Tähän voi jatkaa vastaavia storeja.
Meille tuli mökille aurinkosähköt, ja kun putkiteevee oli standbai tilassa, niin 3 päivän kuluttua sähköt loppu vaikka sähköä ei juurikaan ollut edes käytetty.
Meille tuli mökille aurinkosähköt, ja kun putkiteevee oli standbai tilassa, niin 3 päivän kuluttua sähköt loppu vaikka sähköä ei juurikaan ollut edes käytetty.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Onpa erikoista, että ne tuli mökille. Kukaan ei sitten tehnyt mitään mitoitusta, että paljonko tarvitaan paneeli- ja akustotehoa ja mitä luokkaa on kulutus?
Meille asennettiin aurinkosähköjärjestelmä yli 10 vuotta sitten eikä sähkö ole tänä aikana vielä loppunut kertaakaan. On ollut putkitelkkaria, nyttemmin litteä, on 12V jääkaappi, on radiot, valot, jne. Ja kaikkia näitä myös käytetään. Ei mitään ongelmaa.
Meilläkään ei ole sähkö loppunut ja myöhään syksyllä, kun aurinko ei tuota enää tarpeeksi hoitaa diesel varavoiman. Talvikäyttö onnistuu varavoiman kanssa hyvin.
Ja kaikki sähkö on sitä normaalia 230v sähköä ja asennukset kuten vakituisessakin asunnossa.
Järjestelmä tulee mitoittaa oikein, ilman varavoimalaa ympärivuotiseen käyttöön ei pelkkä aurinkosähkö riitä. Kesällä oikein mitoitettu järjestelmä tuottaa kaiken tarvittavan energian.
Fudiksen mm kisat tyhjäs akun, taivas harmaana monta päivää.
Laita se Putki-TV goodbye tilaan ja osta "littu-TV ". Meillä aikanaan 14 " putki-TV ja dikiboksi tarvitsi virtaa 5,5-6 Ah nyt menee 19 " littu 1,1 Ah ja lepotilassa 0,1 Ah.