Hypospadia

Hypomutsi

hei! Mllaisia kokemuksia hypospadiasta ja sen hoidosta. Meillä pojalla (1 v) vaikeaa laatua, leikkaus tulossa TAYSissa. Jännittää ja pelottaa koko pojan loppuelämän edestä. Ja eniten kauhistuttaa se henkinen puoli.

2

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toinen-hypomutsi

      Hei, meillä pojalla, nyt 4.v, vaikea hypospadia. Aluksi kauhistutti, pelotti, hermostutti ja mitä näitä nyt on. Nykyään asian kanssa on opittu elämään ja suurin ajatus tässä vaiheessa on se, että voisi olla paljon vakavampaakin, kyllä tämän asian kanssa pärjäillään. Poika leikattu ekan kerran 2,5-vuotiaana. Kahden viikon hoitojakso sairaalassa. Sen jälkeen korjausleikattu yhden kerran ja ahdasta virtsaputkea laajennettu kaksi kertaa. Välillä stressaa ja harmittaa tämä homma, mutta poika ei ainakaan vielä edes kysele, miksi näitä tehdään. On hänelle ihan luonnollista. Lääkärimme on kertonut, että näitä korjauksia saatetaan tehdä tässä kasvuvaiheessa useamminkin, mutta loppuen lopuksi pojalle ei pitäisi jäädä tästä haittaa...missään mielessä. ;) Onhan näitä pahempiakin asioita, tämmönen on meille annettu ja sen kanssa elellään! Tsemppiä teille, kaikki menee varmasti hyvin!

    • 34343

      täällä poika 2v menossa hypospadia leikkaukseen. ei jaksa liikaa stressata, lääkärit osaa hommansa ja meidän perheessä ollut muitakin juttuja lapsilla - tämä pienin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      72
      4251
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2720
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2437
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2412
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2223
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      109
      2183
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2141
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      607
      1937
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1915
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1683
    Aihe