Toiveissa teilläkin?

haluanhaluanmuttaensaa

Ajattelin aloittaa ketjun, jossa muutkin lapsista haaveilevat voisi jutella yhdessä.

Oman perheen saaminen on aina ollut haaveena, sillä olen pienen ikäni nähnyt koko sukuani vain viikon verran vuodessa. Vain äitini asuu täällä suomessa.
Avomieheni olen tuntenut kohta 8vuotta, vuosipäivä kohta tulossa. Hänkin tahtoisi kovasti lasta, mutta sanoo että 'tulee kun on tullakseen' sillä välillä kun itse suunnittelen lastenhuonetta ja katson tarhamaksuja.
Tietysti se harmittaa, mutta ehkä sisällään hänkin tahtoisi sen jo tapahtuvan.
Olen saanut kerran 'keskenmenon' luulen, ettei alkio kiinnittynyt kohdunseinämään ja sensijaan tuli ulos spontaanisena verenvuotona kesken kuuta. Kuukautiseni sijoittuvat usein kuun alkuun tai ihan loppuun. Silloinkin toiveeni olivat korkealla.
Olen lopettanut kaikki roskaruuat, syön paljon hedelmiä ja pähkinöitä. Liikun normaalia enemmän. Silti nyt yritystä on ollut n.3kk ja ei ole mitään kuulunut.
Sitten tulin tänne lukemaan, kun 12-14 vuotiaat ovat raskaana ja pelkäävät että äiti lyö. En voi tunte kuin suuttumusta, mutta samalla myötätuntoa.

1

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VauvaVau

      Hei! :)

      Meillä myös sama tilanne. Tai ainakin kovasti kuulostaa siltä :)
      Olemme avomieheni kanssa olleet yhdessä 5-vuotta. Nyt jonkin aikaa sitten päätetty että aletaan yrittämään lasta. Tai lähinnä minä olen kai se joka kovasti yrittää ja mieheni sitä mieltä että tulee kun on tullakseen. Olen jo suunniellut kaiken mahdollisen valmiiksi, kun taas miestän ei voisi vähempää kiinnostaa. No joo kiinnostaa kai, mutta ei ihan siinä mittakaavassa kuin minua.

      Me myös olemme nyt yrittäneet jo 3kk. Viikon päästä selviää taas että onko tärpännyt vai ei. Pikkuhiljaa on alkanut itselle tulla jo sellainen olo että apua, mitä jos ei onnistukaan ollenkaan tämä raskaaksi tuleminen. Olen miettinyt jo kaikkia mahdollisia syitä miksi en tule raskaaksi. Olenko jo liian vanha kun olen 30v. Ja olisiko syytä laihduttaa kun ylipainokain minulla on.. Jne jne... Mutta ehkä tuo 3kk yrittämistä takana ei vielä kauhean huolestuttavaa ole..

      Mutta tosiaan tällä hetkellä tuntuu pahalta lukea/kuulla ihmisistä jotka ovat vasten tahtoaan raskaana, eivätkä tiedä mitä tehdä jne, kun itsellä se asia tällä hetkellä suurin toive elämässä että voisi saada oman lapsen ja perheen.

      Entäs sinä aloittaja, minkä ikäinen olet?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      84
      4451
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      101
      3860
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3519
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3190
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      41
      2691
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2529
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2352
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2056
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      15
      1762
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      35
      1715
    Aihe