Tulevana kesänä ei Pieksämäen torilla nähdä konttiravintola Mortonia. Se toimii Kuopion keskustan kävelykadulla. Varkaudessa ja Äänekoskella toiminta jatkuu myös aikaisempien kesien tapaan. Asiakasmäärä Kuopion vilkkaalla kävelykadulla on eri suuruusluokkaa kun hiljaisella Pieksämäen torilla. Hyvä kuitenkin, kun saimme nauttia muutamina kesinä hyvästä ravintola ja hyvää menestystä yrittäjille uudessa paikassa.
Konttiravintola Morton Kuopioon
Lentäväkalakukko
21155
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Pää syy lehden mukaan että kaupunki ei pystynyt/ halunnut järjestää juoksevaa vettä. Olisikohan ollut kalliskaan homma järjestää torin vesipisteestä kesä liittymä. Näht
Nähtävästi tilojen kustannus vaatimus oli kaupungille liian vaatimaton.
Saattoipa olla alunperinkin suunnitelma tulla kokeilemaan kontin toimivuutta hiljaisemmalle kylälle. Kun hommaa on harjoiteltu, voi mennä vilkkaammille paikoille. Liikevaihtoon voi lisätä nollan perään. Ja jutussa kyllä mainittiin Varkauden kaupungin myönteinen suhtautuminen. Voiko rivien välistä lukea, että Pieksämäen kaupungilla ei ollut. Halutaan vaan kaikki toiminta Veturitorille. Kuopiossa ottavat hyvän lisän keskustan palveluihin mielellään vastaan.
Itse olen juuri suunnitelemassa yrityksen perustamista, mutta tämän luettuani olen alkanut miettimään sen sijoittamista toiselle paikkakunnalle.
Etenkin kun yritysmuoto ei ole mitenkään paikkakuntasidonnainen.
Ilman muuta jos yrityksen ei erityisesti tarvitse sijaita Pieksämäellä niin sijoita se jonnekin missä yrittämistä ja yrityksiä aidosti arvostetaan.
Tuskin edes kävit. Hyvät hampurilaiset heillä. Käyn vastaisuudessakin. Kuopiossa sitten.
Sillä missä tapahtuu kesäisin, siellä myyntiä. Naarajärvellä Moilasen leipomon kahvila, Jäppilässä kellarikahvila, Virtasalmella keskustassa kesäkahvila ovat hyviä paikallisia paikkoja.
Vähemmän näissä paikoissa tapahtuu kuin torilla.
Yksi kalakauppias ja muutama rättikauppias ei toria vielä tapahtumapaikaksi tee. Pieksämäen torilta puuttuu se "hyvä henki".
Ihan kivasti on ollut Mortonin terassilla väkeä kesäisin. Kauniina kesäpäivinä jopa puolet paikoista täynnä ja tapahtumapäivinä ei löydy edes vapaita paikkoja.
En ole nähnyt vastaavia määriä Jäppilässä tai Virtasalmella vaikka kuinka viehättäviä kahviloita olisikin.
pmäeltä puuttuu se hyvä henki, ihan mahdoton paikka yritystoiminnalle. Ei menesty siellä edes torikoju. Kateus, kaunaisuus, katkeruus, juoruilu, ilkeämielisyys kuihduttavat kaiken elämän ko. savolaisjunttilassa.
Olen samaa mieltä, kaikki mitkä parantaisivat kaupunkinne imagoa torpataan tylysti ja jauhetaan paskaa selän takana. vAIN PIENI VIHREÄ PIIRI päättää ja junttaa päätökset ihan urheiluseuroja myöten.
Hoitaa ps liikunnan, tsempin, pieksämäki wolleyn ja eläkeläisten asioita. Jore on pystyvä. Tulokset telellä, valtiolla ja TUL ssä puhuvat puolestaan.
ps liikunnan asiat ovat päin persettä!
Kaikki joilla on silmät ja parikin aivosolua näkevät sen epätoimivan työyhteisön.
Sama lafka hoitaa jäähallin siivouksen ja siksipä paikat ovat yhtä siistit ja raikkaat kuin olisi pesemättömällä perseellä paikat mopattu.
Ja lemmikkieläinten hautausmaan lumityöt kuuluvat samalle puljulle ja nekin on jatkuvasti tekemättä.
Taloon kuitenkin ostetaan jatkuvasti kalliita traktoreita seisomaan jouten.
Eikö noista yksi joutaisi lumitöihin..?
Samanlaista se oli sähkötalolla. Aamulla lapset kouluun valtion autolla ja iltapäivällä nurinpäin. Johan siina olikin päivän työt törrösen ja kauppisen suosikki sosiaalidemokraatille. Pitähän tämä mies sdp:n mustalla kirjallaan pomot matalalla.
Ei henki parana kun kitsaat mersumies yrittäjät ja VR miehet tulee torille vain tinkimään. Ostaa torin ympäristössä pitää jos meinataan että yrittäjät elää ja hyvä palvelu jatkuu.
Kaikilla puukot selässä ja sitä enemmän mitä menestyneempi.
Onneks on nykyään aikaa maata selällään niin ei kukaan pääse tuikkasee, eikä kyllä olo menestystäkään.
Kateus vie kullinkin lahkeesta
Kiitos Jäppilän yrittäjille hyvin järjestetystä pop up ravintolapäivästä. Suhinaa näkyi riittävän.
Hyvä kun päästiin niistä rumista merikonteista eroon. Ruokakin oli täyttä pas... Nim. neljä kertaa kävin ja joka kerta petyin
Yhdessä ravintolassa työntekijät tupakoi sisällä ennen ovien avaamista?
Meni pois