vaikutusta kaalilavetin toimintaan tai kapasiteettiin kaalien kuljetusten suhteen, kannattaako jättää suosiolla suvelle kaalinkuskaus.
Olisin meinaan paleltuneet kaalit ajattanut pellolle naapurin kaalilavetilla, bensaferku on talviteloilla
Olisin meinaan paleltuneet kaalit ajattanut pellolle naapurin kaalilavetilla, bensaferku on talviteloilla
Vastaukset 3
Vanhimmat
siellä ne sämpylät riippuu ja roikkuu pitkin poikin ja hujan hajan kun vähänkin sattuu lunta tulemaan pellolla vastaan. möhkökori tutisee ja yksi pikkuruinen pyörä lennättää lunta kaaressa samalla kun TSI-MPI kone kimittää
OIn minunkin naapurilla sellainen skeidapickuppi ilman perälautaa ja kippiä, sillä tosin ei hankeen pääse, ennen syyskyntöä pitää mennä, käsipelin tyhjentää.
Tosi skeidisti levittää kaali-istutukset talvella. Jäinen pelto on kantavaa ja pakastevihannekset siellä kasvaa hienosti pakkasella. Kyllä oikea skodisti ymmärtää, että pakastevihannekset kasvatetaan pakkasella. Pakastettua kaalia on helppo myydä kolhoosin takapihalla pimeällä, pimeään hintaan.