keuhkosyövästä

Kuinka kauan aikaa menee yleens keuhkosyövän tai syövän esiintymiseen jos polttaa? ajattelin vaan että vieläköhän on myöhäistä lopettaa kun on tullut kuutisen vuotta poltettua ja olen nyt vasta 20-vuotias..Nyt vasta tajuaa ettei koskaan olisi kannattanut aloittaakaa..
5510
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kysymys on turha, sillä tuo on aivan yksilöllistä. Tiedän henkilöitä, jotka ovat koko ikänsä tuprutelleet, eläneet vanhaksi ja kuolleet sitten johonkin muuhun kuin syöpään. Sitten on tapauksia, jotka saavat syövän vaikka eivät ikinä ole polttaneetkaan.

Lopetaminen kannattaa aina, sähän et ole polttanut kun mainintsemasi 6 vuotta. Ite lopetin taas kerran ja oon nyt toista päivää polttamatta. Polttanut olen yli 20 vuotta ja lopettanut monta kertaa. Toivottavasti jo pikkuhiljaa onnistuisi :)

Äänestä

Kaverini poltti 10 vuotta ja naureskeli varoituksilleni: "siinä on niin pieni riski", "Mun vanhemmatki poltti 30 vuotta eikä mitään sattunu", "Emmä koskaan sairastu mihinkä keuhkosyöpään ku omakohtanen todennäkösyys on niin pieni". Sit se sairastu ja mä olin niin kyrpiintyny tän tyypin ylvästelyyn ja kaikkitietävyyteen et ku se kerto mul miks sil on keuhkosyöpä ni mä nauroin sil päin naamaa. En voinu sil mitään; tyyppi väkipakol imppaa karsinogeenejä ja väittää ettei mitään riskiä ole ja sit tulee kerjää sääliä ku itte aiheuttanu olotilansa.

Äänestä

Koskaan ei ole liian myöhäistä lopettaa polttamista, mutta mitä aikaisemmin sen teet, sen helpompi ja parempi ennuste.

Ihmettelen vaan, että nytkö sulle vasta valkeni, että tupakka aiheuttaa keuhkosyöpää?!!

Äänestä

Keuhkosyövän kehittyminen on hyvin yksilöllistä. Se kuitenkin tiedetään, että riski on suurempi, jos polttaa pitkään, ja myös silloin, kun polttaa päivässä hyvin paljon. Todennäköisyys saada keuhkosyöpä kuuden vuoden vähäisellä tupakoinnilla on hyvin pieni, muttei olematon.

Ei siis ole myöhäistä lopettaa. Lopettaminen kannattaa aina, koska myrkkyaltistuskin päättyy saman tien. Syöpäriskikin vähenee ajan kuluessa lähelle tupakoimattomien tasoa.

Äänestä

sä oot vielä 20, eli nuori lopettamaan. kun lopetat niin sulla on samanlainen elämä edessä kuin tupakoimattomalla

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mä vaa kirjoitti:

Kuinka kauan aikaa menee yleens keuhkosyövän tai syövän esiintymiseen jos polttaa? ajattelin vaan että vieläköhän on myöhäistä lopettaa kun on tullut kuutisen vuotta poltettua ja olen nyt vasta 20-vuotias..Nyt vasta tajuaa ettei koskaan olisi kannattanut aloittaakaa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu