Onko täällä ketään, joka olisi itse ommellut itselleen retkeilytakin?
Omat retkeni eivät ole kovin vaativissa oloissa, mutta kesällä Suomessakin voi lämpötila vaihdella paljon. Ja jos sataa pitkään, niin pahimmillaan on kuivausongelma. Etenkin kun ei tiedä ennakkoon leiripaikkoja.
Haluaisin siis tehdä takin tai anorakin, mutta pidemmällä helmalla, että suojaisi reisiäkin tuulelta. Toisaalta kangas saisi vähän pidätellä tuulta, mutta liian tiivistä en halua. Sadevaatetus erikseen. Pitäisi kestää risujen repimiset metsässä. Monet hienot materiaalit ovat liian hienoja minulle. Työvaatteissa käytetty kangas olisi varmasti kestävää, mutta on paksua, painavaa, eikä varmasti kuivu nopeasti.
Omatekoinen retkeilytakki?
2
320
Vastaukset
- atlatl
Siinäpä ongelma.
Miten saada aikaiseksi hyvä retkivaate? Mikä sopii yhdelle,ei sovi toiselle.
Normi kangasvaatekaupoista on vaikea löytää materiaalia joka sopisi retkeilijälle.
Mielestäni kankaan pitäisi olla kevyt,hengittävä ja nopeasti kuivuva sekä kestävä ja sellaista on vaikea löytää.
Sade ei mielestäni ole se pahin ongelma sillä sen voi hoitaa erillisellä viitalla.
Itse olen niin kova hikoamaan että kaikki sadekalvotakit on liikaa jos repun kanssa liikkuu.
Pyöräretkillä olen todennut lämpimällä säällä paremmaksi kastua sateesta kuin omasta hiestä. Silloin käytän ihan pientä viittaa jos on pakko.
On yksi paikka josta itse retkeilyvaatteita tekevä voi kysyä neuvoa ja jopa kaavoja:
Shelby. - sgrhhhhhet
Olli Aulio - suuri Retkeilykirja , siellä on ohje myös retkeilytakin tekoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492033Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051727- 931567
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001210Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois781193- 671150
- 251061
- 481007
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73966- 45947