Iltalehdessä taisi olla tänään joku juttu tuosta. Että joku veteraani lahjoittaa omaisuutensa köyhille. En vaan löydä lehtijuttua edes hakusanoilla. Ei ollut iltalehden tai ilta-sanomien nettilehdissä. Tietääkö joku mistä jutun löytäisi?
Vanhus lahjoittaa rahansa köyhille lehti juttu???
14
108
Vastaukset
- köyhämies
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016022521165783_uu.shtml
tuossa tuo on- köyhimys
Sotaveteraani haluaa auttaa vähävaraisia lapsiperheitä.
Tosi hieno teko.
- kunhan.ei.välistävedetä
Toivottavasti rahat menee SUORAAN köyhille suomalaislapsiperheille.
- Enluottaisinettijakeluun
Toivotaan todella että rahat menevät juuri sinne minne ne on tarkoitettu. Jos itse voisin tehdä tuollaisen lahjoituksen, käyttäisin vaikka kirkon diakoniatyötä verkostona, jotta voisin olla varma että "kaikenlaiset huijarit" eivät pääse lyöttäytymään väliin.
Netin välityksellä hoidettuun jakeluun en luottais pätkän vertaa, jos joku haluaa huijata, täällä se on helmetin helppoa niille jotka osaavat.
- OletEnkeli
Todella kunnioitettava ja arvostettava teko, jollaiseen eivät omista eduistaa kiinni pitävät pysty ja hyvin harva muukaan ihminen. Hattua täytyy nostaa, tuo jos mikä saa kansan kunnioituksen. Näin se taitaa todellisuudessa olla, että köyhä auttaa toista köyhää ja rikkaat leuhottaa pois paikalta.
Miettikääpä nyt, sotaveteraani on antanut oman henkensä alttiiksi puolustaessaan Suomea ja nyt elämän ehtoopäivinä haluaa antaa omaisuutensa köyhille lapsiperheille. Siinä mallia turhanpäiväisistä asioista valittaville.- Pitkäaikatyötön
"Näin se taitaa todellisuudessa olla, että köyhä auttaa toista köyhää ja rikkaat leuhottaa pois paikalta."
Jos luet jutun, huomaatkin veteraanin olevan varakas. Nostetaan siis hattua, vaikkei köyhä olekaan.
- hienoele
No ei hän omaisuutensa luvannut jakaa vaan auttaa ihmisiä ruoka kupongeilla koska hän koki ettei tarvitse kaikkia rahoja itse.
- Hienoajuu.mutta
Kuhan ei yh-äipät ostaisi kaljaa noilla lahjakorteilla.
- kiitos.veteraani
Siinä sen näkee, että veteraanit, jotka Suomea puolustivat, ymmärtävät paremmin yksinhuoltajien ja muiden vähävaraisten hädän. Valtion isopalkkaiset herrat eivät tällaiseen pysty.
Kiitokset vielä veteraanille, joka ensin puolusti maata, ja sitten vielä ruokkii köyhät! - törkeetä
kusetusta. kun "veteraanin" sähköpostiosoitteeseen lähettää tietoja tulee hetken päästä spotifyn tilausvahvistus. Eli taas kusetetaan köyhiä lähettämään nimiä ja sähköpostiosoitteita että saadaan huijattua vahingossa klikkaamaan tilausvahvistus.
Törkeätä että iltalehti mainostaa ja kehuu tämmöistä toimintaa. Yritin kirjoittaa iltalehden keskustelusivulle että ihmiset varoisivat, mutta pitäisi olla facebook mutta kun ei ole. Joku kuka on facebookissa voisi varoittaa huijauksesta.
Vai vielä veteraani - Huijari
Älkää innostuko. Lahjakortteja oli muutamia satoja ja tarvitsevia kymmeniä tuhansia. Vain pieni osa tarvitsevia sai tämän kädenojennuksen. Itse olisin valinnut satojen sijaan muutaman jotka olisivat päässeet velattomaksi tai muuten kuiville. Se että annetaan vaatimaton almu ei auta edes köyhää.
- Populisti
Iltalehti uutisoi että avuntarvitsijoita on yli 7000 ja lahjakortteja useita satoja. Ovatko nämä loput noin 6000 huijaireita joita hän yrittää karsia joukosta?
- Utelias77
Jokos nuo lahjakortit on menneet perille valituille? Olis kiva tietää saiko noita oikeesti joku...
Vaikea kuvitella jos veteraani tai kuka hyvänsä haluaa lahjoittaa vähävaraiselle, että siitä pyyteettömyyttä ilmoitettaisi isoin otsikoin valtakunnan lehdessä. Joku juju tässä täytyy olla.
Jos itse lahjoittaisin (toisinaan tehnytkin niin), niin kaivaisin avustuskohteet jollain muulla konstilla. Pyytäjä tuskin kuitenkaan on se kaikkein heikoimmassa osassa oleva. Ihan sivustakin olen seurannut miten kaikkein härskein se yleensä pärjää ja saa keploteltua itselleen parhaat edut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi853397Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj983135SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1783076- 1562643
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä562438Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla82305Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2092246Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi602217Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "142075Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li411810