On aika kauheeta luettavaa:
Kadotukseen heitetty mitä pienimmistäkin asioista:
esim. väärässä kaupassa käynti!
https://www.youtube.com/watch?v=xXUIi3hsXno
Miten tähän suhtaudutaan nykyisessä VL-kulttuurissa, onko niin, että ei saa puhua?
Kadotukseen heitetty mitä pienimmistäkin asioista:
esim. väärässä kaupassa käynti!
https://www.youtube.com/watch?v=xXUIi3hsXno
Miten tähän suhtaudutaan nykyisessä VL-kulttuurissa, onko niin, että ei saa puhua?
Vastaukset 10
Vanhimmat
SRK on irtisanoutunut hoitokokouksissa tapahtuneista "ylilyönneistä" ja esittänyt niistä pahoittelun. Entinen pj V oittonen totesi sen olevan anteeksipyyntö. Asia oli pari vuotta sitten julkisuudessa.
Huhujen mukaan eräs tutkija olisi sen lisäksi esittänyt täyden anteeksipyynnön esittämistä. Huhuja siis.
Kesällä 2014 SRK:n puheenjohtajaksi valittu Viljo Juntunen pyysi nöyrimmästi anteeksi sitä, ettei hänellä ollut riittävästi rohkeutta puuttua hoitokokousvääryyksiin toimiessaan Ranuan kirkkoherrana hoitokokousten aikana. Anteeksi pyyntö tapahtui Ranualla ilmestyvän Kuriiri-lehden mielipideosaston kirjoituksen vaikutuksesta.
Juntusella ei näytä olevan edelläänkään rohkeutta pistää itseään likoon, jotta hoitokokousvääryydet korjattaisiin siinä laajuudessa kuin ne ovat tapahtuneet. Juntunen tukee sitä SRK:n johtokunnan kannanilmaisua (Päivämies Nro 41 12.10.2011 ja uudestaan Nro 21 23.5.2012), jossa pahoitellaan harhaanjohtavasti yksittäisten kristittyjen erehtymistä, vaikka kyseessä oli koko SRK:n johtokunnan ja työvaliokunnan harhaan meno. Pahoittelu ei ole anteeksipyyntö. Juntunen toivoo, että voitaisiin aloittaa puhtaalta pöydältä. Pelkkä hurskas toive ei kuitenkaan puhdista pöytää. Jotain tarvitsee myös tehdä.
Mun mielestä jonkinlaiset hoitokokoukset olisi ihan paikallaan myös kaikille ihmisille. Ihmisillä ei ole minkäänlaista kunnioitusta toisia kohtaan sekä elämää ylipäätään. Enkä puhu nyt lestadiolaisuudesta.
Eipä tarvi kun kaupungilla käydä niin näkee sen kuinka ei-lestadiolainen kasvatus on menny mettään aika pahasti..no miten kasvatat kun isä vetää viinaa ja äiti on muuten vain pihalla. Kakarat pyörii missä sattuu illat ja yöt eikä ketään kiinnosta.
Muistanpa omasta lapsuudesta sen, että uskovaisten perheiden lapset hillu aina oman onnensa nojassa (tai isompien sisarusten "vastuulla) pitkin kyliä kaiket päivät ja illat, isät oli vuorotöissä tai nukkumassa ja äidit pyykkäämässä, kokkaamassa, tiskaamassa, leipomassa, vaihtamassa vaippoja... Näin aikuisena sen ymmärtää vielä paremmin, ettei tuollaisessa 10-15:n lapsen huushollissa yksinkertaisesti ole resursseja kasvattaa.. muistan myös sen, että varsin yleisesti oli vallalla käsitys "Jumala huolehtii omistaan" - toisin sanottuna pennut sai vapaasti touhuta ihan mitä vaan mieleen juolahti ja niitä juolahduksia tosiaan tuli...
Vittuako näitä vatvomaan menneitä, jokaisen oma asia kuuluuko/kuuluiko johonkin uskonnolliseen ryhmään, ja jokaisen oma murhe ja häpeä jos on antanut itseänsä nöyryyttää, sillä eikös se niin mene että jos annat saatanalle pikkusormen se vie koko kehon!
Jokainen voi itse miettiä mikä se saatana oli/on tässä yhtälössä.
Yhen sortin Hitlereitä hoitomiehet.
Ei ihme että armeijataustausia natsihenkisiä julmureita vilissyt johdossa.
Aikuisten oikeasti on se ollut kamalaa menoa. Siis kun miettii hoidettavan henkistä kestävyyttä. Ihmiset tulee ja sitoo sinut helvettiin meneväksi. Siis se on sama kuin kuolemantuomion antaminen fyysisesti. Eikö siihen aikaan ollut maallista lakia tai muuta sellaista joka olis ollut heikkojen puolella heitä kannustamassa ja auttamassa.
Siinä on voinut mennä koko elämä henkisesti pilalle!
Anteeksi ei ole pyydelty, eikä anteeksi anneta per..kele.
Vanhuksia v uskovaisia saa aina "kupata saa.tana"
SRK on JUMALISTE aina oikeassa.
Tulis sota ja tappas kaikki, PAITSI ME..
Äärijärjestö kun ollaan, sanokoot Suomen saa.tanan kansa mitä vaan, lyödään matalaksi.
(ja ei sitten muuta kuin sossu luukuille hakemaan lapsilisärahaa)
tää on melperin tekstiä?
No sehän on Ihan selvä homma, että ihan älytöntä ja pelle touhua koko vanhoillislaestadiolaisuu. on ollu aina. tulee olemaan. niinkuin islamin uskokin. ja muut höpö uskonnot.