohjeita ja tukea:
        http://support.microsoft.com/?LN=en-us


      • SoftaKansiosta
        erggora kirjoitti:

        C:\windows\Softwaredistribution kansiosta löytyy "ReportingEvents.log" -tiedosto joka kertoo mikä C:\windows\Softwaredistribution\Download -kansion alakansioista vastaa mitäkin KB-päivitystä. Kansioilla on itsellään 1ab68285213aebce746fcab591896b9b tyyliset nimet. *.cab päätteiset tiedostot pitää ensin purkaa ja purettu tiedosto ajaa päivityksen asentamiseksi.

        En tiedä onko kansion nimet vakioitu KB-päivityksiin, vai luodaanko jokaiseen koneeseen satunnainen kansiotunniste? Näin epäilen, koska MS ei tee mitään liian helpoksi, muutenhan netistä varmasti löytyisi sivustoja joissa kansiot ja KB-päivitykset olisi lueteltu ja löydettävissä helposti.

        Joo, MS on kieltämättä tehny aika hankalaksi tuon manuaalisen päivityksen. En ole itse kokeillu, toimisiko tuolta C:\windows\Softwaredistribution\Download kansiosta kopoidut päivitykset jossain toisessa koneessa.

        Olen joskus lataillu päivityksiä tuolta download centerissä, ja asentanu niitä, mutta se on tosi hidasta, koska jokaisen asennetun päivityksen jälkeen joutuu koneen käynnistämään uudelleen,, ja kaikenlisäksi kone tarkistaa ennen asennusta aikasempia päivityksiä, joten kahvia saa varata monta kuppia, jos aikoo asentaa esim. kaikki win 7 SP1 jälkeen julkaisut päivitykset manuaalisesti.


    • Turhaatyötä

      Miksi ne pitäisi asentaa manuaalisesti kun on olemassa Windows Update?

      • jkxaxaxax

        empä kerro.


    • OnnlinelatausMetsään

      Olen tekemässä artikkelin josta löytyvät tiedot kaikista Windows 7 päivityksistä 32 ja 64-bittisiin versioihin, sekä myös mm. NET, Office 2010 ja 2013 ym. Jonka avulla Windowsin KB päivitysten lataamisesta tulee helpompaa. Kuukausittaiset päivitykset on eritelty. Loppuu Windows Update -latausten temppuilut kun käyttää Wiresharkia ym. kun päivitykset voi ladata koneelle offlineasennusta varten. Myös useamman koneen päivitystyö helpottuu kun päivitykset voi polttaa boottilevylle Windows 7:n puhtaan asennuksen kavereiksi.

    • BSlash

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      523
      8857
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      158
      6122
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      359
      5145
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4739
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      98
      4341
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4043
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      184
      3922
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1848
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1394
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      949
    Aihe