Eli kaikki henkiinjääneet suomalaiset ja pari sataa ulkomaalaista vielä lisäksi.
Enempää ei ollut pelastettavissa.
Evakuointi onnistui 100-prosenttisesti!
Enempää ei ollut pelastettavissa.
Evakuointi onnistui 100-prosenttisesti!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pari henkiinjäänyttä ehti kyllä kuolla ennen Vanhasen hallituksen pelastusoperaatiota, ja yksi sen jälkeenkin.
Vanhasen hallituksella ei ole mitään - ei pienintäkään - tekemistä kenekään kuoleman tai pelastumisen kanssa.
...Vanhasen hallitus ei voinut 200 suomalaisen menehtymiselle mitään, he olivat todennäköisesti kuolleet, ennenkuin me edes tiesimme tapahtuneesta.
Sen sijaan Vanhasen hallitus organisoi evakuoimisoperaation, jonka avulla saatiin kaikki henkiinjääneet kotiin.
Tämä on faktaa!
Anttila kertoi syyksi Myyrmäen turmaan?
Evakuointi nyt on kyllä aika hullu sana tuossa yhteydessä, kun ei mitään vaaraa ollut; äkkiähän tuo valtameri asettui.
Jos sitä nyt joka hyökyaallon ja suomaisen takia pitäis ruveta oikein valtion toimesta kriisitoimenpiteisiin niin ei kai sitä muuta ehtisi tekemäänkään.
Intian valtameren rannalla on kyllä varmaan hyvin monia suomalaisia saman aallon hyväileminä mutta tuskinpa nyt ensimmäisenä puhumattakaan viimeisenä koskaan tulisi mieleen, että sieltä tulisi joku Finnairin noutaja hakemaan - ja mikä pahinta - tyhjänä - puhumattakaan, että se lähtisi vain ja ainoastaan 52 matkustajalla takaisin.
Sehän vasta shokin aiheuttaakin.
Tuollainen huono optimointi ja suunnittelemattomuus ja tyhjäkäynti aiheuttaa jo ajatuksena pahoinvointia ja kärsimystä.
Huono optimointi on rumaa; se ei ole koskaan eikä missään tilanteessa kaunista eikä sellaista pidä sallia ja katsoa läpi sormien.