Brittilehti Guardian ihmettelee Suomen terveydenhuoltoa: "Miksi perheeni petettiin?"
KOTIMAA JULKAISTU 24.02.2016 13:18
Oulun yliopistossa antropologian professorina työskentelevä Ed Dutton kirjoittaa brittilehti Guardianissa siitä, kuinka käynti suomalaisessa terveyskeskuksessa ei todellakaan vastannut hänen odotuksiaan. "Miksi suomalainen terveydenhuolto pettää perheeni?", hän kysyy.
Dutton oli aamuyhdeksältä lähtenyt käymään lähimmässä terveyskeskuksessa 6-vuotiaan tyttärensä kanssa lapsen flunssan takia. Ensimmäinen takapakki tuli jo ennen tätä, sillä hän ei ollut saanut varattua aikaa lääkärille puhelimitse. Toiseen kaupunginosaan ajamisen jälkeen hän joutui käyttämään itse ilmoittautumis- ja jonottamisautomaattia, sillä paikalla ei ollut sairaanhoitajaa hoitamassa ilmoittautumisia.
– Sitten sinä ja kuumeinen lapsesi vain istutte ja odotatte. Tai oikeastaan seisotte, koska odotustila on niin täynnä, että ihmiset istuvat lattioilla, portailla tai nojaavat seiniin, Dutton kuvailee.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/brittilehti-guardian-ihmettelee-suomen-terveydenhuoltoa-miksi-perheeni-petettiin/5754814
KOTIMAA JULKAISTU 24.02.2016 13:18
Oulun yliopistossa antropologian professorina työskentelevä Ed Dutton kirjoittaa brittilehti Guardianissa siitä, kuinka käynti suomalaisessa terveyskeskuksessa ei todellakaan vastannut hänen odotuksiaan. "Miksi suomalainen terveydenhuolto pettää perheeni?", hän kysyy.
Dutton oli aamuyhdeksältä lähtenyt käymään lähimmässä terveyskeskuksessa 6-vuotiaan tyttärensä kanssa lapsen flunssan takia. Ensimmäinen takapakki tuli jo ennen tätä, sillä hän ei ollut saanut varattua aikaa lääkärille puhelimitse. Toiseen kaupunginosaan ajamisen jälkeen hän joutui käyttämään itse ilmoittautumis- ja jonottamisautomaattia, sillä paikalla ei ollut sairaanhoitajaa hoitamassa ilmoittautumisia.
– Sitten sinä ja kuumeinen lapsesi vain istutte ja odotatte. Tai oikeastaan seisotte, koska odotustila on niin täynnä, että ihmiset istuvat lattioilla, portailla tai nojaavat seiniin, Dutton kuvailee.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/brittilehti-guardian-ihmettelee-suomen-terveydenhuoltoa-miksi-perheeni-petettiin/5754814
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kahdesti olen käynyt jonottamassa Oulussa Tuiran terveysasemalla tai mikä tuo nykyään lienee. Ensimmäisellä kerralla 3 tuntia 20 minuuttia, toisella vähän alle 3 tuntia. Pitää kyllä olla hyväkuntoinen, että jaksaa jonottaa...
Professorilla on varaa yksityislääkäriin. Sitäpaitsi pelkän flunssakuumeen takia lasta ei tarvitse viedä vastaanotolle muita tartuttamaan , voi antaa kuumetta alentavaa lääkettä jota saa ilman reseptiä. Professoriksi erittäin tietämätön , tervemenoa Englantiin !
Mitä enemmän näkee Porcheja yms liikenteessä sitä huonommin suomella menee. Sama toistuu mm Lontoossa jossa vähän rikkaita mutta esillä ja paljon köyhiä piilossa.
Briteillä ei ole pakolaisongelmaa!
Höh! Vai että ei ole! Mene paikan päälle seurailemaan
ja puhu vasta sitten.
Eihän pakoloiset ole ongelma, vaan suuri mahdollisuus ja monikulttuurisuus on rikkaus. Ihmisarvo on jakamaton, meidän suomalaisten velvollisuus on oman hyvinvoinnin kustannuksella ottaa kaikki tänne hoitoon vaikka ei ole mitään osaa eikä arpaa näitten lähtömaitten tilanteeseen.
Niin juuri Suomi ei ikinä ollut siirtomaaisäntänä riistämässä ja kurjistaassa niitä maita, joista pakolaiset ovat lähteneet nyt pakoon.
Suomi oli itse melkein tuhat vuotta riistettävänä ensin Ruotsin alistamana 654 vuotta, sitten Venäjän alla vielä 108 vuotta, itsenäisyys taas lopulta 1917, sitten vielä Venäjä yritti alistaa Suomen uudelleen 1939 -1945.
Ei onnistunut Venäjä enää, mutta 100 000 suomalaista nuorta murhasi noiden vuosien aikana.
Saimme kuitenkin itsenäisyytemme säilytettyä! ei tullut Suomelle Baltian maiden kohtaloa!
Nämä määrät jotka nyt hiljattain ovat tulleet maahamme ovat suuruusluokkaa 'ongelma', jo majoituksessa ahtautta, ruoka samoin riittääkö kaikille?
Jokainen ymmärtää omalla tavallaan asioita, tämä määrä joka -16 on tullut Suomeen on suuruudeltaan ongelma, vääntää sitten kuka tahansa mitä tahansa.
Ruoka riittää tulokkaille ja saavat valita mieleistään , ei kelpaa esim. puuro. Oma köyhä väki on leipäjonoissa , näille kaksi lämmintä ateriaa ja aamiainen sekä iltapala tarjoillaan .
HS kirjoitti' Suomeen tulee hoitohuolto ongelmia ikärakenteen muuttumisesta, syntyvyys on liian pientä ja ihmiset elävät pitempään mikä johtaa auttomaattisesti siihen ei ole hoitohenkilökuntaa tulevaisuudessa kun nyttenkään ei ole. Mistä otamme sitten, pakostikin katse kääntyy maahanmuuttajiin, vaikka on työttömyyttä emme näköjään saa sieltä halukkaita koska vähempiarvoinen työ ei kelpaa kantasuomalaiselle.
Joskus 70-luvun alussa sairastin usein angiinaa ja kovaa kuumetta. Hakeuduin terveyskeskukseen heti aamulla ja odotin vuoroani puoli päivää. Sitten tuli joku terveys-sisar ja sanoi että voisin mennä kotiin odottamaan ja lepäämään. Uudelleen pyydettiin tulemaan illalla ja pääsin lääkärin puheille ja sain reseptin.
Tämä siis kauan aikaa sitten, jonotusnumerot taisivat olla vasta tulossa.
käydä eikä vähempiarvoinen työ ei kelpaa kantasuomalaiselle,
palkkaa pitää tulla ainakin yhtä paljon tai enemmän kuin pitkän koulutuksen läpi puurtaneet,
ja meidän aikanamme koulutus, opiskelu tehtiin OMIN RAHOIN, kesätöistä tai muista tienatuilla,
ei ollut opintorahaa eikä opintolainaa.
Nälässä ja vaikeudessa elettiin.
Työttömyysrahaa nostetaan, sillä vähempiarvoinen työ ei kelpaa kantasuomalaiselle.
Optiot ja bonuksetko pitäisi vähempiarvoisen työn tekijöiden saada?
Vaikka eivät viitsineet edes koulujaan käydä.
_Göteborgissa
https://www.youtube.com/watch?v=y-SowWl_Oyk
Norje,
http://www.tv2.no/nyheter/8072765/
Paljon----vähän. Kaksikielinen maa ei käännöstä.
Enpä tiedä, onko Suomen terveydenhuolto lääketieteellisesti ainakaan kovin korkealla tasolla muihin maihin verrattuna. Tapahtumia:
- Polveni turposi ja tuli itsekseen niin kipeäksi, että ei voinut liikkua. Tuli myös kuumetta. CRP-arvo nousi tavallisesta 2:sta 146:een. Normaaleja arvoja ovat 1-10 ja jos poikkeaa tästä kovasti, niin syytä pitäisi alkaa heti tutkia varsinkin silloin, kun potilaassa on jo näkyvissä CRP:n kohoamisen selittäviä tekijöitä. Keikkalääkäri vain käski levätä kotona ja syödä ibuprofeenia. Sanoi soittavansa muutaman päivän kuluessa. Olin tyrmistynyt ja hoipuin taksikuskin avustamana suoraan yksityiselle lääkäriasemalle, jossa tutkimukset käynnistettiin ja sain asianmukaisen lääkityksen. Polviongelma ja yhtäkkiä kohonnut CRP-arvo selvitettiin, hoidettiin ja paranin oikein hyvin.
- Lääkäri ei tiennyt (ei johtunut kielitaitovaikeuksista, koska puhuin saman myös englanniksi), mikä on heliko-bakteeri. Taustalla oli erittäin paha vatsa- ja närästysoire, jolloin aloin epäillä helikobakteeria. Lääkäri ei kuitenkaan käsittänyt mikä se on. Jouduin taas yksityiselle lääkäriasemalle, jossa tehtiin yksinkertainen puhallus pussiin ja pussin sisältö tutkittiin jälkeenpäin ja helikobakteerihan sieltä löytyi. Lääkäriasemalta otettiin heti yhteyttä ja pyydettiin välittömästi käymään. Siellä kirjoitettiin reseptit kahteen (ns. bakteerin häätöhoito) vahvaan antibioottiia, jotka tappavat sen bakteerin. Sen hoito on välttämätöntä, koska kyseinen vaiva voi bitkään jatkuessaan aiheuttaa ns. Barrett-limakalvoa ruokatorven alapäähän, muita vaurioita ja myös syöpää. Nyt olen terve.
Nämä tapaukset - joissa jäin hoidotta terveyskeskuksessessa - suoranaisesti vaaransivat terveyteni vakavasti kaksi kertaa. Tämän takia tein periaatepäätöksen, että jos olen tajuissani, en mene enää koskaan terveyskeskukseen. Jos en ole tajuissani (esimerkiksi onnettomuustilanne), niin sen takia pidän taskuissani ja lompakossani kirjallista infoa mukanani, että minua ei saa hoitaa terveyskeskuksessa, olin sitten loukkaantunut kuinka vakavasti tahansa.
Omat kokemukseni lääkäreiden hyvästä ammattitaidosta terveyskeskuksissa eivät vakuuta. Sen sijaan yksityisillä lääkäriasemilla näytetään toimivan tehokkasti silloin, kun potilaan terveys sitä tarvitsee. Hieman kalliimpaahan se on, mutta monin verroin mukavampaa saada hoitoa vakavasti sairaana sen sijaan, että lähetetään kotiin nukkumaan tai ei ymmärretä helikobakteeria.
Olet oikeassa mutta terveyskeskuksissa on eroa. Kun asuimme peräkyläkaupungissa niin siellä hoito oli pöyristyttävän huonoa ja lääkärit käsittämättömän huonoja. Käytimme pakon sanelemana yksityistä lääkäriasemaa. Nyt kun asumme vanhassa asuinkunnassamme olemme saaneet asianmukaista ja nopeaa hoitoa. Olen tosin kantanut vinon pinon rahaa yksityisellekin lääkäriasemalle. Sinne pääsee nopeasti ja hoidot ja tutkimukset aloitetaan nopeasti.
Mitä tiedän Suomessa on hyvin korkealla oleva hoito kaikilla tasoilla.
Kaikessa on aina poikkeuksia.