Itsestään käynnistyvä PC

on_tää

Olisiko vinkkejä mistä alkaa ongelmaa etsimään. Koneessa W7 ja Soneran viihdepaketin asennuksen yhteydessä siirryin langattomaan verkkoyhteyteen.
Oman verkon suojaus on Soneran normien mukainen, mutta kone käynnistyy itsekseen nopeimmillaan muutamien minuuttien jälkeen ja joskun pitemmälläkin viiveellä. Ei ollut ongelmaa langallisessa yhteydessä, mutta langattomassa kuviossa PC:n pystyi vihdoin siirtämään eri huoneeseen kuin reititin ja digipoxi. Näen kyllä toista kymmentä nettiyhteyttä naapureista, voisiko nämä WLAN yhteydet saada omankin koneen käynnistymään.
Nyt joutuu sammuttamaan koneen virtalähteenkin.
Vakoilun mahdollisuushan se mietityttää.

15

261

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajurit_kuntoon
      • wertwerttttt

        Ilmeisesti aloittaja esittää ongelmansa olevan se, että kone käynnistyy itsekseen, joka viittaisi ongelmiin "wake up on XXX" -asetuksissa esimerkiksi BIOS:ssa.


      • on_tää

        Kyllä, nimenomaan käynnistyy itsekseen, ei kaatuile. Uusi ja outo ongelma, joka alkoi kun siirryin langattomaan ja samalla kait muitakin säätöjä koneen tulee. Onko tällä ajoittumisasialla sitten mitään tekemistä 'auto'käynnistymisen kanssa?
        Emolevy on ASUS Z87 Pro, jonka BIOS on jo parivuotta vanha. Tulee kyllä ilmoituksia päivityksen mahdollisuudesta. Eivät vaan ole onnistuneet yrityksistä huolimatta. BIOS maailma on hiukka vieraanlainen.
        Löytyy kyllä ASUS:in oma systeemin säätöohjelma, jossa voi tuulettimia säätää sun muuta. Mistähän tuon 'wake up' säädön löytää. Hauilla löytyy lähinnä ongelmia, joissa kone EI käynnisty mm. sleepin jälkeen. Pohdinnat ja vastauksien haku näyttää kääntyvän yleensä käyttöjärjestelmään esim. W10.


      • just.googling
        on_tää kirjoitti:

        Kyllä, nimenomaan käynnistyy itsekseen, ei kaatuile. Uusi ja outo ongelma, joka alkoi kun siirryin langattomaan ja samalla kait muitakin säätöjä koneen tulee. Onko tällä ajoittumisasialla sitten mitään tekemistä 'auto'käynnistymisen kanssa?
        Emolevy on ASUS Z87 Pro, jonka BIOS on jo parivuotta vanha. Tulee kyllä ilmoituksia päivityksen mahdollisuudesta. Eivät vaan ole onnistuneet yrityksistä huolimatta. BIOS maailma on hiukka vieraanlainen.
        Löytyy kyllä ASUS:in oma systeemin säätöohjelma, jossa voi tuulettimia säätää sun muuta. Mistähän tuon 'wake up' säädön löytää. Hauilla löytyy lähinnä ongelmia, joissa kone EI käynnisty mm. sleepin jälkeen. Pohdinnat ja vastauksien haku näyttää kääntyvän yleensä käyttöjärjestelmään esim. W10.

        Auttaisko tämä? http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2342464/asus-z97-pro-wake-lan.html

        "Under Advanced, enable the network Stack and the set Ipv4/Ipv6 PXE Support as desired. <--- this is your wake on... "


    • tällainen_tapaus

      Minulla oli tuollainen ongelma kun hääräsin vertaisverkoissa. Tai ainakin oletan sen johtuneen siitä, koska ongelma katosi kun poistin tuon ohjelman. Silloin oli käytössäni Windows Vista

      Joku muu osaa varmaan selittää ja tietää josko joku muu kuin P2P ohjelma voisi sen aiheuttaa, sikäli jos sinulla ei niitä ole.

    • jokusormeilee

      Eli epäillys että joku etäkäyttää konettasi on suuri :(
      poista etäkäytöt ja tarkasta virukset, ms-vakoilulle et voi kuin ottaa akun ja virrat pois.

    • Vakoilustakyse

      Asia ei liity suoraan mihinkään p2p juttuun, vaan kyseessä on verkkon etäherätys toiminto, se on taas eriasia kuka herättelee..
      Toinen on että winvakoilu ajastelee koneita, että saisi työajan jälkee vakoilla rauhassa sitä. tämä tosin ei toimi kaikilla laitteilla jos ne sammutetaan kokonaan.

      • Koneen ajastetutn herättämisne idea on siinä, että koneella ajetaan silloin ylläpitotoimia, esim. asennetaan päivitykset. Sitten työntekijät saavat työaikansa tehdä hommia rauhassa.


      • WakeUpCheep
        aurinko_lemma kirjoitti:

        Koneen ajastetutn herättämisne idea on siinä, että koneella ajetaan silloin ylläpitotoimia, esim. asennetaan päivitykset. Sitten työntekijät saavat työaikansa tehdä hommia rauhassa.

        Kyllä se on ihan vakoilua! kun kyseessä on windows



      • Mensamen
        aurinko_lemma kirjoitti:

        Cheep?

        http://vignette2.wikia.nocookie.net/fantendo/images/9/9e/Cheep_Cheep_SM3DW.png/revision/latest?cb=20120128144132

        Cheep-Cheep!

        Oletko Mario-fani?

        PS. kannattaa mennä lääkärille tuon vainoharhaisuuden kanssa.

        Tietääkseni se äö 88 on se raja vammaisuudelle, jos ei kykene kuin uskoon microsoftia, niin asiat on hullusti. Medialukutaitoa kannattaisi kehittää jos se äö antaa myöten :D
        Tosiasiahan on se, että Windows vakoilee! eikä se ole vainoharhaisuutta.


      • Mensamen kirjoitti:

        Tietääkseni se äö 88 on se raja vammaisuudelle, jos ei kykene kuin uskoon microsoftia, niin asiat on hullusti. Medialukutaitoa kannattaisi kehittää jos se äö antaa myöten :D
        Tosiasiahan on se, että Windows vakoilee! eikä se ole vainoharhaisuutta.

        "Medialukutaitoa kannattaisi kehittää"

        Nykyään "medialukutaitoa" tuntuu olevan se, että kiertää kaukaa "korruptoituneen valtamedian" ja käy lukemassa uusimman "faktatiedon" jostain MV-lehden sivuilta. Järkevät ihmiset pysyvät kaukana tuollaisesta sonnasta.

        "Tosiasiahan on se, että Windows vakoilee!"

        Tosiasia. Sehän selvä. Nyt voit kertoa:

        1. Mitä tietoja Windows vakoilee
        2. Mitä vakoilua tapahtuu, kun järjestelmän asetuksista otetaan pois kaikki tietojen lähetys
        3. Miten tietojen keräys voi olla vakoilua, jos kaikesta on annettu selkeä ilmoitus ja asiat on kirjattu käyttöoikeussopimukseen, mikä käyttäjän on _pakko_ hyväksyä ennen Windowsin asentamista.

        Perusteltuja, tutkitusti tosia faktoja, pliis. Ei älämölöä.

        Tästä vielä ymmärryksesi tueksi hieman vakoilun määritelmää:

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Vakoilu

        "Vakoilu on luvatonta tiedustelutoimintaa, jonka avulla pyritään hankkimaan tietoa kohteen tietämättä ja tahdonvastaisesti."


    • MikkiSontaaa

      † Tapa se ennenkö se lisääntyy :D

    • VittuPekka

      En tiedä, mutta kyllä vituttaa

    • kyllä on kehittynyttä keskustelua. Näyttäisi olevan korkeatasoisinta juttua mitä äijiltä irtoaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2264
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      83
      1479
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      958
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      142
      741
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      672
    6. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      666
    7. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      627
    8. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      96
      602
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      598
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      561
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      556
    12. On väärin

      Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus
      Ikävä
      42
      552
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      549
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    15. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      138
      521
    16. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      508
    17. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      500
    18. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      77
      494
    19. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      14
      490
    20. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      52
      484
    Aihe