mm. Trump on vaatinut "takaoven" avaamista! Äpple pomo Tim Cook panee kuitenkin hanttii.
http://www.digitoday.fi/tietoturva/2016/02/17/apple-pomo-raivoissaan-meilta-vaaditaan-takaovea-iphoneen/20161881/66
http://www.digitoday.fi/tietoturva/2016/02/17/apple-pomo-raivoissaan-meilta-vaaditaan-takaovea-iphoneen/20161881/66
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kannattaa lukea uudestaan, siinä ei lue tuollaista mitä kirjoitit.
Siinä lukee että pitäisi luoda takaovi, ei avaamisesta koska sellaista ei ole kuten androidissa on.
Snowden: Riitely teatteria, FBI saisi iPhonen itsekin auki
Lainaukset: http://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/snowden-riitely-teatteria-fbi-saisi-iphonen-itsekin-auki-6401767
"Edward Snowden pitää FBI:n ja Applen välistä oikeudenkäyntiä teatterina. Hän uskoo FBI:n halutessaan saavan San Bernardinon ammuskeluun osallistuneen terroristin iPhonen auki ilmankin Applen apua.
”FBI väittää, että Applella on hallussaan ainutlaatuiset tekniset keinot puhelimen avaamiseen. Kaikella kunnioituksella, mutta se on paskapuhetta”, Snowden sanoi.
Twitterissä Snowden jatkoi, että teknologia-alan konsensus aiheesta on eri mieltä kuin FBI. Hän linkkasi väitteensä tueksi myös kansalaisoikeusjärjestö ACLU:n kirjoitukseen, jossa selitetään, miten FBI olisi voinut peruuttaa iPhonen tietojen automaattiputsauksen. Snowdenin mukaan tämä oli yksi esimerkki ja muitakin keinoja löytyisi".
--
Jokainen voi miettiä kumpi on luotettavampi kertomaan totuuden Applen iPhonen tietoihin pääsystä, NSA:n supervuotaja Edward Snowden joka paljasti USA:n harjoittaman ultimaattisen digitaalisen massavalvonnan, vai FBI ja USA:n hallinto joille on hyödyksi pestä kasvojaan, ja vähätellä kykyjään päästä Applen, Googlen, Facebookin, Microsoftin, Yahoon jne. PRISM ym. yhteistyökumppaneidensa laitteisiin ja dataan. ES:n paljastukset ovat aiheuttaneet USA:lle miljarditappiot, ja paljon enemmän kun mukaan otetaan kansallisen etuaseman menetetyt urkintatiedot muiden maiden uhkaan havahtumisen ja tätä varten paremmin rakennetun tietoturvan takia.
Takaovi on
Missä niin lukee?
Ei taida lukutaito olla vahvinta alaasi?
"He ovat pyytäneet meitä tekemään takaoven iPhoneen, Cook parahtaa asiakasviestissä. "
Ei sitä ole, on pyydetty tekemään. Onko sinulla lukihäiriö?
Mistä tiedätte ettei ole?
Tuskimpa sitä vaadittaisiin jos olisi jo.
Siitä ei ole kyse kuitenkaan.
Apple vastuuseen pommijysäyksistä.
Miten firman johto ei viitsi auttaa poliisia.
Todella TÖRKEÄÄ
Kuka katsoi Salaiset kansiot (x-files) ählämit heilu i phonien kanssa ja pommit paukku.
FBI ei pystynyt tekemään mitään, valitettavasti jakso osui ihan oikeeseen.
Outoa, että Apple on suojannut puhelimensa niin, että siitä hyötyy terroristit.
Tuskimpa tavallinen sukankuluttaja tarvii tälläistä suojausta, siis miksi Apple ?
Myös iphoneen voi asentaa PGP:n jolle viranomaiset eivät mahda mitään. Eli terroristien viestit ovat joka tapauksessa turvassa eivätkä viranomaiset pysty niitä murtamaan.
Ainoa taho joka takaovista hyötyy, on pankkirikolliset, jotka pystyvät iskuja tekemään takaovea ja muita turva-aukkoja hyödyntäen ja tyhjentämään rahat iphonen käyttäjien tililtä.
Niin mitä iphonen tilien kanssa..pääasia että terroristit saa turvallisesti soitella ilman poliisien häiriköintiä.
"
Kuka katsoi Salaiset kansiot (x-files) ählämit heilu i phonien kanssa ja pommit paukku.
FBI ei pystynyt tekemään mitään, valitettavasti jakso osui ihan oikeeseen.
Outoa, että Apple on suojannut puhelimensa niin, että siitä hyötyy terroristit.
Tuskimpa tavallinen sukankuluttaja tarvii tälläistä suojausta, siis miksi Apple ?"
--
Ranskassa terroristit eivät olleet edes salanneet puhelinviestintäänsä ja lähettivät vielä pohjapiirroskuvia iskukohteista, mutta kas kummaa heistä ei satu ennakkotietoa Ranskan kehittyneiltä turvapalveluilta tai NSA:lta tai GCHQ –. On päivänselvää että massaurkintaa tehdään muusta syystä kuin muutaman terrori-iskun pysäyttämiseksi, nehän palvelevat nimenomaan totaalitaarisen urkintajärjestelmän olemassaolon tarpeellisuutta. Todellisuudessa kaiken tuotetun datan analysoinnilla parannetaan kansallista etuasemaan mm. kilpailutuksia voittamalla, patentteja varastamalla ja yleensäkin tieto-taitoa viemällä kilpailijamailta.
--
PRISM (ohjelma)
https://fi.wikipedia.org/wiki/PRISM_(ohjelma)
--
Xkeyscore
https://fi.wikipedia.org/wiki/Xkeyscore
--
NSA
https://fi.wikipedia.org/wiki/NSA
--
Echelon
https://fi.wikipedia.org/wiki/Echelon
--
UKUSA-sopimus "Five Eyes"
https://fi.wikipedia.org/wiki/UKUSA-sopimus
--
Maailmanlaajuista joukkovalvontaa koskevat paljastukset (2013 alkaen)
https://fi.wikipedia.org/wiki/Maailmanlaajuista_joukkovalvontaa_koskevat_paljastukset_(2013_alkaen)
--
Edward Snowden
https://fi.wikipedia.org/wiki/Edward_Snowden
--
Joukkovalvonta (tunnettu myös nimityksillä massavalvonta ja joukkoseuranta)
https://fi.wikipedia.org/wiki/Joukkovalvonta
--
IAO - Information Awareness Office (Total Information Awareness (TIA))
https://fi.wikipedia.org/wiki/IAO "scientia est potentia – tieto on valtaa"
-Tuttu pyramidi ja kaikennäkevä silmä (Illuminati)
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d1/IAO-logo.png
"Information Awareness Office (IAO) oli Yhdysvaltain asevoimien tutkimusorganisaation (DARPA) tammikuussa 2002 perustama tiedustelupalvelu, jonka tarkoituksena oli tuoda yhteen useita DARPA:n projekteja. Kyseisten projektien tavoitteena oli soveltaa informaatioteknologiaa Yhdysvaltoja uhkaavien terroristien ja muiden epäsymmetristen uhkien valvontaan saavuttamalla Total Information Awareness (TIA) -tilan.
Tämä saavutettiin rakentamalla valtavia tietokantoja kaikkien Yhdysvalloissa olevien henkilöiden sähköpostien, sosiaalisten verkostojen, luottokorttitietojen, puheluiden, potilastietojen ja monien muiden tämänkaltaisten yksityisten tietojen keräämiseksi ilman tarvetta hankkia etsintälupaa. Tämä tieto oli sitten analysoitu etsien epäilyttävää toimintaa, ihmisten välisiä kytköksiä ja "uhkia".Tämän lisäksi, ohjelmaan sisältyi rahoitus biometriselle valvonnalle, joka kykeni tunnistamaan ja seuraamaan yksilöitä käyttäen valvontakameroita ja muita keinoja.
Yhdysvaltain kongressi peruutti IAO:n rahoituksen yleisen kritiikin seurauksena vuonna 2003. Arvostelun perustana oli huoli siitä, että järjestelmän kehittäminen ja käyttöönotto johtaisi joukkovalvontaan. Useiden IAO:n yksittäisten projektien rahoitusta kuitenkin jatkettiin eri nimien alla IAO:n rahoituksen peruuttamisesta huolimatta. Tämä selvisi Edward Snowdenin vuonna 2013 tekemää vuotoa seuranneissa paljastuksissa".
--
Eli IAO - TIA -projekti on käynnissä "deep state" statuksella koko ajan.
Cook tiukkana.takaovi pysyy kiinni!
http://www.mtv.fi/uutiset/it/artikkeli/apple-kieltaytyi-murtamasta-iphone-salausta-fbi-n-vaatimuksesta-teknologiayhtiot-tukevat-paatosta/5747902
takaovi levälleen ja heti
Cook on "top" joten takaovi ei aukene.