Tunnetko Diabetesliiton

Tutustu sen nettisivuihin jos et vielä ole tutustunut.

http://www.diabetes.fi/diabetestietoa

Parasta tietoa sairaudestamme, olipa se sitten 1- tai 2-tyyppiä.
21323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Potilasyhdistykset, joka diabetesliittokin on, toimivat nimellisesti, eivätkä oikeasti pyri ennaltaehkäisyyn ja elintavoilla parantavaan hoitoon, koska niiden takana olevat organisaatiot haluavat nämä potilaat ja niistä tulevan liikevaihdon.

Äänestä
  • Oletko käynyt lääkärillä noista vainoharhoistasi, kannattaisi.

    Äänestä


  • Olen muun potilasyhdistyksen ja -liiton päättävissä elimissä ja voin varmuudella sanoa etteivät nämä saa mitään avustuksia lääketehtailta tms. Rahoitus tulee yleensä aika monella "kansan karttuisasta kädestä", eli RAY:ltä.
    Kyseiset organisaatiot kylläkin kuuntelevat potilasjärjestöjen ääntä koska taustalla on suuret potilasmäärät.

    Äänestä

  • Tarrkuutta kirjoitti:

    Linkistä ilmenee, että LDL- kolesteroli on moniosainen. Suomessa mitataan karkeasti osia erittelemättä.
    http://www.meandmydiabetes.com/2010/03/26/ldl-cholesterol-ron-krauss-md/

    Kirjoittaja tarvitsee itsekin tarkkuutta minne kommentoi. Tuokin viesti lipsahti täysin väärään paikkaan ja ilmeisesti aivan väärälle alueellekin (kolesterolista keskustellaan muualla).

    Äänestä

  • Käypähoidosta "Onnistuneet elintapamuutokset (laihduttaminen, liikunnan lisääminen, niukasti kovaa ja kohtuullisesti pehmeää rasvaa sisältävä runsaskuituinen ruokavalio) puolittavat riskin sairastua tyypin 2 diabetekseen, jos taustalla on ".

    Viljojen ja perunan tärkkelys (= tvistetty sokeri) nostavat verensokeria.

    Äänestä

  • Mitense kirjoitti:

    Käypähoidosta "Onnistuneet elintapamuutokset (laihduttaminen, liikunnan lisääminen, niukasti kovaa ja kohtuullisesti pehmeää rasvaa sisältävä runsaskuituinen ruokavalio) puolittavat riskin sairastua tyypin 2 diabetekseen, jos taustalla on ".

    Viljojen ja perunan tärkkelys (= tvistetty sokeri) nostavat verensokeria.

    Käypähoito ohjeet on laadittu tutkimusten perusteella. Eiköhän nuo ole tutkimustulokset ole luotettavampia kuin sinun mutu-menetelmäsi.

    Äänestä

Itsestäänselvyys

kerropa mihin se sokerin tarve diabeetikolla perustuu???
Kysy sieltä liitosta miksi diabeetikon pitäisi ahtaa itseensä 130gr hiilihydraattia=sokeria päivässä????
Kysy mihin se 130gr perustuu????

"Käypähoito ohjeet on laadittu tutkimusten perusteella."

Pyydä myös raportit niistä "tutkimuksista"

Äänestä
  • Millaista suunnitteluapua löytyisi?
    Veriarvot vähän oireilevat diabeteksen suuntaan ja ovat seurannassa.
    Suunnittelen vähennystä näissä: kevytlevitteet, leipä, peruna, sokeripitoiset ruoat.
    Ja alkaisi käyttää ihan voita ja munia.

    Tietääkseni diabeetikkojen määtä on kasvussa, onko se? Olenko seuraava?

    Äänestä

  • kerro pppapuustinen mihin perustuu sinun diabeteshoitosi suorittaminen tupakoimalla ??????? auttaako tupakka insuliinin imeytystä ?

    Äänestä

Miksi diabetes yleistyy jatkuvasti?

Äänestä
  • Ihmiset ovat lihoneet jatkuvasti, eivät liiku tarpeeksi ja elävät pidempään. Verensokeriarvoja myös seurataan tarkemmin ja ja kohonneisiin verensokeriarvoihin puututaan nopeammin.

    Myös ihmisten ravitsemus on mullistunut noin 100 vuodessa. Ennen meni lähinnä kokojyväviljaa, perunaa, kalaa ja hiukan kasviksia. Nyt sitten paljon rasvaa,lihaa ja sokeria eikä vilja ole enää täysjyvää.

    Äänestä

  • Onko täysjyvävilja kuorineen jauhettua?

    Äänestä

  • Ekg kirjoitti:

    Onko täysjyvävilja kuorineen jauhettua?

    Jeps. Lese kuitenkin poistetaan eli se tehdään siitä "kovasta jyvästä".

    Äänestä

  • Mitä ei- kokojyvävilja sitten on?

    Äänestä

  • Ekg kirjoitti:

    Mitä ei- kokojyvävilja sitten on?

    Pelkkää jyvän ydinosaa.

    Äänestä

  • Onko ydinosassa vitamiinit tallella, siis jauhossa?

    Äänestä

hpv

Kun sinä nyt niin ahkerana täällä jauhat asian sivusta niin vastaappa nyt siihen yksinkertaiseen kysymykseeni:

Tässä yksinkertaistetussa muodossa:

Kuinka joku (D2) joka on tietävinään NIIIIIIIIN paljon diabeteksesta ja ravinnosta on onnistunut hommaamaan itsensä insuliinihoidolle??

Kerro perustellusti siitä kuinka tyydyttynyt rasva on terveydelle haitallista ja paljasta samalla tietolähteesi margariinien ja kevyttuotteiden teveyshyödyistä.

Äänestä

Onko diabetesliitto ryhtynyt sammuttamaan haitallisesti toimivia geenejä ja aktivoimaan hyödyllisiä geenejä oikeita ruokia käyttäen?
http://www.diabetesfoorumi.fi/

Äänestä
  • Geenimanipulointi ei kuulu Diabetesliiton toimintaan.
    Eikä ehdottamasi toiminto taida olla olemassa missään muuallakaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tiedon.jakelija kirjoitti:

Tutustu sen nettisivuihin jos et vielä ole tutustunut.

http://www.diabetes.fi/diabetestietoa

Parasta tietoa sairaudestamme, olipa se sitten 1- tai 2-tyyppiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu