Hypospadia

hei! Mllaisia kokemuksia hypospadiasta ja sen hoidosta. Meillä pojalla (1 v) vaikeaa laatua, leikkaus tulossa TAYSissa. Jännittää ja pelottaa koko pojan loppuelämän edestä. Ja eniten kauhistuttaa se henkinen puoli.
2379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hei, meillä pojalla, nyt 4.v, vaikea hypospadia. Aluksi kauhistutti, pelotti, hermostutti ja mitä näitä nyt on. Nykyään asian kanssa on opittu elämään ja suurin ajatus tässä vaiheessa on se, että voisi olla paljon vakavampaakin, kyllä tämän asian kanssa pärjäillään. Poika leikattu ekan kerran 2,5-vuotiaana. Kahden viikon hoitojakso sairaalassa. Sen jälkeen korjausleikattu yhden kerran ja ahdasta virtsaputkea laajennettu kaksi kertaa. Välillä stressaa ja harmittaa tämä homma, mutta poika ei ainakaan vielä edes kysele, miksi näitä tehdään. On hänelle ihan luonnollista. Lääkärimme on kertonut, että näitä korjauksia saatetaan tehdä tässä kasvuvaiheessa useamminkin, mutta loppuen lopuksi pojalle ei pitäisi jäädä tästä haittaa...missään mielessä. ;) Onhan näitä pahempiakin asioita, tämmönen on meille annettu ja sen kanssa elellään! Tsemppiä teille, kaikki menee varmasti hyvin!

Äänestä

täällä poika 2v menossa hypospadia leikkaukseen. ei jaksa liikaa stressata, lääkärit osaa hommansa ja meidän perheessä ollut muitakin juttuja lapsilla - tämä pienin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hypomutsi kirjoitti:

hei! Mllaisia kokemuksia hypospadiasta ja sen hoidosta. Meillä pojalla (1 v) vaikeaa laatua, leikkaus tulossa TAYSissa. Jännittää ja pelottaa koko pojan loppuelämän edestä. Ja eniten kauhistuttaa se henkinen puoli.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu