Postitse tullut lasku perintään.

sukkia

Pitääkö postin hukkaama lasku maksaa. MMBG on laittanut aiheettoman laskun perintään ja perinnästä on tullut karhukirjeitä puolen vuoden ajan. Karhuajan uhkailut eivät näytä johtavan mihinkään. Uusilla päivämäärillä vain uhkaillaan.

5

99

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EnMaksaMitään

      Täh? "Pitääkö postin hukkaama lasku maksaa". Ihan vakavissasiko kysyt tyhmiä? Totta kai pitää maksaa. Tavaran tai palvelun olet jo saanut.

      • sukkia

        Tavara olisi pitänyt tulla laskun mukana. Miten lähettäjä todistaa että mitään sukkia ja laskua on postitse tullut.


      • EnMaksaMitään
        sukkia kirjoitti:

        Tavara olisi pitänyt tulla laskun mukana. Miten lähettäjä todistaa että mitään sukkia ja laskua on postitse tullut.

        Olisiko ollut liikaa vaadittu, jos olisit jo avauksessa kertonut tuon? Nyt avauksesta saa sen kuvan, että VAIN lasku on hukassa.
        Ellei tavaraa ja laskua ole tullut, niin tietysti reklamoit lähettäjälle. Lähettäjä reklamoi puolestaan postille asiasta. Lähtökohtaisesti lähettäjä olettaa postin toimittaneen lähetyksen perille.


      • sukkia

        Mitään pakettia ei olisi enään pitänyt tulla koska peruin lisäpakettien lähetyksen. Sähköposti perumisesta on tallella. Nyt tulee karhukirjeitä ja uhkaillaan luottotietomerkinnällä. On näköjään muillakin ollut tämän MMBGn kanssa ongelmia. Saa nähdä mitä alektu tekee.


      • älyhoiäläjätä111

        Onko se niin julmetun vaikeaa ottaa se luuri käteen, soittaa perintäfirmalle ja ilmoittaa tilanne sekä kertoa, että sähköposti perumisesta on tallessa??? Riitauta asia nyt äläkä istu persiilläs odottamassa että se etenee oikeuteen. Perintätoimisto ei voi tietää että lasku on mielestäsi riitainen tai aiheeton, ELLET SINÄ SAA SITÄ HEILLE KERROTTUA!

        Käsittämätöntä tämä jengin saamattomuus. Millä helvetin kristallipallolla se perintäfirma tietäisi, että mikä juuri sinun tilanteesi on? Järjestelmä näkee ainoastaan sen, että et ole reagoinut yhteydenottoihin ja laskusi etenee käräjäoikeuteen, saat maksuhäiriömerkinnän ja olet seuraavaksi ulosoton asiakkaana. Kannattaa varmaan istua ja ihmetellä siellä ja pyöritellä silmiä laskuille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      67
      7303
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      126
      4021
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3906
    4. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      54
      3448
    5. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      142
      3235
    6. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      52
      2641
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      60
      2448
    8. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      36
      2262
    9. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      248
      2094
    10. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      10
      1931
    Aihe