Kahvipirttiin kukistin tapani mukaan. Luulen tuntevani tuon "sumppilan" ihan alkujuuriltaan tie paremmin kuin mukana nykyisin "höperehtivät" killaajat.
Usein ihmettelen käsitteiden olevan kovin huonosti tiedossa sati omaksutun. Kun yrittää etsiä totuutta niin riidan haastajaksi jatkuvasti moititaan. Otan nyt esimerkkinä skillanin aamutervehdyksen:
- Suurlakko 1956: hän sanoo...
https://fi.wikipedia.org/wiki/Yleislakko
Yleislakkohan se oli kun olin 15 v...hmm
Suurlakko oli jo 1905 ...
Yhteystietonne mukaan kun haluatte korjata viesteissäni olevia vääriä tietoja tai asiattomuuksia ja ne mielellään meilaten:
presidenttisekoitus"gmail.com
Ei koskaan varsinaisissa keskusteluissa häiriten.
YLEISLAKKO 1956
6
370
Vastaukset
Voisitko kuitenkin hyväksyä muuta, kuin, "meilillä meilaten" sinun s-postiisi:?? ne erimielisyydet kanssasi?
Vain yksi kysymys sinulle. No, jokunen muukin?
Miksi tulet Kahvipirttiin kurkkaamaan, jota inhoat?
Anna meidän pähkäillä aivan itse näistä lakoista, mitä oli milloinkin ja kuka muistaa mitäkin, koska meitä on hyvin eri-ikäisiä siellä.
Sinähän "nuorukainen" hymistelet siellä, että oliko se noin ja pakenet Vikiin/googleen tarkistamaan asian, ja toteat, että olet "viisas"??
Mutta, apropoo, olihan sinulla se toinen (10s) "nikki", jolla voi kiusata ruunea ja niitä hänen heilojaan joka kuka nai ketäkin ja missä kukin oli ystävä, kun Suomen-lippua kohotettiin?- kopsanteri
Ruuneperi kävi vain hajun-poistiissa 80 palstalla maalaismiehineen ja mummoineen. Kas kun ei tuolloin muistanut parasta ystäväänsä senoraa edes yhdellä viestillä lipunnostossa tai joulutervehjdykseen vastaamalla.
Hajua muisti 13 moitteella ja ajomiehelle puolen tusinaa viestiä vrk. aikana eri osoitteistaan.
KRISTIINA - kerro missä säännöissä kielletäänyleisten keskustelujen lukeminen saati niihin opsallistuminen ??? - dödöä_antakaa
kopsanteri se kopsaa omia aivopierujaan jatkuvasti. Usko jo ukkeli ja vaihda levyä hajusi yököttää.
kopsanteri kirjoitti:
Ruuneperi kävi vain hajun-poistiissa 80 palstalla maalaismiehineen ja mummoineen. Kas kun ei tuolloin muistanut parasta ystäväänsä senoraa edes yhdellä viestillä lipunnostossa tai joulutervehjdykseen vastaamalla.
Hajua muisti 13 moitteella ja ajomiehelle puolen tusinaa viestiä vrk. aikana eri osoitteistaan.
KRISTIINA - kerro missä säännöissä kielletäänyleisten keskustelujen lukeminen saati niihin opsallistuminen ???lukeminen saati niihin opsallistuminen ? Just, joo, "opsallistuminen"!
Pysy sitten niissä aiheissa, ja korjaa virheet, joita siellä kirjoitellaan, äläkä vedä aina esiin noita "viimevuosituhannella" tapahtuneita juttujasi, koska ne on jo kuultu moneen kertaan.
Ainakin meillä Kahvipirtissä on aina tuoreet pullat uunissa, eikä niitä vanhoja tarjoilla kenellekkään? Ei edes sinulle. Kahvikin on nykyisin Presidenttisekoitusta, ainakin viikon!:))))
Vuosiluku oli ainakin oikein, tuon yleislakon suhteen, sen taatusti muistan, kun hääni oli silloin.
Olipa mukava kun korjasit ja kerrankin olit oikeassa.Ensimmäinen vastaus skillannilta ja kun melkein tunnusti.
Tuo "suurlakko" ei hänen pahimpia mokiaan ole, mutta sattui sopivasti kun tässä isot pojatkin mokailee ihan työkseen tasavallan presidentistä lähtien ettei presidentti-sekoitus pärjää kyytipojaksikaan maailman mahtajista puhumattakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks795932Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1364369Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää1153715- 1333110
Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1732754En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri762644Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis52625Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi652506Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1242256Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu491917