sijoitusasunto laina- kustannukset

OLen ostamasssa sijoitus asuntoa vuokrattavaksi, Nordea vaitti etta he ei veloita mistaan muusta palvelusta kuin 100E lainan hoitomaku ja 50centtia/kk internetin kaytosta, ja tarjosivat 0.6 marginaalia jos maksaa 25% kateisella.
Piilottelevatko he jotakin, vain loytyyko parempia diileja muista pankeista.
onko muuta asiaa mita pitaisi ottaa huomioon?
1346
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Mulla ainakin viimeisin sijoitusasunto 80%:n velkaosuudella...ja lainan marginaali 0,3%.

Ja pakko kommata että mulle itselle ainakin riittää se että joku maksaa mulle sen sijoitusasunnon eli ei tarvitse jäädä mitään ylimääräistä käteen vaan kaikki vuokrasta jäävä suoraan lyhennyksiin...toki olen omasta puolestani varautunut jokusen kilon vararahastolla mahdollisiin tyhjiin kuukausiin/äkillisiin korjauksiin (esim. jääkaappi hajoaa ja uusi saatava tilalle).

Ja sen verran jatkosta että taas muutaman vuoden päästä käytän tänä asuntoa seuraavan vakuutena joten pyörä pyörii ja varallisuus kasvaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


erikielta pankin kanssa kirjoitti:

OLen ostamasssa sijoitus asuntoa vuokrattavaksi, Nordea vaitti etta he ei veloita mistaan muusta palvelusta kuin 100E lainan hoitomaku ja 50centtia/kk internetin kaytosta, ja tarjosivat 0.6 marginaalia jos maksaa 25% kateisella.
Piilottelevatko he jotakin, vain loytyyko parempia diileja muista pankeista.
onko muuta asiaa mita pitaisi ottaa huomioon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu