Anoreksiablogeja?

Heei linkkaisittekko hyviä anoreksia/syömishäiriöblogeja? Mielellään sellaisia joita päivitetään suht aktiivisesti, mut jos on joku hyvä mitä ei enää kirjoteta niin ois kiva lukee.

Kiitos jo etukäteen!♡

Mun blogi: luuvalssi.blogspot.fi
13189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Luin blogisi, olipa tyhmää tekstiä. En pidä sua anorektikkona, koska pystyt kuitenkin syömään. Vähennä pituudestasi 140, niin sitten olet anorektisen laiha. Tsemppiä!

Äänestä
  • Olipa sulla fiksu kommentti...

    Äänestä

  • Syömishäiriöt ovat psykosomaattisia kehon ja mielen sairauksia. Niiden taustalla on psyykkistä pahoinvointia, joka ilmenee häiriintyneenä syömiskäyttäytymisenä ja muutoksina sairastuneen fyysisessä tilassa. Käyttäytyminen on epänormaalia erityisesti suhteessa ruokaan, painoon ja liikuntaan. Myös käsitys itsestä ja omasta kehosta on usein vääristynyt. Syömishäiriöön sairastuvan painolla ei edes aina ole merkitystä, se on aina vakavaa. Sitäpaitsi anoreksia ei tarkoita ettei pystyisi nielemään palaakaan kurkustaan. Eikä edellämainittu ole ainakaan nähdäkseni mainitsenut sairastavansa juuri anoreksiaa. Anoreksian diagnosointiin tarvittavat painomäärät määrittelevät vain, että sairaus on pahimmillaan. Lisäksi hänen blogissaan on vasta kolme postausta, eli hän on aikalailla matkansa alussa...

    Äänestä

Mä kirjotan sellasta blogia tosi aktiivisesti tällä hetkellä, joskus voi tulla neljäkin postausta päivässä ^^ Käy ihmeessä kurkkaa: http://kuolemansynnitelli.blogspot.fi
Mäkin käyn sun blogissa kunhan ehdin ;)

Äänestä

Jos "anorektikko" painaa yli 40 kiloa, niin on epäonnistunut laihduttamisessa. Tosi anorektikko ei voi syödä eikä juoda mitään.

Äänestä
  • Niin anoretikothan elää pelkällä auringonvalolla ja taikapölyllä. Not.

    Äänestä

  • annarexia kirjoitti:

    Niin anoretikothan elää pelkällä auringonvalolla ja taikapölyllä. Not.

    Kun anorektikko lopettaa syömisen, niin annetaan nenämahaletkun kautta ravintoa, muuten kuolee.
    Kannattaisi lukea Marianne Käckon kirja "Tapa minut, äiti". Anoreksia ei ole mitään kivaa laihduttamista, vaan se on pahimpia sairauksia, mitä voi olla.

    Äänestä

Kirjoitin pitkään melko suosituksi noussutta pro-anablogia, sitten koitti herääminen. Uudella asenteella ja uudella paranemismyönteisellä blogilla kohti terveyttä.

suklaarusetti.blogspot.fi

Äänestä

pro anoja puhuu kik? :/ kik: sulleana

Äänestä

http://kevytenkeli.blogspot.fi/

En miellä blogiani enään pelkästään proanailuksi,
koska siihen pelkällä haarukalla leikkimiseen on tullut mukaan paljon muutakin varjostavia asioita. Mutta jos kiinnostaa niin vilkaise toki.

Äänestä

pro ana kik kavereita? :/ kik: sulleana

Äänestä

Kommentoi aloitusta


muru3456 kirjoitti:

Heei linkkaisittekko hyviä anoreksia/syömishäiriöblogeja? Mielellään sellaisia joita päivitetään suht aktiivisesti, mut jos on joku hyvä mitä ei enää kirjoteta niin ois kiva lukee.

Kiitos jo etukäteen!♡

Mun blogi: luuvalssi.blogspot.fi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu