Valkojäkälä

Goodfuture

Kysyisin suosituksia hyvistä, pätevistä ja mukavista gynekologeista, jotka osaavat hoitaa hyvin valkojäkälää pk-seudulla. Keskusteluissa mainittu Jorma Paavonen, mutta hänellä on erittäin kalliit taksat.

Todella kiusallinen ja kurja vaiva, jolla vaikutuksia seksuaalielämään. Itselläni tauti on alkoi viime syksynä ja on edennyt muutamassa kuukaudessa nopeasti surkastuttaen pienet häpyhuulet, aiheuttaen kutinaa ja kirvelyä sekä ajoittain haavaumia. Mietinkin mitä tulevaisuus tuo tullessaan tämän sairauden kanssa, mutta ehkä ei kannata murehtia etukätem, toivottavasti tämän taudin kanssa pärjää ja voi nauttia seksistä.

Hoitosuosituksetkin näyttävät vaihtelevan tämän palstan kirjoittajien mukaan. Oma gynekologini diagnosoi taudin viime joulun alla, määräsi hoidoksi Vagifem-puikkoja sekä perusvoiteilla tai Ceridalilla rasvaamista. Haavaumiin on tepsinyt Bepanthen-voide ja em. voiteet sekä Vagifem ovat auttaneet ihon kuivumiseen. Gynek. ei suositellut kortisonivoidetta, koska se saattaa kuivattaa limakalvoja ja pahentaa oireita. Koepalaa ei otettu.

Miten te muut tämän sairauden saaneet olette pärjänneet sen kanssa?

1

863

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1547

      Ovatko sinulla perusvoiteet tai öljyt parantaneet tilannettasi? Itselläni tulee kipeitä haavaumia, mutta iho vaikuttaa enemmänkin kuivalta. Lääkäri ei ole vielä todennut valkojäkälää, mutta itse sitä jo vahvasti epäilen. Vaaleita laikkuja minulla ei ole, mutta välilihalla on hiukka vaaleampaa aluetta.

      Itsestäni tämän kanssa on ollut erittäin vaikeaa kestää, tuntuu että aina haavaumia tulee vain uudelleen ja uudelleen. Yöllä kutina on kova välistä ja unissaan olen saattanut ihoa raapiakin. Perusrasvalla itse yritän taiteilla, kun en koe öljyn jotenkaan parantavan ihoa. Sitä monet suosittelevat, mutta ei toimi itselläni. Seksielämän kanssa on välistä kyllä taiteilua, mutta jotenkin on pärjätty. Haavaumat tekevät siitä todella haastavaa.

      Aika vähän netistä löytyy tähän tietoa tai kokemuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1392
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      781
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      657
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      321
      616
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      605
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      599
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe