Tulisielukonferenssi levittämässä eksytystä

tarkkailevaUskova

Koin joku aika sitten kehotusta varoittaa Tulisielukonferenssista. En yhtään ihmettele miksi näin. Jo silloin konferenssin opettajakunnasta löytyi paljon torontolaisuutta kannattavia opettajia kuten esim Henna Saarinen ja Herzogin Suomeen tuoja Mika Jantunen.

Nyt konferenssin eksytysvoima sai merkittävää lisävahvistusta. Nyt tuon tilaisuuden luonne sen kuin selvenee!

Nyt Tulisielukonferenssin opettajalistalta löytyy jo Cathy ja Gordon Harris! Keitä he ovat. Ei sen enempää eikä vähempää kuin CATCH THE FIRE Raamattukoulun JOHTAJAT!

http://catchthefire.com/media/profiles/gordon-cathy-harris

Ja mikäs koulu ja systeemi se on... Catch the Fire on kansainvälinen liittouma kirkkoja ja koulutusta ym, joka on saanut alkunsa Toronton herätyksestä ja ihailee sitä ja jatkaa sen linjoilla edistäen torontolaisuutta koko maailmassa.

http://catchthefire.com/about

Ja nyt tänä kesänä tämä yksi johtavista torontolaisuus-eksytyksen edistäjäpariskunnista on tulossa Suomeen opettamaan maamme nuoria aikuisia kristittyjä! Erittäin vaarallinen ja surullinen asia!

Helluntaikirkon johtoporras ei ole tainnut havahtua tajuamaan mitä on tapahtumassa, koska joitakin sieltä on jopa mukana tukemassa tätä tapahtumaa! Herätkää pyydän ja puuttukaa asioitten kulkuun! Vielä voitte vetäytyä hommasta ja kertoa, että se oli erehdys! Vapaakirkko on varsinainen järjestävä taho, mutta se onkin jo pitkään ollut laajasti tuomassa torontolaisuutta Suomeen ja sen myötä rappeutunut monin tavoin uuskarismaattisen eksytyksen levittäjäksi. Rukoillaan sillekin muutosta.

Olen seurannut viime aikoina myös yhden suomalaisen nuoren miehen, menestysteologiaa opettavan intomielisen ihmisen vyörymistä esille netin, TV 7:n ja saarnaamistilaisuuksien kautta. Olen ollut järkyttynyt miten sujuvasti hänen epäraamatulliset menestysteologian fraaseja toistavat riehakkaat opetushetkensä eri seurakunnissa ympäri maata ovat eksyttäneet monet intoutumaan hänen tuomastaan harhaoppisesta sanomasta. Tuo innokas nuori mies on Patric Tiainen.

Sain eilen tunteen, että tämä mies varmastikin kutsutaan tuonne samoin eksytyshenkiseen uuskarismaattiseen Tulisielukonferenssiin...Ja annas olla, kun tänään menin katsomaan, niin nyt löysinkin Patricin nimen puhujalistalta. Olinkin aavistanut näin siinä käyvän.

Haloo Suomen kristikansa! Näättekö mitä tapahtuu: uuskarismaattinen eksytys vyöryy nyt voimalla maahamme! Ei anneta sen tapahtua salamyhkäisesti. Tuodaan yhteyksiä ilmi, varoitetaan rohkeasti! Jeesus ei haluaisi yhdenkään lampaansa eksyvän, ei torontolaisuuteen, ei menestysteologiaan, ei mihinkään epäraamatulliseen S.a.atanan ansaan!

Rukoillaan apua Jumalalta ja ruvetaan hommiin! Meillä on paljon tehtävää! Julistetaan Raamatun hyvää uutista uskosta osattomille ja noustaan rintamana vastustamaan eksytyksen vyöryä!

Jumala olkoon kanssamme! Auta meitä Jeesus ja vahvista uskoamme ja rohkeuttamme päivä päivältä Sinun tulosi lähestyessä!

4

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkkailevaUskova
      • armonohi

        Ihan totta, näin on asiat hengellisellä kentällä,valitettavasti!


    • AsiatEsille

      Tämä on tärkeä aihe!Eksytyksen leviäminen on usein hyvin salakavalaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      26
      4081
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      132
      3987
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      56
      3549
    4. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      20
      3435
    5. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3417
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      63
      3270
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      81
      2856
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2775
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      20
      2514
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2254
    Aihe