Windows 7 päivitysten asennustiedostot

Windowsx2

Löytyvätkö Windows Updatesta ladattujen päivitysten asennustiedostot jostain päin Windows 7:n järjestelmäkansioita? Jos, niin voiko ne kopioida toiseelle Windows 7 -koneelle ja asentaa sille?

10

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teoriassa ehkä mutta käytännössä ei.

      Lähinnä isommat päivitykset voi ladata Microsoftilta asennustiedostoina jos laittaa muutamaan koneeseen niitä ja lataa loput Microsoft Updatella.

      Esimerkkejä tällaisista isommista päivityksistä olisi service pack 1, .NET 4.6 ja Internet Explorer 11.

    • SoftaKansiosta

      Omassa koneessa ne menee yleensä C:\windows\Softwaredistribution\Download kansioon. Ja siellä jokainen päivitys tallentuu omaan kansioon, jonka nimi on sellainen pitkä merkkisarja kirjaimia, ja numeroista. esim:f28afcdcae2e82bc291a043

      "voiko ne kopioida toiseelle Windows 7 -koneelle ja asentaa sille?"
      Voi, jos koneiden win 7 versioissa sama bittisyys eli 32 tai 64.

      MS download centeristä voi ladata kaikki aiemmat win 7 päivitykset:
      https://www.microsoft.com/fi-fi/search/DownloadsDrillInResults.aspx?q=windows 7&cateorder=1_5_2_15_16_11&sortby=-availabledate&ftapplicableproducts=Windows

      • erggora

        C:\windows\Softwaredistribution kansiosta löytyy "ReportingEvents.log" -tiedosto joka kertoo mikä C:\windows\Softwaredistribution\Download -kansion alakansioista vastaa mitäkin KB-päivitystä. Kansioilla on itsellään 1ab68285213aebce746fcab591896b9b tyyliset nimet. *.cab päätteiset tiedostot pitää ensin purkaa ja purettu tiedosto ajaa päivityksen asentamiseksi.

        En tiedä onko kansion nimet vakioitu KB-päivityksiin, vai luodaanko jokaiseen koneeseen satunnainen kansiotunniste? Näin epäilen, koska MS ei tee mitään liian helpoksi, muutenhan netistä varmasti löytyisi sivustoja joissa kansiot ja KB-päivitykset olisi lueteltu ja löydettävissä helposti.


      • oikotietä

        "MS download centeristä voi ladata kaikki aiemmat win 7 päivitykset:"

        Onko ohjelmaa jolla Ohjauspaneeli -> Windows Update -> Näytä päivityshistoria kohdasta saisi listattua kaikki päivitykset johonkin lokitiedostoon? Tuolla voi kopioida vain yhden rivin kerrallaan ja kun päivityksiä on arvatenkin ainakin sata niin siinä on kova työ yksitellen kopioida rivi talteen.

        Yhden rivin kopiointi:

        Update for Microsoft Project 2013 (KB3114739) 32-Bit Edition
        Asennuspäivämäärä: ‎15.‎2.‎2016 8:34
        Asennustila: Onnistui
        Päivitystyyppi: Tärkeä
        Microsoft has released an update for Microsoft Project 2013 32-Bit Edition. This update provides the latest fixes to Microsoft Project 2013 32-Bit Edition. Additionally, this update contains stability and performance improvements.
        Lisätietoja:
        http://support.microsoft.com/kb/3114739
        Ohjeita ja tukea:
        http://support.microsoft.com/?LN=en-us


      • SoftaKansiosta
        erggora kirjoitti:

        C:\windows\Softwaredistribution kansiosta löytyy "ReportingEvents.log" -tiedosto joka kertoo mikä C:\windows\Softwaredistribution\Download -kansion alakansioista vastaa mitäkin KB-päivitystä. Kansioilla on itsellään 1ab68285213aebce746fcab591896b9b tyyliset nimet. *.cab päätteiset tiedostot pitää ensin purkaa ja purettu tiedosto ajaa päivityksen asentamiseksi.

        En tiedä onko kansion nimet vakioitu KB-päivityksiin, vai luodaanko jokaiseen koneeseen satunnainen kansiotunniste? Näin epäilen, koska MS ei tee mitään liian helpoksi, muutenhan netistä varmasti löytyisi sivustoja joissa kansiot ja KB-päivitykset olisi lueteltu ja löydettävissä helposti.

        Joo, MS on kieltämättä tehny aika hankalaksi tuon manuaalisen päivityksen. En ole itse kokeillu, toimisiko tuolta C:\windows\Softwaredistribution\Download kansiosta kopoidut päivitykset jossain toisessa koneessa.

        Olen joskus lataillu päivityksiä tuolta download centerissä, ja asentanu niitä, mutta se on tosi hidasta, koska jokaisen asennetun päivityksen jälkeen joutuu koneen käynnistämään uudelleen,, ja kaikenlisäksi kone tarkistaa ennen asennusta aikasempia päivityksiä, joten kahvia saa varata monta kuppia, jos aikoo asentaa esim. kaikki win 7 SP1 jälkeen julkaisut päivitykset manuaalisesti.


    • Turhaatyötä

      Miksi ne pitäisi asentaa manuaalisesti kun on olemassa Windows Update?

      • jkxaxaxax

        empä kerro.


    • OnnlinelatausMetsään

      Olen tekemässä artikkelin josta löytyvät tiedot kaikista Windows 7 päivityksistä 32 ja 64-bittisiin versioihin, sekä myös mm. NET, Office 2010 ja 2013 ym. Jonka avulla Windowsin KB päivitysten lataamisesta tulee helpompaa. Kuukausittaiset päivitykset on eritelty. Loppuu Windows Update -latausten temppuilut kun käyttää Wiresharkia ym. kun päivitykset voi ladata koneelle offlineasennusta varten. Myös useamman koneen päivitystyö helpottuu kun päivitykset voi polttaa boottilevylle Windows 7:n puhtaan asennuksen kavereiksi.

      • rottenpotatoes

    • BSlash

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      112
      6657
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3717
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      185
      2488
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      256
      2343
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      196
      2038
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1760
    7. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1665
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      128
      1249
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1235
    10. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      69
      1214
    Aihe