Hypospadia

Hypomutsi

hei! Mllaisia kokemuksia hypospadiasta ja sen hoidosta. Meillä pojalla (1 v) vaikeaa laatua, leikkaus tulossa TAYSissa. Jännittää ja pelottaa koko pojan loppuelämän edestä. Ja eniten kauhistuttaa se henkinen puoli.

2

365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toinen-hypomutsi

      Hei, meillä pojalla, nyt 4.v, vaikea hypospadia. Aluksi kauhistutti, pelotti, hermostutti ja mitä näitä nyt on. Nykyään asian kanssa on opittu elämään ja suurin ajatus tässä vaiheessa on se, että voisi olla paljon vakavampaakin, kyllä tämän asian kanssa pärjäillään. Poika leikattu ekan kerran 2,5-vuotiaana. Kahden viikon hoitojakso sairaalassa. Sen jälkeen korjausleikattu yhden kerran ja ahdasta virtsaputkea laajennettu kaksi kertaa. Välillä stressaa ja harmittaa tämä homma, mutta poika ei ainakaan vielä edes kysele, miksi näitä tehdään. On hänelle ihan luonnollista. Lääkärimme on kertonut, että näitä korjauksia saatetaan tehdä tässä kasvuvaiheessa useamminkin, mutta loppuen lopuksi pojalle ei pitäisi jäädä tästä haittaa...missään mielessä. ;) Onhan näitä pahempiakin asioita, tämmönen on meille annettu ja sen kanssa elellään! Tsemppiä teille, kaikki menee varmasti hyvin!

    • 34343

      täällä poika 2v menossa hypospadia leikkaukseen. ei jaksa liikaa stressata, lääkärit osaa hommansa ja meidän perheessä ollut muitakin juttuja lapsilla - tämä pienin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      22
      2968
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      2047
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      65
      1929
    4. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      72
      1846
    5. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1783
    6. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      121
      1704
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1533
    8. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1262
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1255
    10. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      32
      1233
    Aihe