Mitä mieltä VB:stä?!

Mitä mieltä ootte VisualBasicista?! Kun mun mielestä se on vähän "leikkimistä"? Käyttääkö muka mitkään ammattilaiset sitä missään? Ei ainakaan mun tietääkseni... Ja perustelkaa pliis kantaanne, niin tiedän oonko ihan väärässä vai en.
8777
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

..meidän firmassa on tehty useampikin iso softa VB:llä, joten tuskin se ihan leikkimistä on. Itse en ole VB:llä koodannut kuin opiskeluaikoina.

Äänestä

OLET TÄYSIN VÄÄRÄSSÄ. Tähän voisi heittää vastakysymyksen, että perusteleppas vähän, mitä tarkoitat. Mutta en nyt heitä vaan vastaan lyhyesti.

VB:ssä on monia hyviä puolia. Se on Microsoftin tekemä ja heidän parhaiten tukema. Samantyyppistä koodia käyttää Word ja Excel. Näitä pystyy myös suoraan VB:stä käyttämään. VB sisältää Access-tietokannan, jota käyttävät tuhannet muut ohjelmat. Myös jatkokehitys on taattu, koska se on Microsoftin tärkein kieli.

VB:n editori on myös loistava. Toki nykyään muilla on myös vastaavia.

Osaksi VB:n haukkuminen perustuu monilla siihen, että ovat aina vastustaneet Basicia. Eli tunnekysymys monelle.

VB sisältää helpon ja joustavan syntaksin. Esim. merkkijonojen käsittely on aina ollut Pascalia joustavampaa. Muutenkin Pascal on jäykempää. Nykyiset Borlandin kääntäjät (Delphi) ovat siinä suhteesta joustavampia.

VB:tä käyttää erityyppiset ohjelmoijat ja se on maailman käytetyin ohjelmointikieli. Sen laajasta levinneisyydestä johtuen siihen saa monia apuohjelmia muiltakin toimittajilta, kuten OCX-moduleja tai erilaisia tulostus- ja analyysiohjelmia, jotka lukevat Access-tietokantaa.

Itse olen käyttänyt eri ohjelmointikieliä, mutta VB on mielestäni niistä paras. VB:llä olen tehnyt ohjelmia, joissa on pelkkää ohjelmakoodia satoja tuhansia merkkejä (siis itse koodia, jonka jokainen kirjain on käytännössä itse naputeltava), lisäksi formit ja niiden sisältämä ohjelmakoodi. Millä tahansa ohjelmointikielellä voi kirjoittaa lyhyitä ohjelmia, mutta laajojen ohjelmien teko on vaikeampaa, koska laajat ohjelmat tuppaavat aina leviämään kuin pullataikina, jolloin muoto on vaikea säilyttää. Ja laajojen ohjelmien teossa muut asiat tärkeämpiä, kuten kokemus ja kokonaisuuden hahmotus.

Monet kehuvat Delphiä ja C:tä. Niissä on hyviä puolia, ei siinä mittään. Tämä VB:n vastustus on kuitenkin vähän samanlaista, kuin Windowsin vastustus ja Linuxin kehuminen. Tunnesyitä enemmän, eikä suostuta tunnustamaan tosiasioita. Tällainen käsitys on yleistä myös muussa elämässä. Mielestäni kaikki ne, jotka sanovat mainitsemasi lauseen, eivät ole hyviä ohjelmoijia, eikä heistä voi todennäköisesti voi tullakaan hyviä ohjelmoijia, sillä ohjelmointi vaatii sitä, että tunnustetaan tosiasiat ja realiteetit. Kun tietokone sanoo ”Syntax error”, tuollaiset ihmiset väittävät tietokoneen olevan väärässä. Jos virhettä ei saa korjattua, oikeat ohjelmoijat tajuavat nopeasti tavan kiertää ongelma, eli koukataan selustaan ja hoidetaan homma tuota kautta :=)

Eli loppuyhteenvetona sanoisin kysymyksiisi analyysini jälkeen. Olet tehnyt VB:llä jotain pieniä ohjelmia ja maininnut siitä kavereillesi, jolloin he ovat nuijineet VB:n sanoilla, että se on ”lapsia varten, eikä sillä voi tehdä oikeita ohjelmia”.

Tämä vastaukseni on nopeasti kirjoitettu, mutta jos joku haluaa haukkua VB:tä, vastaan kyllä perusteellisimmilla vastauksilla. Mutta kysymysten on oltava yksilöityjä ja perusteltuja, ei mitään tyhmiä heittoja, kuten ”mitäs muka olet tehnyt” tai ”ei VB:llä voi mitään tehdä”. Ja olen varma, ettet löydä ensimmäistäkään ohjelmoijaa, joka voisi VB:n asiaperusteilla nuijia. Koska on se vaan niin hyvä ohjelmointikieli :=)

Äänestä
  • Mä olen käyttänyt pitkälti ohjelmien tekemiseen VB:ä koska se helppo. Ei tarvitse kaikkea ohjelmoida. Eikä tule kilometrin verran lähdekoodia ellei tee isompaa ohjelmaa, mutta lyhyttä lähdekoodia on helpompi seurata. Siitä on helpompi saada virheet korjattua, kun ei ole paljoa ohjelman koodia ja muuta. VB:ä pystyy tekee kaikkea mitä c:n tai ohjelmissa ainakin ja on taatusti helppo oppia.

    Äänestä

  • Petri_Petrin vastaukseen kommentoin, että tämä samainen VisualBasic yhteensopivuus toimii myös toisinpäin - eli näillä mainituilla "toimisto-ohjelmillakin" pystyy tekemään melkoisen näyttävää ja mikä parasta, myös toimivaa koodia.

    Ns. "Oikeisiin" ohjelmointikieliin verraten VB:n huono puoli on sen vaatimat ajonaikaset tiedostot. Borlandin C:kin tarvii jonkin dll:n formien valikoiden näyttämiseen, eli temppuja tarvitaan näissäkin.

    Olen VB:n kannattaja, kyllä sillä komeaa jälkeä tekee, vähällä vaivalla.

    Äänestä

Kyllä sitä käyttää, viime viikolla olin konsultoimassa yritystä, jossa on 30 VB-ohjelmoijaa. Lisääkin ottaisivat, mutta osaajista on pulaa. Ja nimen omaan osaajista, ei kotikutoisista "ammattilaisista".

Aina kun puhutaan ohjelmoinnin osaajista ja alan työvoimapulasta, tarkoitetaan todellakin kovan tason henkilöitä. Ohjelmoijien lisäksi kysellään kovasti tietokanta-osaajien perään.

Äänestä
  • Kysymys sinulle ps.
    Missäpäin Suomea näistä ammattilaisista on pulaa?
    Itse olen lapinläänistä ja täällä kysyntä ei ole kovinkaan suurta:(

    Äänestä

...Juu, mähän siis vain kysyin, että tietäisin olenko väärässä... Eli älkää nyt liian raskaasti ottako!!! Eli olin siis väärässä käytön suhteen, mutta silti mulla on oikeus mielipiteeseeni, että se on "leikkimistä" (huom lainausmerkit). Mä kun tykkään tehdä itse niin paljon kuin voin, ihan perinteisesti koodaamalla. Mutta yritän mä tässä sivussa sitä VB:täkin opiskella, kerran se sitten on niin merkittävä. Hmm.

Äänestä

Eka 32-bit Windows-ympäristöön tarkoitettu kieli jota kokeilin oli VB4. Siirryin kuiten tekemään pikkuapuohjelmia ym. Delphiin, koska sillä saan ohjelman yhteen tiedostoon, joka toimii ilman ulkopuolisia kirjastoja. VB:lla tulee nykyisin kirjotettua makroja Office-puolella. Ihan näppärä tuo VB tuntuu siinä olevan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Koodaaja kirjoitti:

Mitä mieltä ootte VisualBasicista?! Kun mun mielestä se on vähän "leikkimistä"? Käyttääkö muka mitkään ammattilaiset sitä missään? Ei ainakaan mun tietääkseni... Ja perustelkaa pliis kantaanne, niin tiedän oonko ihan väärässä vai en.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu